Jakiego artykułu szukasz?

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademickiego, ale również w okresie wakacyjnym. W ten sposób budują już swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy.

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo . Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademickiego, ale również w okresie wakacyjnym. W ten sposób budują już swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy.

Stawianie na rozwój

Większość pracodawców ceni sobie wśród studentów wiedzę, umiejętności i doświadczenia nabywane poza murami uczelni. Oczekują nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też praktycznej znajomości wybranych zagadnień. Podczas stażu pracodawcy powinni powierzać młodym i ambitnym ludziom projekty, które wymagają od nich podejmowania samodzielnych decyzji i stanowią dla nich realne wyzwanie.

Anna Kosińska, kierownik Działu Praktyk i Karier Uczelni Łazarskiego uważa, że:

„Zdobywanie doświadczenia już podczas studiów jest niezwykle ważnym elementem kształtowania dalszej ścieżki zawodowej. Nasi studenci budują swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy m.in. poprzez udział w praktykach studenckich i licznych stażach. Oferta Działu Praktyk i Karier jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie i tym samym popróbować swoich sił w różnych obszarach. Duży odsetek naszych praktykantów i stażystów otrzymuje propozycje dalszego zatrudnienia. Z pewnością przyczynia się do tego umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce”.

Podobnego zdania jest dr Anita Zarzycka, wykładowca i tutor w Programie Honorowym Uczelni Łazarskiego:

„Doświadczenie zdobyte poza bezpiecznym uczelnianym środowiskiem jest niezbędnym elementem uczenia się i zdobywania nowych umiejętności. Najważniejszy jest udział w projektach i procesach realizowanych w firmie, możliwość działania w nowym otoczeniu i praca w interdyscyplinarnych zespołach".

Dobry start do budowania kariery

Studenci decydując się na staż stają przed dylematem czy podjąć praktykę zgodną z kierunkiem studiów czy może wręcz przeciwnie, spróbować zdobyć doświadczenie z innych obszarów. Anna Kosińska przekonuje, że:

„Obydwie ścieżki są dobrym kierunkiem. Zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce pozwala zweryfikować czy wybrany kierunek kształcenia jest właściwy i czy odpowiada osobistym predyspozycjom. Z drugiej strony odbycie stażu w obszarze nie związanym ściśle z wykształceniem pozwala rozwinąć horyzonty i sprawdzić jaka dziedzina byłaby bardziej satysfakcjonująca w aspekcie dalszego rozwoju zawodowego”.

Praktyczne umiejętności są niezwykle istotnym atutem podczas poszukiwania pracy. Według doradców zawodowych, nie ma lepszej drogi do sprawdzenia swoich możliwości niż praktyka. Anna Kosińska podkreśla, że im większe doświadczenie i szerszy wachlarz posiadanych umiejętności, tym większa szansa na znalezienie wymarzonej pracy.

Coraz częściej pracodawcy traktują staż lub praktykę jako okres próbny przed właściwym zatrudnieniem. Większość firm z którymi współpracujemy – mówi Kosińska – wyłania potencjalnych kandydatów do pracy właśnie z grona praktykantów.

Z kolei dr Anita Zarzycka zauważa, że

„w wielu firmach programy stażowe traktowane są jako tańszy i skuteczniejszy odpowiednik prowadzenia rekrutacji. Podczas miesiąca praktyk można lepiej poznać kandydatów, sprawdzić jak działają w zespołach, jak uczą się nowych rzeczy i jak rozwiązują problemy. Pracodawca może zaobserwować czy mają dużo motywacji i entuzjazmu, czy są sumienni i czy posiadają wiedzę merytoryczną na odpowiednim poziomie”.

Ponadto, dla studentów jest to nie tylko szansa na zdobycie zatrudnienia już podczas studiów, ale również możliwość sprawdzenia się na różnych stanowiskach, poznania wymagań, jakie trzeba spełnić i niezbędnych umiejętności.

„Takie doświadczenie jest pomocne w świadomym kształtowaniu ścieżki kariery i pozwala w przyszłości na dokonanie takich wyborów zawodowych, które pozwolą młodym ludziom za kilka lat znaleźć się tam gdzie chcą” - podsumowuje Zarzycka.

Networking, opinie, biura karier

Im większe doświadczenie zdobędziemy w trakcie studiów tym łatwiej będzie nam się poruszać po współczesnym rynku pracy i wybierać oferty pracy zgodne z naszym profilem zawodowym. Jak wybrać najbardziej wartościową ofertę, tak aby praktyka nie była stratą czasu?

Kluczowym elementem – w ocenie Kosińskiej – jest zbadanie potencjału, jakim dysponujemy oraz zdefiniowanie własnych potrzeb i oczekiwań. Warto w tym względzie skorzystać z pomocy doradcy w biurze karier. Kolejnym krokiem jest uważne czytanie ogłoszeń pod kątem oczekiwań pracodawcy i zakresu obowiązków. Jeśli coś wzbudzi nasze wątpliwości podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie bójmy się pytać. Lepiej na samym początku poznać szczegóły niż spotkać się z późniejszym rozczarowaniem.

Zdaniem dr Anity Zarzyckiej, „rozmowa kwalifikacyjna na staż czy praktykę, jest doskonałą okazją aby dowiedzieć się czy pracodawca myśli poważnie o potrzebach rozwojowych stażystów. Najważniejsze są opinie studentów i rozmowa z doradcami w biurze karier uczelni, którzy doskonale znają zarówno swoich partnerów, jak i opinie studentów”.

Miękkie kompetencje kluczem do sukcesu

Warto szczególnie zwrócić uwagę na osobisty rozwój tzw. umiejętności miękkich. W tym obszarze warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców zawodowych. Anna Kosińska podkreśla: "W naszej pracy stosujemy narzędzia wykorzystywane powszechnie w biznesie pozwalające na określenie predyspozycji osobowościowych i zawodowych przyszłych kandydatów. Wykorzystujemy je w procesie doradczym dostarczając studentom wiedzę o nich samych i ucząc ich mówić o sobie w języku, którym posługuje się biznes".

Dr Anita Zarzycka zauważa z kolei, że:

„Rozwój kompetencji miękkich studentów to jeden z priorytetów już od pierwszego semestru studiów na Uczelni Łazarskiego. Na pierwszym roku wszyscy studenci, niezależnie od studiowanego kierunku, mają dwusemestralny przedmiot w ramach którego prowadzimy szereg warsztatów z umiejętności personalnych. Uczymy ich efektywnego przyswajania wiedzy, pracy w grupie, komunikacji, umiejętności prezentacji i wystąpień dla szerszego grona słuchaczy oraz poprawnego konstruowania CV i listów motywacyjnych, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Staramy się im pomóc w odnalezieniu swoich mocnych stron i zachęcić do brania odpowiedzialności za własny rozwój. Przedmiot ten jest unikalnym i autorskim projektem uczelni rozwijanym przez zespół złożony z wykładowców, praktyków biznesu i studentów”.

Targi pracy i programy dla najlepszych

Warto także korzystać z oferty biur karier, szczególnie w ramach targów pracy, w celu nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Szkoła organizuje „Giełdę Pracodawców Uczelni Łazarskiego”. Wydarzenie zmienia campus uczelni w gwarne miejsce spotkań studentów z przedstawicielami firm. Pracodawcy mają możliwość zaprezentowania swoich ofert praktyk, staży i pracy skierowanych do młodzieży akademickiej oraz pozyskania kandydatów – młodych specjalistów z zakresu ekonomii, zarządzania, finansów, stosunków międzynarodowych oraz prawa i administracji. Dla uczestników to szansa na nawiązanie bezpośrednich kontaktów, złożenia dokumentów aplikacyjnych, bezpośrednią rozmowę z pracodawcą bez stresu towarzyszącemu rozmowie kwalifikacyjnej.

Ponadto niektóre uczelnie stwarzają specjalne programy dla wyróżniających się studentów. Dobrym przykładem jest „Program Honorowy Uczelni Łazarskiego”, czyli tutorski program dla najlepszych studentów. W ocenie dr Anity Zarzyckiej charakteryzuje się bardzo indywidualnym podejściem do studenta, tutor pracując ze studentem przez dwa lata bardzo dokładnie poznaje jego potrzeby i możliwości.

Tylko w zeszłym roku moi podopieczni – mówi dr Zarzycka – zorganizowali konferencję, bieg w ramach Dni Sportu, gry integracyjne na uczelni, występowali w telewizji, w radiu, napisali artykuły naukowe, wystąpili na międzynarodowej konferencji studenckiej, zrobili stronę internetową, prowadzili grupę na Facebooku czy wreszcie pomalowali pokój Programu Honorowego. Wiele się podczas tych działań nauczyli, poznali również swoje możliwości i ograniczenia, dowiedzieli się w jakiej roli spełniają się najlepiej, musieli rozwiązywać konflikty, współpracować ze sobą i z otoczeniem, pokonywać szereg barier – stali się dojrzalsi i bardziej świadomi tego co chcą w życiu osiągnąć. Prowadzone działania sprawiły, że już na drugim roku studiów uczestnicy programu mogli wybierać oferty staży i nie będą mieli najmniejszego problemu ze znalezieniem zatrudnienia za kilka lat kiedy wejdą na rynek pracy – kwituje Zarzycka.

Powiązane treści

​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
​Zawody przyszłości
​Zawody przyszłości
Zawody przyszłości,  gdzie będzie praca?
Zawody przyszłości, gdzie będzie praca?
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Gdyni
​Rynek pracy w Gdańsku
​Rynek pracy w Gdańsku
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Toruniu
Rynek pracy w Bydgoszczy
Rynek pracy w Bydgoszczy
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Łodzi
​Praca w Warszawie
​Praca w Warszawie
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?

Komentarze (1)

ricky
nawet wcześniej... już w szkole średniej należy myśleć o tym się będzie robiło w życiu zawodowym!
09.01.2017
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Politechnika Białostocka
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Politechnika Śląska
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uniwersytet Gdański
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Politechnika Poznańska
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Politechnika Częstochowska
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Akademia Zamojska
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Kaliski
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Tarnowska
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Wrocławski