Jakiego zawodu szukasz?

Inżynier materiałowy

Inżynier materiałowy to osoba, dzięki której może rozwijać się przemysł i produkcja. Bez jego pracy nie moglibyśmy tworzyć coraz to nowocześniejszych maszyn, robotów i urządzeń. Inżynier materiałowy jest odpowiedzialny za organizowanie i prowadzenie badań nad materiałami i tworzywami konstruktywnymi, aby nadać im właściwości fizyczne i chemiczne idealne do zastosowania w produkcji. W zakresie jego pracy jest także ulepszanie urządzeń technologicznych służących do przetwarzania materiałów.

Inżynier materiałowy

Inżynieria materiałowa jako dyscyplina naukowa jest stosunkowo młoda, choć samo zjawisko jest stare jak świat. Człowiek zawsze szukał pomysłów na stworzenie narzędzi, które ułatwią mu życie. Kiedyś dysponował prostym budulcem: drewnem bądź metalem. Dzisiaj ilość materiałów o najróżniejszych właściwościach przyprawia o zawrót głowy. Inżynieria materiałowa bardzo dynamicznie się rozwija, a rozwój półproduktów materiałowych pozwala realizować najbardziej nowoczesne projekty.

Predyspozycje kandydata

Kandydat na inżyniera materiałowego powinien wiedzieć, że bardzo ważny jest jego stan zdrowia. Niezbędny jest dobry wzrok i słuch, brak daltonizmu oraz bezbłędna koordynacja wzrokowo-ruchowa, ponieważ tworzenie i przeprowadzanie badań nad materiałami wymaga spostrzegawczości i wręcz chirurgicznej precyzji. Ważna jest także wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność logicznego rozumowania. Bardzo przydatne są uzdolnienia matematyczne oraz techniczne, dobra pamięć, logiczne myślenie i wyobraźnia przestrzenna.

Jak zostać inżynierem materiałowym?

Aby uzyskać tytuł inżyniera materiałowego należy ukończyć studia na takim kierunku. W Polsce można wybrać uczelnię publiczną, jak i niepubliczną w trybie studiów stacjonarnych lub zaocznych. W trakcie studiów przekazywana jest wiedza z zakresu termodynamiki, podstaw projektowania, materiałów i tworzyw, technologii wytwarzania materiałów, podstaw nauki o materiałach i innych. Nie jest to koniec możliwości rozwoju. Absolwent może podjąć także studia magisterskie i podyplomowe.

Student kierunku Inżynieria materiałowa ma wiele specjalności do wyboru, m.in. inżynieria powierzchni, materiały metaliczne i ceramiczne, materiały konstrukcyjne, polimerowe materiały kompozytowe, wspomaganie komputerowe w inżynierii materiałowej, projektowanie materiałów, plazmowe technologie inżynierii powierzchni, inżynieria materiałów funkcjonalnych, materiały i handel, inżynieria materiałów polimerowych, technologia materiałów, materiały funkcjonalne, wirtotechnologia, inżynieria korozyjna, biomateriały, systemy optoelektroniczne, inżynieria spajania materiałów, inżynieria biomateriałów, inżynieria biomateriałów włókienniczych, technologie kształtowania właściwości nadstopów, materiały i techniki dentystyczne.

Gdzie pracuje inżynierem materiałowy?

Inżynier materiałowy może znaleźć zatrudnienie w zakładach przemysłowych, jednostkach naukowych, instytutach, laboratoriach, transporcie, energetyce, lotnictwie, motoryzacji, branży kosmicznej, medycznej, nanotechnologii, działach doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii, czy działach produkcji wytwarzających materiały. Często inżynier materiałowy zaczyna swoją karierę jako przedstawiciel handlowy branży technicznej.

Zarobki w branży

Inżynier materiałowy nie powinien martwić się o swoje zarobki. Pensja oczywiście uzależniona jest od zajmowanego stanowiska, doświadczenia, stażu pracy, czy firmy. Specjaliści ds. materiałowych i ds. badań i rozwoju zarabiają średnio 7000 złotych.

Powiązane zawody

Komentarze (17)

Niezadowolona
Skończyłam studia i przez rok nie mogłam znaleźć pracy. Zapisałam się na staż do stowarzyszenia i tylko dzięki temu dostałam się na staż. Troszeczkę czułam się upokorzona ponieważ na ten staż zapisywali się ludzie bez studiów, ludzie bez konkretnego kierunku, w których chcieli by iść, nie obrażając nikogo ale głównie to byli ludzie bez ambicji. Sami ludzie ze stowarzyszenia dziwili się, że po takim kierunku nie mogłam znaleźć pracy. Byłam na stażu pół rocznym za naprawdę psie pieniądze i dopiero po tym znalazłam prace w firmie, w której miałam staż. Ogólnie kobiecie kierunku nie polecam, strata czasu, szkoda nerwów. Studia nie uczą kompletnie niczego poza fizyką. Nic nie nauczyłam się o materiałach. Ale mechanika kwantowa najważniejsza!!
09.03.2022
26.10.2021
Ewa
PRACA dla inżyniera wyrobów tekstylnych / Inżyniera materaiłowego (woj. lubuskie) kontakt 697336755
Bydgoszcz
Pracy brak po tym kierunku :-(
18.09.2021
02.12.2020
Stanowczo nie polecam
To miał być przyszłościowy kierunek, ale najwyraźniej tak po prostu promują go na uczelniach. W Polsce nie ma po tym pracy, dla pracodawców ten kierunek to jak nic. Jeśli jesteś kandydatem na studia, to lepiej idź na budowę maszyn czy elektrotechnikę.
Tragedia
Gdybym miał drugi raz wybrać kierunek, to na pewno bym na to nie poszedł. Całe studia uczyłem się, nawet mnie to interesowało, podjąłem 2 bezpłatne praktyki, pracowałem, byłem w kołach naukowych... i nic. Mija trzeci miesiąc jak nie mogę znaleźć pracy. Wysłałem mnóstwo CV, zarówno odpowiadam na ogłoszenia jak i piszę bezpośrednio do firm, nawet tych w innych województwach. Szkoda mi tych wszystkich lat nauki, bo nie był to łatwy kierunek, ale okazuje się że pora się przekwalifikować.
22.09.2020
09.11.2019
;)
Skończyłem ten kierunek w 2003. Znalezienie w owym czasie pracy graniczyło z cudem. Bezrobocie w Polsce było na poziomie 25% . Sytuacja absolwentów była jeszcze gorsza. Załapałem się do pracy w sieci hurtowni z chemikaliami dla przemysłu jako doradca techniczny. Jakiś czas zbierałem doświadczenie, uczyłem się języków obcych po prostu inwestowałem w siebie. Teraz pracuję w zagranicznej firmie jestem rezydentem na Polskę. Wg mnie kierunek świetny dający wiedzę merytoryczną i specjalistyczną dotyczącą procesów wytwarzania. Nie ma recepty na sukces po tym kierunku. Trzeba stać się specjalistą w wąskiej dziedzinie i to jest sposób na sukces.
Bydgoszcz UKW
Niestety pracy brak po tym kierunku na kujawach.
20.10.2019
02.09.2016
Adameno
Ja osobiście nie narzekam, skończyłem I stopień IM na AGH-u, obecnie robię magisterkę i już na stażu dostaje 2,5 tys netto w branży automotive. Trzeba się trochę postarać o pierwsza prace/staż, ale później jest już z górki.
xx
PS nie rozumiem dlaczego człowiek wykształcony w tej dziedzinie, która jest podstawa w tworzeniu np. wyspecjalizowanych produktów o określonych właściwościach i funkcji nie ma pracy! dziedzina, która wpływa na mikrostukture i funkcjonalność! niesamowita niesprawiedliwość!
21.05.2016
21.05.2016
xx
Studiowałam i... z mojej perspektywy nie warto: oferty pracy? nie ma jak i wspomnianych jednostek badawczych. Chyba, ze ktoś, gdzieś ma jakieś znajomości bo "zwykły" człowiek to sobie może.... ;) niestety. Ilość staży, praktyk (oczywiście bezpłatnych, a jakże...) również znaczenia większego nie ma.
Absolwent
Potwierdzam po tym kierunku bardzo ciężko jest z pracą. Może jak ktoś ma znajomości. Tak to tylko bezpłatne praktyki. Mam tych praktyk 5 bo głupi myślałam że to coś ta. Działałem w dwóch kołach naukowych. Drugi raz bym na te studia nie poszedł...
23.04.2016
11.03.2016
Załamana
Potwierdzam poniższe opinie... nie warto.. 5 lat życia stracone a pracy po tym nie ma... Przestrzegam wszystkich. Na studiach wam tego nie powiedzą, ale pracy w zawodzie praktycznie nie ma...
absolwentka2015
Mgr inż. pff i co mi po tym?? NiC. Studia ukończyłam z wynikiem 4+, ale tak szczerze mówiąc ten wynik nijak ma się do posiadanej przeze mnie wiedzy i umiejętności. Może jest w tym też i mojej winy trochę, bo może za mało się przkyladałam..? ale zgodnie ze znajomymi ze studiów twierdzimy, że to jednak uczelnia ponosi porażkę w nauczaniu. Ksiązkowe teorie górą... praktyki niewiele, a nowoczesnych technologii, procesów, badań, kontaktu z urządzeniami jak na lekarstwo albo wcale... Szukając pracy w zawodzie znalazłam kilka ofert. Mało tego-zaczęłam poszukiwania od drugiej strony, czyli w jakiej firmie chcialabym pracować i tak się udałam... ale wszędzie bylo tak samo-bez doświadczenia to dziękujemy Pani. Niektórzy proponowali EWENTUALNIE bezpłatne praktyki... Ale na brak zapłaty nie mogłam sobie pozwolić. Także moja złota rada: jeśli chcesz studiować na tym kierunku (bądź jakimkolwiek innym) to zamiast obijać się w wakacje szukaj stązu, praktyk, wolontariatu czy czegokolwiek podobnego, aby po zakonczeniu studiów móc sie pochwalić nie tylko niewiele wartym papierkiem... (czyt. dyplomem)
15.02.2016
12.01.2015
absolwent
Zgadzam się z jedną z wypowiedzi.. po tym kierunku nie ma pracy.. może trafi się jakaś oferta tak jak piszą 4900zł.. ale to chyba raz na 10 lat jakaś firma potrzebuje kogoś na to stanowisko a potem 10 lat przerwy.. potem można jedynie być inżynierem sprzedaży za 1900zł .. Praca w laboratorium ? tak.. ale gdzie? w polsce.. nie ma takich miejsc pracy dla takich inżynierów. Również skończyłam ten kierunek studiów i również nie moge znaleźć pracy..
absolwent
dla wszystkich zainteresowanych: w X 2003' skończyłem z wyróżnieniem inżynierię materiałową na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i oto moje zdanie: przez 1,5 roku szukałem pracy (nie było, bo wszędzie RESTRUKTURYZACJA I ZWOLNIENIA), potem pracowałem w innych zawodach, jak już dostałem pracę technologa to 2x pod rząd upadła firma, poza tym większe szanse na znalezienie pracy w technologii mają przede wszystkim absolwenci wydziałów mechanicznych, poza tym jak się komuś marzy praca w laboratorium to powiem, ze to Polska, a nie Grait Britan czy Germany, więc takiej posady ze świecą szukać i jeszcze większymi znajomościami, reasumując: 5 lat studiów dziennych, dyplom mgr inż. z oceną na 5 i brak perspektyw na pracę w zawodzie w Polsce, naprawdę zastanówcie się czy watro, bo z mojej perspektywy to Ja bym drugi raz nie poszedł na to, chyba, że kontynuowałbym studia doktoranckie i potem załatwiłbym sobie stanowisko na uczelni, ale to trzeba mieć super układy, a wielką kasę w inżynierii materiałowej to owszem zarabiają, ALE PROFESOROWIE Z WIELOLETNIM STAŻEM AKADEMICKIM!!
23.10.2013
12.11.2012
Patryk
Zarobki kuszą i to na maksa ;) ale ja nie odnalazłbym się w tym zawodzie. Mam raczej umysł humanisty więc zdaję sobie sprawę, że na studiach miałbym do czynienia z fizyką i zaawansowaną matematyką... a to jest dla mnie nie do ogarnięcia!
rychu
sto studiował ten kierunek inzynieria materiałowa? na jakieś uczelni? jakie są wasze opinie na temat studiów? i wreszcie jak wyglada rynek pray w Polsce dla inzynierow materialowych?
11.11.2012
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Tarnowska
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Akademia Zamojska
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Politechnika Poznańska
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kaliski
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet Gdański
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Politechnika Białostocka
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Politechnika Śląska
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Politechnika Łódzka
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie