Jakiego zawodu szukasz?

Masażysta

Masażysta to osoba, która wykonuje zabiegi manualne poprawiające stan zdrowia, wygląd i samopoczucie osoby poddającej się masażowi.

Masażysta

Wzrost znaczenia zdrowego stylu życia sprzyja temu zawodowi. Wizyta u masażysty we wczesnym stadium choroby, zmian zwyrodnieniowych czy skórnych spowodowanych starzeniem się pozwala często uniknąć interwencji chirurgicznej czy konieczności zażywania silnych leków. Większość typów masaży przynosi efekty przy regularnych wizytach przez dłuższy okres czasu.

Rodzaje wykonywanych masaży są najczęściej uzależnione od wykształcenia i miejsca pracy. Masażyści swój zawód mogą wykonywać w prywatnych gabinetach, klubach fitness, siłowniach, salonach spa, klubach sportowych i ośrodkach zdrowia.

Najpopularniejsze typu masażu

Masaż klasyczny - skierowany niemal do każdego człowieka zmagającego się z jakimikolwiek dolegliwościami. Poprzez szereg zabiegów manualnych leczy się zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne przyczyny choroby. Często stosowany profilaktycznie.

Masaż rehabilitacyjny - do wykonywania masaży tego typu potrzebne są wysokie kwalifikacje i umiejętności. Najczęściej zajmują się nim fizjoterapeuci. Stosowany jest przy chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, a także przy rehabilitacji układu mięśniowego.

Masaż kosmetyczny - typ masażu cieszący się szczególną popularnością wśród pań. Najczęściej służy wyszczupleniu, pozbyciu się cellulitu, ujędrnieniu skóry i poprawieniu krążenia. Do jego wykonywania używa się preparatów poprawiających efekty zabiegu. Bardzo popularny jest również masaż kosmetyczny twarzy, który poprawia jej owal i redukuje efekty starzenia się skóry.

Masaż sportowy - jest przeznaczony dla wszystkich osób uprawiających sport, zarówno zawodowo jak i amatorsko. Ma na celu usprawnienie pracy wybranych mięśni i jest wykonywany regularnie. Z tego typu masażu korzystają przede wszystkim zawodowi sportowcy, którzy mają prywatnych masażystów. Ze względu na pozytywne efekty jest on również coraz częściej wybierany przez osoby zajmujące się aktywnością ruchową hobbystycznie - zmniejsza ryzyko kontuzji i polepsza wyniki treningów.

Bez względu na miejsce wykonywania zawodu praca masażysty wygląda podobnie. Podczas pierwszej wizyty przeprowadza on krótki wywiad z osoba, która będzie masowana. Należy się dowiedzieć, jaki jest powód wizyty, czy cierpi na jakieś choroby, czy przeszła jakieś złamania kończyn, czy aktualnie ma jakieś urazy. Jeśli nie ma przeciwwskazań po wywiadzie można rozpocząć stosowny masaż.

Jak zostać masażystą?

Zawód masażysty cieszy się coraz większą popularnością. Wymaga on jednak określonych predyspozycji. Praca masażysty to przede wszystkim długotrwały wysiłek fizyczny wykonywany na stojąco. Przyszli masażyści powinni być zdrowi, pozbawieni wad postawy, kręgosłupa, tendencji do żylaków i chorób zwyrodnieniowych rąk. Istotne są również cechy osobowości.

Ze względu na długotrwały kontakt z ludźmi najlepiej sprawdzają się osoby o dużej kulturze osobistej, takcie, wyczuci i empatii. Masażysta powinien potrafić intuicyjnie wyczuć nastrój osoby, którą masuje i dostosować do niej swoje zachowanie.

Do zawodu masażysty przygotowują studia na kierunkach Fizjoterapia. Realizowane są w uczelniach medycznych, sportowych a także wybranych niepublicznych szkołach wyższych.

Naukę zawodu oferują również szkoły policealne oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne.

Zarobki masażystów

Pensje masażystów są uzależnione od miejsca ich pracy, ale wbrew powszechnie panującej opinii nie są one bardzo wysokie. Wynika to gównie z dużej liczby osób wykonujących ten zawód w stosunku do ilości ludzi poddających się tego typu zabiegom. Średnie pensje masażystów mieszczą się w przedziale 2600 - 3900 zł netto.


Powiązane zawody

Komentarze (22)

Masażysta
Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych jestem Masażysta i żałuję wyboru że względu na zarobki i możliwości zatrudnienia w szpitalu czy przychodni za te pieniądze się nie da przeżyć a na stażu proponują 997.4zl brutto 8 lat poszukuje pracy i nic konkretnego nie ma z góry dziękuję za uwagę pozdrawiam
13.09.2019
27.03.2013
raz dwa trzy
Masażysta w swoim zawodzie musi się ciągle uczyć i udoskonalać swoje umiejętności :) dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo rodzai i sposobów na masaż. Trzeba mieć głowę, żeby się wybić i żeby ludzie chcieli przychodzić właśnie do ciebie!
Lilka
potrzebuję masażysty! to jest cudowny zawód, po tak ciężkim dniu w pracy wszystko boli człowieka a kręgosłup to już w ogóle... powinnam mieć w domu osobistego masażystę, żeby mnie codziennie witał po całym dniu w biurze ;))) marzenia..
07.02.2013
18.11.2012
Krystian
Jasne, że trzeba lubić swój zawód, to jest podstawa :) ja sam jestem masażystą i nie narzekam. Każdą osobę traktuję tak samo, czy to piękna kobieta, czy starszy facet ;p nie patrzę na tych ludzi pod względem mojego gustu, tylko jak na osobę której trzeba pomóc. Wykonuję po prostu swoje obowiązki :)
łukasz
na pewno łatwiej masuję się kobietę atrakcyjną, w naszym guście, ale czy to jest najważniejsze? wydaje mi się, że aby praca dawała nam satysfakcje trzeba lubić to co się robi.
07.11.2012
09.10.2012
:)
kto z nas nie chciałby codziennie byc masowanym :P każdy chce a masażysta ma przez to mnóstwo roboty :P przychodza do niego rozni ludzie a on musi wykonywac swoj zawod bez wzgledu na upodobania ;) niewątpliwie musi mieć sprawne ręce ;)
gralli
niestety ale w każdym zawodzie masz plusy i minusy, ale ten akurat wydaje mi sie całkiem atrakcyjny
04.09.2012
23.08.2012
piotras
zawód niby bardzo fajny jak do gabinetu przyjedzie młoda ładna dziewczyna, bo gorzej jest gdy musisz masować jakąś podstarzałą pulchną kobitkę lub owłosione plecy faceta Xd
pauli
Dobra masazystka musi być po fizjoterapii, jesli się nie mylę proponują na takich studiach kursy przygotowujące do zawodu masażysty, chyba, że są jakieś specjalności od razu bo moja kuzynka chyba akurat tak miała. Nie warto chodzić do osób po kursach jakiś. Nie wiem ile takie trwają, ale znam takie osoby co po kursach nawet paznokci żelowych nie umieją zrobić!
14.05.2012
11.05.2012
gadziak
Ja ostatnio byłam u masazystki tutaj u nas we wrocku. Muszę przyznać, że miałam pewne obawy. naczytałam się różnych rzeczy o paniach, które uszkadzają kregosłup i tak mnie trochę zatrzęsło. Ale było ok. Miła atmosfera i na bank jeszcze skorzystam:) człowiek od razu lepiej się czuje. A te masażystki zadbane i widać, że sporo zarabiają.
Sonia
Moja teściowa jest masażystką w jednym ze SPA i ma już swoje lata, lecz także posiada doświadczenie w tym zawodzie. Ludzie do niej to umawiają się nawet prywatnie. Więcej umie i wie od tych młodych lasek co podobno mają te wszystkie kursy i niby tą całą wiedzę. Czasami starsze osoby są lepsze i bardziej doświadczone na takich stanowiskach
06.05.2012
05.05.2012
Czarka
Takie wyróżnienia to mogą być nawet fałszywe. Ale nie osądzam nikogo. Czasami można nawet sobie samemu wydrukować jak się bardzo chce. Teraz to nikomu nie można ufać, a zdrowie to nie przelewki. Takie salony powstają jak grzyby po deszczu i nie wierzę, że każdy jest profesjonalny i w pełni gotowy na to aby świadczyć swoje usługi. To niemożliwe
Andzioch
Ja tam na masaż chodzę dla relaksacji i jak dla mnie bomba. Ja mam salon koło domu na szczęście jest już sprawdzony i nie muszę się martwić, że coś bedzie nie tak. Jest to renomowany salon, jak byłam tam pierwszy raz to miałam wytłumaczone co i jak, na jakie partie ciała działa ten masaż właśnie. W salonie wiszą 3 wyróżnienia i jest widać profeska
03.05.2012
01.05.2012
pantek
Na masaż można iść z powodu relaksu jak i jakiejś tam przyczyny bólowej. Dlatego też tutaj ja uważam, że wykształcenie jest niezbędne. Wiecie, że taka msażystka to może uszkodzić człowieka na całe zżcie? lepiej patrzec na te certyfikaty - przeważnie jeśli są to powieszone nad biurkiem, gdzieś w gabinecie.
tattoo
Ja moją masażystkę nosiłbym na rękach i to nie tylko dlatego, że jest tak ładną kobietą! Odwala kawał dobrej roboty, naprawdę dobrej. Dzięki niej wytrzymuję przez tyle godzin na krześle i mogę robić swoją pracę.
30.04.2012
22.04.2012
Kapi
Takie masazystki w SPA to powinny być po AWFie bądż jakiejś uczelni medycznej, pewnie jest to jakiś Uniwersytet. Nie wierze, że tam zatrudniają po jakiś kursach, to aż niemożliwe :) Teraz dobra nauka i edukacja sprawiają, że usługi wykonywane są na wysokim poziomie. Ważne jest też aby w takim gabinecie zwrócić uwagę na dyplomy i wyróżnienia podstawa też to czystość , musi być bezwzględnie czysto!
Marlena
Raz byłam w SPA i tam były świetne masaże. Można było wybrać coś dla siebie. Masaż indyjski, tajski, gorącymi kamieniami, muszlami i nawet chiński. Wszystkich nie pamiętam. Tam widać było profesjonalizm w tym co robią. Ja skorzystałam z jednego, bo ogólnie było tam drogo. Wiadomo jak na taki standard. Te dziewczyny widać były zadowolone ze swojej pracy. Powiedźcie mi chyba taki kurs nie wystarczy? Trzeba skończyć fizjoterapie czy coś takiego?
20.04.2012
17.04.2012
Pawełx
To fakt, jakieś pseudo masażystki podbijają rynek. Nawet taki masaż tajski podobno jest to jakaś amatorszczyzna ! W dzisiejszym świecie jak widać wystarczy zrobić kurs parudniowy aby być masazystą;-) Lecz jednak muszę pochwalić jedną Panią z salonu SPA w Krakowie za bardzo miły i przyjemny masaż pleców i karku. To akurat polecam
Ola
Darek, ostatnio oglądałam program jak masażystka uszkodziła skórę faceta gorącymi kamieniami. Normalnie skóra na plecach cała w bąblach poparzona także nie jest to śmieszne i jest to jak najbardziej realne. Śmieszą mnie te pseudo masażystki - takie zachowanie powinno sie karać. Nie dość, że mają niższe ceny - wiadomo amatorszczyzna no i psują rynek. Polacy jak widać czasem wolą zaoszczędzić 10 zł na jednym masażu, lecz wolą lekką grozę i dreszczyk emocji związany z kwestią profesjonalizmu jeśli chodzi o zabieg.
16.04.2012
03.01.2012
Darek
masażysta ma wielką odpowiedzialnosć na sobie. Nie uszkodzić nikogo :)
Renatka
fajnie się tak zrelaksować:) małe wypady do spa to wieksza przyjemnosc na która pozwalam sobie raz w roku :) polecam
29.12.2011
27.12.2011
Grek
Zawód chyba fajny? Pewnie trzeba mieć dobry kontkat z ludźmi i w ogóle umieć nawiązywać poprawne relacje z nimi. Masażysta zapewne musi być osobą empatyczną
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Politechnika Częstochowska
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Politechnika Śląska
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Akademia Tarnowska
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Politechnika Białostocka
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Akademia Zamojska
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Politechnika Łódzka
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku