Jakiego artykułu szukasz?

Towaroznawstwo

Studia na kierunku towaroznawstwo kształcą specjalistów z zakresu technologii produkcji, projektowania, zarządzania, oceny jakości surowców oraz produktów żywnościowych i przemysłowych.

Towaroznawstwo

Coraz częściej przed podjęciem decyzji o zakupie jakiegokolwiek produktu zadajemy sobie pytania: gdzie to rosło? z czego to jest zrobione? czy to jest zdrowe, ekologiczne? Jakość produktów stanowi istotny czynnik przewagi konkurencyjnej.

Dostosowywanie produkcji do norm jakości wymaganych przez przepisy prawa krajowego, europejskiego i międzynarodowego kreuje zapotrzebowanie na fachowców z zakresu organizacji, kształtowania i ochrony jakości produktów, usług, obrotu krajowego i międzynarodowego, w tym obsługi celnej.

Studia na kierunku towaroznawstwo kształcą specjalistów z zakresu technologii produkcji, projektowania, zarządzania, oceny jakości surowców oraz produktów żywnościowych i przemysłowych. Studia łączą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych z wiedzą prawniczo-ekonomiczną.

Towaroznawstwo można studiować na uczelniach ekonomicznych, technicznych i przyrodniczych oraz wybranych uniwersytetach.

Towaroznawstwo - specjalności

Wybrane specjalności oferowane przez uczelnie na kierunku towaroznawstwo:

  • menedżer produktu
  • zarządzanie jakością
  • kształtowanie jakości produktów przemysłowych
  • kształtowanie jakości produktów spożywczych
  • ekologia produktów
  • towaroznawstwo produktów rolnych i żywnościowych
  • towaroznawstwo w hotelarstwie i gastronomii
  • handel i obsługa celna
  • towaroznawstwo w produkcji zwierzęcej
  • jakość żywności i obrót towarem
  • kontrola i sterowanie jakością w gospodarce żywnościowej
  • logistyka produktów rolniczych i żywnościowych
  • ocena jakości żywności, jakość i bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym
  • strategie rynkowe w agrobiznesie
  • towaroznawstwo produktów warzywnych i zielar­skich
  • menedżer produktów kosmetycznych
  • żywność, rynek i wyżywienie

O ukończonej specjalności ekologia produktów na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym tak wypowiada się Jakub: „Student tejże specjalności zyskuje unikalne umiejętności. Chodzi tu o spójne, kompleksowe i interdyscyplinarne myślenie. Czym różni się ekologia produktów od innych specjalności? W meritum wszystkie one są bardzo zbliżone, jednak jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

Przyszły ekolog produktów posiądzie wiedzę towaroznawczą z nieco innej strony niż studenci innych specjalności. Nabędzie on świadomości, co do tego, jak konkretny wyrób, opakowanie, czy środek transportu poza tym, że spełnia swoją funkcję, oddziałuje na środowisko. Tam gdzie wiedza, rodzi się i odpowiedzialność, np. gdy takie nieuzasadnione oddziaływanie będzie można zminimalizować.

Przyszli eco-menedżerowie będą w swojej pracy zawodowej zajmować się praktycznym wykorzystaniem poznanych narzędzi, norm, a także mechanizmów wynikających z nabytej wiedzy, z wykształconej świadomości. Ekologia produktów to dobra opcja dla tych, którym nie jest obojętne marnotrawstwo, gdyż w sferze naszego działania znajduje się także i recykling oraz inne prośrodowiskowe działania”.

Towaroznawstwo - przedmioty na studiach

Przykładowe przedmioty w programie nauczania na kierunku towaroznawstwo:

mikroekonomia, chemia, fizyka, matematyka, inżynieria procesów przemysłowych, grafika inżynierska, analiza instrumentalna, makroekonomia, informatyka, analiza sensoryczna, organizacja i zarządzanie, rachunkowość, statystyka, mikrobiologia, zarządzanie jakością, biochemia, opakowalnictwo, ochrona środowiska, statystyczna kontrola procesów, towaroznawstwo żywności, towaroznawstwo przemysłowe, zarządzanie jakością, podstawy marketingu, gospodarka odpadami, TQM i branżowe systemy zarządzania, prawo w ochronie środowiska, projektowanie i innowacyjność produktu, zarządzanie marketingowe, podsta­wy biotechnologii, podstawy finansów w przedsiębiorstwach, higiena produkcji, technologia materiałowa, aparatura i inżynieria procesów produkcyjnych, towaroznawstwo produktów rolniczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, przechowalnictwo, metody oceny produktów, towaroznawstwo ogrodnicze, towaroznawstwo żywności wygodnej i funkcjonalnej, analiza instrumentalna, logistyka, ergonomia i bezpieczeństwo pracy, ochrona własności intelektualnej.

Oprócz tradycyjnych wykładów znaczną część zajęć stanowią ćwiczenia, głównie laboratoryjne, projektowe i terenowe.

Praca po Towaroznawstwie

Absolwenci towaroznawstwa przygotowani są do pracy we wszystkich typach przedsiębiorstw oraz jednostek gospodarczych na stanowiskach związanych z jakością: działach kontroli jakości, marketingu, badań rynkowych, logistyki, badań i rozwoju produktów. Mogą być odpowiedzialni za certyfikację produktów, ich standaryzację, wprowadzanie systemów jakości. Pracować na stanowiskach menedżerów w laboratoriach analitycznych, firmach produkcyjnych, handlowych, doradczych i projektowych, urzędach celnych, organach administracji publicznej, nadzoru urzędowego, jednostkach kontroli, inspekcji sanitarnej i handlowej.

„ - Studia są trudne, należą do tych, na których naprawdę trzeba sie uczyć, dużo chemii i biologii, sporo nauki typowo pamięciowej, wszelkie normy czy klasyfikacje. Bardzo ciekawe były laboratoria. Moim zdaniem to atrakcyjny kierunek z perspektywy rynku pracy. Warto już podczas studiów zdobywać doświadczenie zawodowe. Praktycznie każda firma produkcyjna potrzebuje takiego specjalisty. Posiadanie norm jakości to teraz nie tylko prestiż dla firmy, ale wymóg prawny. Osób do ich wdrażania ciągle jest za mało. Według mnie rynek pracy zdecydowanie potrzebuje towaroznawców” - uważa Paweł, absolwent SGGW.

Powiązane treści

Studia ekonomiczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia ekonomiczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia ekonomiczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia ekonomiczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia ekonomiczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia ekonomiczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia ekonomiczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia ekonomiczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia ekonomiczne w Opolu i woj. opolskim
Studia ekonomiczne w Opolu i woj. opolskim
Studia ekonomiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia ekonomiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia ekonomiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia ekonomiczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia ekonomiczne w Gdańsku i na Pomorzu
Studia ekonomiczne w Gdańsku i na Pomorzu
Studia ekonomiczne w Białymstoku i na Podlasiu
Studia ekonomiczne w Białymstoku i na Podlasiu
Studia ekonomiczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia ekonomiczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia ekonomiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia ekonomiczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia ekonomiczne w Łodzi i województwie łódzkim
Studia ekonomiczne w Łodzi i województwie łódzkim
Studia ekonomiczne w Krakowie i Małopolsce
Studia ekonomiczne w Krakowie i Małopolsce
Studia ekonomiczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Studia ekonomiczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Studia ekonomiczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia ekonomiczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia ekonomiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia ekonomiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
​Dni Wydziału Towaroznawstwa UE w Poznaniu
​Dni Wydziału Towaroznawstwa UE w Poznaniu
Studiuję towaroznawstwo - rozmowa z Dominikiem Borkowskim, studentem Politechniki Łódzkiej.
Studiuję towaroznawstwo - rozmowa z Dominikiem Borkowskim, studentem Politechniki Łódzkiej.

Komentarze (4)

Mirka Siekirka
Od razu po studiach chcielibyście zarabiać niewiadomo ile. Prawda jest taka, że trzeba jeszcze wiele nauczyć się w pracy. Nie tylko po tym kierunku tak jest. Fakt, że towaroznawstwo to bardzo szeroka dziedzina, dlatego radzę wybrać konkretną specjalizację w wybranej branży. Ja jestem po towaroznawstwie żywnościowym na Uniwersytecie Przyrodniczym. Zastrzegamy jednak, że to kierunek dla ludzi z polotem - trzeba być bystrym, umieć powiązać ze sobą i wykorzystywać różne dziedziny wiedzy i umiejętności, słowem trzeba mieć otwarty umysł i być kreatywnym. Bo studia są trudne i rozległe. Potem trzeba zdobyć doświadczenie, sama teoria to tylko dobry wstęp. Ja pracowałam w działach jakości w różnych firmach spożywczych, na początek kontrola a potem zapewnienie jakości. Teraz szukam ludzi do teamu w rozwijającej się firmie, niestety kandydatów jest jak na lekarstwo: wszyscy po biotechnologii albo po chemii, towaroznawców i technologów żywności na próżno szukać...
06.01.2023
07.02.2020
Mariusz
Miałem nieprzyjemność studiować ten kierunek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, dam młodszym kolegom i koleżankom radę, której ja wybierając się na ten kierunek nie dostałem - NIE RÓBCIE TEGO I NIE IDŹCIE NA TE STUDIA. Poważnie, wybierzcie lepszy kierunek i jeżeli koniecznie musi być to ta konkretna uczelnia to niech będzie to kierunek stricte ekonomiczny albo informatyka. Oczywiście rada ta skierowana jest dla ludzi, którzy nie chcą studiować czegokolwiek i ciągle imprezować ale dla ambitnych ludzi, którzy chcą zdobyć konkretny zawód i umiejętności - tego na kierunku towaroznawstwo na pewno nie osiągniecie. Studia o wszystkim i o niczym, z naciskiem na 'o niczym'. Jeszcze raz przestrzegam, jeżeli po zakończeniu studiów nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem pracy, a na ewentualnych rozmowach kwalifikacyjnych nie czuć wstydu jeżeli rekruter zapyta o kierunek ukończonych studiów to zdecydowanie i mocno rekomenduje omijanie tegoż kierunku bardzo szerokim łukiem. Pozdrawiam i trzymam kciuki za mądrą decyzję!
Nikus
Porażka przedmioty nie przydatne i ta chemia. Nie polecam, dramat
23.11.2019
27.02.2018
Władca31
Po towaroznawstwie będziecie jeść trawę z nędzy.
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Akademia Tarnowska
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Politechnika Poznańska
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Kaliski
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Politechnika Łódzka
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Gdański
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Politechnika Częstochowska
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie