Jakiego zawodu szukasz?

Kosmetolog

Kosmetolog jest specjalistą zajmującym się poprawianiem lub przywracaniem urody ciała. Praca kosmetologa ma bliski związek z medycyną. Należy wyraźnie podkreślić, że kosmetolog ma niewiele wspólnego z kosmetyczką.

Kosmetolog

Cechy przydatne w zawodzie kosmetologa to: zdolności manualne, poczucie piękna, dar empatii, umiejętność przekonywania, pozytywne nastawienie do ludzi. Kosmetolog powinien być komunikatywny i umieć słuchać. Ważne jest poczucie piękna i estetyki, zwłaszcza jeśli kosmetolog chce się specjalizować w wizażu. Trzeba pamiętać, że kosmetologia to dziedzina medycyny, wymagająca szczególnej odpowiedzialności za zdrowie drugiego człowieka.

Jak zostać kosmetologiem?

Przede wszystkim należy skończyć studia z zakresu kosmetologii. To kierunek bardzo powszechny na uczelniach medycznych, a także w ofercie niepublicznych szkół wyższych.

Niemal w każdym większym ośrodku akademickim kandydaci na kosmetologów mogą podjąć takie studia. Dostępne są różnorodne specjalności, poszerzające spektrum możliwości zawodowych, jak choćby: wizaż i stylizacja, podologia, kosmetologia z elementami metodyki kształcenia zawodowego, technologia produktu kosmetycznego, kosmetologia anti-aging, trychologia praktyczna, zarządzanie w usługach kosmetycznych, kosmetologia stosowana, spa & wellness, żywienie w kosmetologii - aspekty diety i właściwego odżywiania w pielęgnacji ciała.

Kosmetologia przygotowuje do diagnozowania wad, defektów i chorób skóry. W czasie studiów obowiązuje 15 tygodni praktyk zawodowych w zakładach kosmetycznych

Czytaj więcej na temat studiów na kierunku Kosmetologia

Gdzie do pracy?

Absolwent kosmetologii jest przygotowany do pracy w gabinetach kosmetycznych. Współpracują z lekarzami dermatologami. Zmieniona ustawa o kwalifikacjach kosmetyczek będzie umożliwiać prowadzenie gabinetów kosmetycznych licencjonowanym kosmetologom, czyli osobom z wyższym wykształceniem. Otwarcie własnego gabinetu wiąże się z dużymi inwestycjami, kosztuje od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Najczęściej absolwentki chcą otwierać gabinety ekskluzywne, dające możliwości rozwoju. Inne możliwości pracy to firmy farmaceutyczne i kosmetyczne, w których zostają konsultantami. Wreszcie są poszukiwani w zakładach kosmetycznych jako konsultanci.

Zarobki kosmetologów

Ta branża może gwarantować wysokie dochody, ale głównie właścicielom gabinetów kosmetycznego. Zwłaszcza, jeśli obiekt zdobył już renomę i ma stałych klientów. Wówczas zarobki mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Pracownik firmy kosmetycznej zatrudniony jako konsultant może liczyć kilka tysięcy złotych miesięcznie.


Powiązane zawody

Komentarze (37)

Nikoola
Jeśli kosmetologia to tylko na ul. Bobrowieckiej :) Właśnie skończyła z wyróżnieniem. Od pierwszego semestru prację, dziekanka skierowała mnie na praktyki, zaproponowali potem staż. Po drugim roku z większymi kompetencjami i mnóstwem kursów zmieniłam pracę na inną, na podstawie zatrudnienia zaliczyłam praktyki. Wszystko się samo układało... I wreszci w tym roku koniec, nawet trochę mi żal, ale na pewno będę utrzymywać kontakt i wpadać na otwarte warsztaty
10.07.2018
27.08.2017
Wiola
Studiuję w Prywatnej Wyższej Szkole Nauk Społecznych, Kompyterowych i Medycznych. Polecam
Ambasador
Proponuje wszystkim zainteresowanym kosmetologią zapisać się do policealnej szkoły kosmetycznej (ZDZ w Warszawie), przy ul. podwale 13 w Warszawie. To dwa lata praktycznej nauki i prawie za darmo bo tylko 150 zł za miesiąc. Szkoła ta ma tradycje, bo istnieje od kilkunastu lat.
20.03.2017
22.04.2015
nonia
Wyższa szkoła bezpieczeństwa będzie miała kosmetologie na bezpieczeństwie zdrowotnym, czy to może być dobry wybór?
grusza
Też wybrałabym Mydłowską, moja najlepsza przyjaciółka tam chodzi i jest niesamowicie zadowolona z decyzji zapisania się tam :)
02.12.2014
02.12.2014
czerstwyka
Ja idę w tym roku na kosmetologię do Mydłowskiej. Mam sporo szczęścia bo trafiłam na rok, gdzie obniżyli czesne :D
Polerka
Rzeczywiście, ja jeszcze studiuję na medyku, ale bardzo podobają mi się studia kosmetologiczne. Mają bardzo dużo zajęć praktycznych i pomagają ze znalezieniem praktyk.
09.07.2014
29.06.2014
Legenfa
Kosmetologia i kosmetyczka to dwa różne zawody... Po studiach macie tytuł kosmetologa. Co Ci to daje? Przede wszystkim będą Ci więcej płacić! No i możesz założyć swój własny salon. Ja skończyłam kosmetologię w łódzkim medyku i bez problemu mogłam znaleźć pracę dla siebie.
Kasha
Salony kosmetyczne sa najbardziej popularne w Polsce.Mieszkam w Kanadzie i tu jednak nikt nie poswieca temu czasu.Zadko kiedy sie chodzi na np manicure nie mowiac juz o reszcie.80% ludzi takie cuda nie interesuja bo po pierwsze nie przejmuja sie swoim wygladem a po drugie takie rzeczy sa bardzo drogie.W Polsce za uczesanie placilam w tym roku ok $6 a w domu w Ontario mnie kosztuje przeszlo $40.Raz na miesiac chodzenie na pasemka, manicure i pedicure kosztowaloby mnie $250 bez napiwkow...a gdzie reszta...
02.02.2014
03.08.2013
!!
błagam, nie mylcie kosmetologa z kosmetyczką!!!!
UuuuUU
kosmetologia może wydawać się bardzo prosta, no bo cóż może być trudnego w malowaniu ludzi, w dobieraniu kosmetyków ;p przecież większość dziewczyn robi to na co dzień ;) a jednak to wymaga wielkiej wiedzy i poświęcenia ;) sporo moich znajomych rezygnowało ze studiów bo nie dawały rady ogarnąć tego wszystkiego, a przecież na rynku cały czas pojawia się coś nowego więc trzeba uczyć się cały czas ;) także przemyślcie dobrze dziewczyny (i faceci) wybór tego zawodu :)
27.05.2013
06.03.2013
aerta
praca od 9 do 21,casami 22,soboty,dodatkowo sprzątanie salonu,przed i po pracy ,obsługa pralki,suszarki i składanie ręczników,umowa na 1/2 etatu,zarobki 30% od wykon. usługi,salon w kiepskim miejscu z 2 kosmetyczkami ,karzda wyciąga mniej więcej 1500-2400
Agata
Tak, nasz świat dąży do perfekcji, do zatrzymania starości, do trzymania formy przez wiele lat. Kobiety wariują na widok pierwszych zmarszczek! nie jestem do końca pewna czy to wszystko zmierza we właściwym kierunku.. ja rozumiem dbanie o wygląd ale może bez przesady?
01.02.2013
14.11.2012
Klaudyna
Masz rację, zdrowie i uroda są w tych czasach priorytetowymi wartościami. Dlatego zawód kosmetologa jest tak ceniony. Być może my - ludzie młodzi nie mający jeszcze aż tak dużej potrzeby na poprawianie swojej urody, nie doceniamy pracy kosmetologa ale zapewniam, za kilka lat przyda nam sie na 100% ;)
Adam
Masaż w zakładzie kosmetycznym? To chyba nie ta kategoria pojęciowa. Niemniej zgadzam się z tym, że można się dorobić w tej branży. Ludzie cenią piękno, ale kosmetolog to również ZDROWIE, a to jest przecież bezcenne ;)
27.10.2012
25.10.2012
kosmi
dużo pań, a ostatnio coraz częściej również panów, korzysta z zabiegów kosmetycznych :) jeśli ktoś rozkręci własny biznes to ma szanse dorobić się niezłej kasy :) bo kto nie chciałby po pracy udać się na masaż lub jakąś odświeżającą maseczkę :) niestety, jedyny minus to to, że te zabiegi bywają koszmarnie drogie i nie każdego stać, żeby relaksować się w ten sposób...
kaja
najlepiej byłoby gdybyś skończyła kosmetologię, wtedy masz już zawód w ręku, po zwykłym kursie kosmetycznym nie wiem czy masz duże szanse na prace w dobrym zakładzie kosmetycznym.
04.09.2012
02.06.2012
milenka
ee mam pytanko, jakie bym musiała mieć ukończone szkoły żeby zostać kosmetologiem i jakie przedmioty należało by znać ?
kosmetic
ja mam też swój i sukces sluchajcie :) nawet się nie spodziewałam. Ja postawiłam coś bardziej w stylu spa. Jak widać jest na to zbyt. Ludzie coraz częściej korzystają np z zabiegów odmładzania i depilacji na stałe. Jak najbardziej polecam. Tylko trzeba się na tym znać. Można wiele złego narobić ludziom przez nie doświdczenie w tej branzy. Zarobki ogromne.
14.05.2012
11.05.2012
alinka
Kosmetyczka w salonie u kogoś wcale nie ma tak fajnie jakby mogło się wydawać. Zarobki są to ok 2 tys plus ewentualnie jakieś premie. Wiadomo są rożne stanowiska ale mówię o regulacji brwi, hennie , manicure i takich podobnych małych zabiegach. Nie jest to super płatna praca. A godziny przeważnie też do wieczora pracujące
boncia
Darcia, no kto nie ryzykuje ten nie ma. Ale jesli włożysz w to serce to masz szanse zaistnieć. pamietaj, że do dobry punkt to podstawa na drugimm miejscu stawiam reklamę. Mi się udało. Nie wiem może miałam tylko szczęscie. Chociaż zakaładając mój salon byłam pewna, że się uda innej opcji nie było.
07.05.2012
05.05.2012
Moniaa
Myślicie, że jak pójdę na makijaż pernamentny do laski prywatnie to będzie ok? Obawiam się, że może coś popsuć a jest ok 40 procent taniej niż w salonie. Jest to jakieś duże wyzwanie zrobić taki makijaż? Czy nie ma czego się obawiać? kursy robiła
Darcia
Zazdroszczę. Ja to bym może i nawet chciała ale bałabym się, że się nie powiedzie i co? Bedę bankrutem. Jak wiadać na ten interes trochę siana idzie. Swój salon to jest coś. Ja pracuję teraz dla kogoś jako kosmetyczka i zarabiam trochę ponad 2 tys. Nie jest to super sumka na to aby wreszcie z rodziną iść na swoje i mieć już spokój finansowy. Trzeba coś wymyśleć
05.05.2012
04.05.2012
boncia
Ja mam to szczęście, że dostałam kasę w prezencie, że tak powiem i mogłam sobie pozwolić na swój salon i to bardzo dobrej renomy. Mam najlepsze jak do tej poy sprzęty na rynku i mogę też do minimum ograniczyć koszty związane z zabiegami. Nie dość, że mam tanio to profesjonalnie. Mam tyle klientek, że musiałam zatrudnić 6 kosmetyczek na etat, oczywiście każda zajmuje się czymś innym. Ja akurat jestem managerem. Złoty interes, teraz zamierzam założyć drugi o tej samej nazwie - wiadomo bo nazwa już znana i kojarzona
Pączek
No ale niektóre kosmetyczki to właśnie takie laleczki. Wszystko zrobione. paznokietki, solarium, włosy idealne. Skóra idealna jak i makijaż również. Paznokcie u nóg idealne, najlepiej french. Może nie wszytskie ale dużo lasek korzysta ze swoich, że tak powiem zdolności
03.05.2012
01.05.2012
Gabryśka
nooo właśnie :) jesteśmy nie doceniane. Kosmetolog to nie makijażystka tylko :P My musimy się znać na kosmetykach, składach ich no i oczywiście medycynie. Czasami wchodzimy trochę w zakres medycyny estetycznej - np jak usuwamy pajączki na nogach, czy innej cześci ciała. Często kosmetyczka to się mówi, że lala i tapeciara a to nie prawda
anderpreszer
Świetna sprawa ! Ja całe życie myślałem, że to tak coś jak "zwykła" kosmetyczka, aż moja żona nie poszła do takiej Pani Kosmetolog. Bliżej jej do lekarza i artysty, niż rzemieślnika. Myślę, że to całkiem niedoceniany zawód - przynajmniej ja go nie doceniałem
30.04.2012
30.04.2012
Gabi
Aby otworzyc dobry salon to trzeba ok 70 tys... mało kogo na takie coś stać. Ja rozumiem, że można dostać dotacje jakieś i inne tego typu pierdoły, ale jak jest juz tyle salonów to cięzko jest uzyskac. Na dodatek dużo papierkowej roboty. Piszecie tutaj o depilacji. Przeważnie taki salony to SPA albo np salony, które specjalizują się w depilacji, labo redukcji popękanych naczynek na ciele. Żadko kiedy można tam znaleźć np tipsy żelowe. Więc lepiej może aby był salon a wąska dziedzina?
patix
Ja mam swój salon również z zabiegami fotoepilacji i to najwięcej idzie. Cała maszynka do tej depilacji to jest mega droga :/ Ale za jeden taki zabieg to można 100 zł brać a takich zabiegów to musi byc cała seria aby zlikwidować to owłosienie do końca. Także moja rada to inwestować i jeszcze raz inwestować. Nie ma co oszczędzać na swoim salonie.
23.04.2012
21.04.2012
Gracja
Jowi wiem o czym mówisz:( Zakładając mój salon myślałam, że będzie super. Kasa będzie świetna, kientek pełno. A tutaj klapa. Nie jest dobrze. Czasem muszę dokładać do interesu przeważnie nie za dużo bo 200 zł no ale tak nie powinno być. Teraz jestem związana umową więc jakoś muszę przeczekać. Choć mam jeszcze jeden pomysł w zanadrzu związany z reklamą.
Jowi
Marzena ja mam taki osiedlowy salonik tak jak opisałaś poniżej. Ja nie jestem za bardzo zadowolona z zarobków. Jest to duży wysiłek, bo sama to prowadzę a zarobki nie są odzwierciedleniem:( Różnie to bywa czasem 3 tys wychodze na czysto, a przy własnym biznesie to trzeba się narobić i zarobki w tym przypadku nie są adekwatne. Mam stałe klientki, ale teraz o nie bardzo trudno każdy już gdzieś tam mam zaufaną kosmetyczkę i do niej chodzi.
19.04.2012
16.04.2012
Marzena
Salony kosmetyczne to plaga dzisiejszych czasów. Na każdej ulicy mamy salon kosmetyczny. Promocje. Prześcigają się te salony i jest tak ogromna konkurencja, że ja czasem zastanawiam się jak te kosmetyczki dają radę utrzymać swoich klientów? Jest ktoś kto się wypowie na ten temat? Przecież aby mieć profesjonale usługi i game różnych zabiegów trzeba kupe siana. Sama maszyna do deilacji IPL plus RTF jest kosztowna. Na serio jest taki popyt na to wszystko? Jestem bardzo ciekawa jak się utrzymują te saloniki osiedlowe
Damian
zawód chyba przeznaczony tylko dla kobiet, nie spotkałem się z mężczyzną pracującym jako kosmetyczka, ale kto wie? równouprawnienie przecież istnieje. Od kilku lat kosmetologia to jeden z najpopularniejszych zawodów i dzisiaj nie wyobrażam sobie żadnego miasta bez reklamy zachęcającej odwiedzenie jednego z miliona salonów kosmetycznych...
21.01.2012
04.01.2012
Opieka
Nie ma to jak dobry kosmetolog. Kremiki i inne tego typu sprawy to zapewne jego pasja. Dość przyjemne jak dla mnie:)
weriks
Chemia jest najważniejsza jesli chodzi o ten kierunek/zawód
03.01.2012
02.01.2012
kosmo
Super praca, niekoniecznie same żele. Uroda i piękno nie bierze się znikąd. Chyba się skuszę na szkołę w tym kierunku.
kejti
Fajny zawód. Myslałam bardziej o kosmetyczce, chciałabym zrobić kursik na paznokcie żelowe co o tym myślcie
27.12.2011
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Tarnowska
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Zamojska
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Politechnika Poznańska
  • Politechnika Częstochowska
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie