Jakiego zawodu szukasz?

Tłumacz

Tłumacz to osoba zajmująca się przekładem tekstów pisanych lub wypowiedzi ustnych z języka rodzimego na obcy, bądź odwrotnie. Wśród tłumaczy rozróżnia się kilka odmian: tłumacza literackiego, przysięgłego, kabinowego, symultanicznego.

Tłumacz

Aby zostać tłumaczem, nie wystarczy biegle znać język obcy. Konieczny jest talent językowy w dziedzinie komunikacji słownej. Tłumacz, musi dysponować wiedzą znacznie szerszą niż tylko językowa, obejmującą kulturę, literaturę, sztukę, prawo, obyczaje czy religię obszaru językowego, w którym się porusza.

Tłumaczowi potrzebna jest wyobraźnia, doskonałe umiejętności interpersonalne, dokładność i precyzja w wysławianiu się, wrażliwość na słowo.

W przypadku tłumacza symultanicznego, pożądana jest odpowiednia prezencja i kultura bycia, a także refleks i umiejętność koncentracji. Tłumacz przysięgły musi czuć szczególną odpowiedzialność za słowo. Z kolei tłumacz powinien mieć dar przekładania nie tylko słów, ale i wyobrażeń, kontekstów kultury, w pewnym sensie i melodii języka.

Status społeczny tłumacza

Profesja tłumacza postrzegana jest najbardziej prestiżowa wśród filologów i niezwykle atrakcyjnych. Dzięki swej pracy tłumacz pojawia się w ciekawych miejscach, w trakcie interesujących wydarzeń. Jako autor tłumaczeń literackich jest znany z książek oraz czasopism. Jako tłumacz przysięgły należy do grupy wolnych zawodów szczególnie wysoko pozycjonowanych i nieźle wynagradzanych. Dlatego zawód ten należy do elitarnych, cieszących się szacunkiem i uznaniem.

Jak zostać tłumaczem?

Droga do zwodu tłumacza jest ściśle określona. Można nim zostać kończąc studia filologiczne dowolnej specjalności na jednym z uniwersytetów, bądź w uczelni niepublicznej.
Część z nich proponuje specjalności translatologiczne wybierane na wyższych latach studiów, ale generalnie ośrodków kształcenia tłumaczy nie jest w Polsce wiele.

Filologia obca jest kierunkiem trudnym, wymagającym intensywnej pracy. Studia trwają trzy lub pięć lat i kończą się uzyskaniem odpowiednio tytułu licencjata lub magistra. Od początku studenci mają wszystkie zajęcia w języku obcym. Studia filologiczne zaczynają się od takich przedmiotów obowiązkowych, jak fonetyka i wymowa, historia literatury danego kraju, wiedza o kulturze danego obszaru językowego, gramatyka opisowa, historyczna, a nawet dialektologia. Najważniejsze są bloki przedmiotów gramatycznych oraz literackich. Na wszystkich studiach filologicznych można wybrać orientację między językoznawczą a literaturoznawczą. Przyszły tłumacz musi wiedzieć równie dużo o języku, co o literaturze i kulturze.

W programie studiów lingwistycznych czy filologicznych ze specjalnością translatoryczną proponuje się podobne przedmioty. Zazwyczaj od początku studenci muszą zdeklarować wybór konkretnej specjalności translatoryki, którą będą się zajmować. Do wyboru są specjalności tłumaczy konferencyjnych, przekładu literackiego, przekładu słowa żywego i tłumaczenia pisemnego tekstów specjalistycznych.

Wśród nauczanych tu dziedzin można wymienić główne bloki: strategie i techniki tłumaczenia, nowoczesny warsztat tłumacza i najnowsze środki techniczne. Z przedmiotów czysto translatologicznych należy zaliczyć tłumaczenie ustne, w ramach którego odbywają się sesje tłumaczeniowe. Ćwiczenia prowadzone są z wykorzystaniem autentycznych materiałów w formie tekstów, nagrań magnetofonowych i taśm wideo. Do tego dochodzi stylistyka języka polskiego techniki werbalne, szkolenie głosu, retoryka komunikacyjna, tłumaczenie dialogów filmowych, problemy interkulturowe w przekładzie.

Studia kończą się egzaminem magisterskim, który wygląda inaczej niż na typowej filologii, bo zdaje się go praktycznie, prowadząc tłumaczenie symultaniczne i konsekutywne (gdy prelegent skończy swoją wypowiedź) z języka kierunkowego i na język kierunkowy.

Gdzie do pracy?

Tłumacz ma wiele możliwości podjęcia pracy. Wysokiej klasy profesjonaliści niezbędni są w kontaktach rządowych, samorządowych, administracyjnych. Również prywatne firmy są miejscem, gdzie tłumacze są poszukiwani.

Inne możliwości to tłumaczenia filmów czy instrukcji sprzętów. Atutem tej pracy jest to, że można ją wykonywać w domu i samodzielnie organizować sobie plan dnia. Można postawić na opanowanie specyficznego słownictwa konkretnej branży i zostać specjalistą w tej węższej dziedzinie.

Miejsca pracy dla tłumacza są w urzędach państwowych, dużych redakcjach gazet i czasopism, radiu czy telewizji. Specyficzną stroną tego zawodu są tłumaczenia literackie, najczęściej w formie zleceń od wydawnictw. Są intratne, na pewno dają dużo zadowolenia, ale dodatkowo wymagają literackiego wyczucia, a czasem talentu.

Wielu tłumaczy pracuje na zasadzie zleceń na tłumaczenia symultaniczne lub kabinowe. Ta bardzo trudna forma tłumaczeń wymaga nie tylko doskonałej znajomości języka, ale również bardzo dużej koncentracji, refleksu i podzielności uwagi.

Wreszcie w Polsce można zostać tzw. tłumaczem przysięgłym. Droga do tego jest jednak dłuższa, bo po studiach trzeba zdać egzamin organizowany przez Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich i dopiero potem można zacząć działalność. Praca tłumacza przysięgłego, ze względu na nielicznych przedstawicieli tego zawodu, jest intratna i gwarantuje większą stabilizację.

Zarobki tłumaczy

Stawki w tej branży są bardzo zróżnicowane. Zależą od formy tłumaczenia, specyfiki języka, kierunku tłumaczenia (język obcy na polski lub odwrotnie). W przypadku wyjazdów normą jest pokrywanie przez zleceniodawcę kosztów podróży i utrzymania. Tłumacz na etacie pracujący w firmie może zarobić od 2,8 tys. do 6 tys. złotych netto. Większe dochody osiągają osoby, które pracują w firmach prywatnych i administracji publicznej na stanowisku tłumacza. Ich miesięczne dochody osiągają pułap kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.


Powiązane zawody

Komentarze (20)

traduzioni.pl
Jestem tłumaczem technicznym języka włoskiego od 1990 roku i wszystkim chętnym do wykonywania zawodu tłumacza powiem, jeśli nie boicie się kontaktów z ludźmi to wybierzcie ten zawód, będziecie mieli bardzo dużą satysfakcję.
24.03.2018
26.03.2013
Weronik.
ludzie myślą , że jak znają język "jako tako" to sobie dadzą radę. To, że rozumieją filmy czy rozmowy powiedzmy w języku angielskim to jest dużo. Taki język profesjonalny, taki, żeby przetłumaczyć powiedzmy książkę, czy poezję to jest nie lada wyzwanie! potrzeba wielu lat nauki i praktyk. to nie jest taka prosta sprawa.
Megane
Tłumaczenie to poważne zajęcie i jeśli ktoś myśli, że sobie "podorabia" na tym, to jest w błędzie. Dzisiaj na rynku liczą się głównie tłumacze zawodowi. Barti, w szkole dostaniesz 2-3 tys. maks na rękę. Mój dobry kolega jest tłumaczem przysięgłym i specjalistycznym, prowadzi własną działalność. Jego miesięczne zarobki znacznie przekraczają 10 tys zł na czysto.
03.02.2013
01.02.2013
8gggg88
jestem studentką 3 roku filologii angielskiej, nie mogę podjąć stałej pracy ale chciałabym dorobić sobie jako tłumacz, gdzie najlepiej szukać pracy?? jak trudno jest ją znaleźć?? jak mogą wygadać zarobki??
moniczka
nooo nie zawsze jest tak różowo, jeśli chodzi o zawód tłumacza... dla wielu jest to zajęcie dodatkowe, żeby dorobić sobie te parę złotych do pensji. może jak ktoś ma szczęście i dostanie zatrudnienie za dobre pieniądze to może utrzymać się wyłącznie z tego, jednak w większości przypadków tłumacz jest zajęciem dodatkowym... .
01.02.2013
28.11.2012
ziomuś
żeby być tłumaczem nie trzeba nawet wychodzić z domu. Dostajesz zlecenia i pracujesz przed komputerem. Można na tym naprawdę dużo zarobić. znam osoby, które utrzymują się tylko z tłumaczenia książek i różnych dokumentów. Dobra opcja, szczególnie dla młodych matek, które mogą być w domu ze swoimi dziećmi i pracować jednocześnie :)
barti
tłumacz jest bardzo dobrym zawodem ale jako "ten drugi" dajmy na to pracujesz od 8 do 15 w szkole jako nauczyciel j. angielskiego a później dorabiasz sobie jako tłumacz, wtedy to ma sens...
03.11.2012
10.10.2012
joł
niewątpliwie talent sie liczy... jak ktos ma predyspozycje i łatwo uczy sie jezykow to problemow nie ma. najlepiej znac kilka jezykow, wtedy mozna wiecej zarobic.. :) chociaz przetlumaczenie niektorych rzeczy jest mega trudne! przeciez nie kazdy posluguje sie takim ogolnym, potocznym językiem.. trzeba znac różne dialekty i wiedziec o co danej osobie chodzi. przeciez nie sztuką jest przetłumaczyć czegos na 'odwal sie' ;)
marta
wiecie może jakie zarobki mają tłumacze przysięgli?? jestem na pierwszym roku filologii angielskiej i chciałabym pracować właśnie w tym zawodzie..
04.09.2012
07.05.2012
Hannaz
Wolonta ja jestem na filologii akurat i polecam.Myslisz, że jezyk to tylko język?? To też kultura i wszystko inne związane z tym. Ja tam nie narzekam i chciałam uczyć się na filologi germańskiej. Języki teraz to podstawa także nie widzę problemu w tym kierunku studiów.
Kartofa
Ja uczę się języka na takim kursie i nic nie umiem, więc nawet kursy nic nie dają to gdzie mamy się uczyć języka. Chodzę 3 lata na francuski i co z tego mam. Umiem się przedstawić, słowka. Ale jak mam się odezwać i porozmawiać to już jest problem.. Szkoda bo i trace czas i siano
04.05.2012
03.05.2012
Bożek
No popieram... po co ludzie chodzą na filologie? od nauczania języków są szkoły językowe albo kursy a nie studia? Rozumiem, że idąc na filologię np chorwacką mamy też przygotowania z turystyki tego kraju itp no ale tam to chyba powinni isć pasjonaci, a nie osoby, które chcą nauczyć się języka
Wolonta
Nie idźcie na żadne filologie bo się nie opłaca. Po tym pracy nie ma;/ a języka to się można na kursie pouczyć przecież. Ja zrobiłam ten błąd i bardzo żałuję. Jedne co czasem uda mi się załapać to wykładanie towaru w sklepie przez agencje pracy tymczasowej... Tak to pracy w zawodzie nie mam. A tak jak koleżanka pisałam to chyba trzeba mieć już jakieś duże doświadczenia aby taką prace załapać
01.05.2012
30.04.2012
Tosia
Ja pracuje na targach jako tłumacz i jako ambasadorka marki jednej z firm kosmetycznych i na brak pracy nie narzekam. Najważniejsze to znaleźć sobie tutaj jakas konkretną pracę w tym zawodzie a nie jakies tłumaczenie tekstów dla gimnazjalistów - przecież to żadna praca. Szukajcie dobrej pracy w firmach często też potrzebują tłumaczy, na jakieś spotkania biznesowe jak najbardziej. Jest wiele dziedzin i miejsc pracy
After
A moim zdaniem to dobra fucha. Teraz np też będzie dużo pracy przy kontaktach z ważnymi osobami spoza granic Polski. Jesteśmy w Unii to chyba ważne aby dobrze porozumiewać się na skalę międzynarodową. Wążni tacy tłumacze będą w kontaktach rządowych a wydaje mi się, że tam nie bedą mało zarabiali
20.04.2012
17.04.2012
Iga
Niby angielski to będzie podstawa a jednak mam wrażenie, że wymagać bedą go w stopniu perfekcyjnym. Tłumacz w tej sytuacji to dobra opcja. Angielski komunikatywny to podstawa więc pracodawca będzie szukał kogoś nie przeciętnego także angielski perfect tutaj się przyda. Każdy ( no prawie) za te kilka lat będzie potrafił komunikatywnie porozmawiać ale nie każdy perfect;)
Q
Moja koleżanka jest tłumaczem symultanicznym w zagranicznych placówkach. Super zawód. Bardzo wymagający ale daje mnóstwo satysfakcji i kasy też.
07.01.2012
05.01.2012
tra82
Można też zdać odpowiednie egz i założyć własne biuro tłumaczeń
Halka
przeważnie mam umowy zlecenie, tłumacze rożne teksty, uczniom jakieś prace itp
03.01.2012
28.12.2011
Jasiek
Dużo możliwości pracy :) Czy to tłumaczenia w dom, czy w jakimś biurze;) tylko trzeba byc dobrym :)
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Zamojska
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Śląska
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Politechnika Częstochowska
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Akademia Tarnowska
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet Gdański
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Politechnika Poznańska
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum