Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Dzieci na Politechnice Gdańskiej

W tym samym audytorium odbędą się wykłady plenarne. Pierwszy, który przygotowała dziesięcioletnia Zuzanna Ratajczak będzie dotyczył „Ewolucji życia na Ziemi i ery dinozaurów”. Kolejną prezentację wygłosi gość specjalny tegorocznej konferencji Andre Stern ­– pochodzący z Francji muzyk, kompozytor, lutnik, dziennikarz i pisarz, który będzie przekonywał, że zabawa jest najlepszym sposobem nauki.

Po wykładach plenarnych odbędą się spotkania w sekcjach. Dzieci wystąpią zarówno w roli słuchaczy, jak i prelegentów. Opowiedzą o swoich naukowych fascynacjach i podzielą się z innymi swoimi odkryciami. Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się np. jak powstaje kamień polny albo czy dzieci powinny grać w szachy. Kolejne wystąpienia będą dotyczyć m.in. polskich samolotów cywilnych 1945–1996; kobiet, które zmieniły świat oraz dziwnych zjawisk atmosferycznych. Będzie też mowa o hydroponice, czyli o możliwości uprawy roślin w kosmosie. Dzieci będą mogły także spędzić czas w Ogródku matematycznym. Podczas konferencji wykłady wygłoszą również dorośli specjaliści.
Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny uniwersytet prowadzony przez dzieci od 6 do 12 roku życia.
Na uczelniach w całej Polsce, w tym na Politechnice Gdańskiej, odbywają się raz w miesiącu wykłady dla dzieci, podczas których prelegentami są zarówno dzieci, jak i doświadczeni dorośli wykładowcy. Zwieńczeniem każdego roku akademickiego jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla dzieci odbywająca się w Dniu Dziecka. Gromadzi ona liczne grono słuchaczy – w tym roku Politechnika spodziewa się pół tysiąca gości.
Na wszystkich uczestników czekać będą dodatkowe atrakcje - pizza i fontanny z czekoladą.