Inżynier budowlany

Zawód inżyniera budowlanego wiąże się ze wznoszeniem, konserwacją, remontowaniem i rekonstrukcją budowli. W zależności od przeznaczenia budowli, inżynier ma do czynienia z budownictwem ogólnym (budownictwo mieszkaniowe, szkoły, szpitale), przemysłowym, komunikacyjnym (drogowe i kolejowe), sanitarnym (komunalne), energetycznym, wiejskim, sakralnym czy obronnym.

Predyspozycje
Z zawodzie tym potrzebne są predyspozycje techniczne: precyzja i ścisłość myślenia, wyobraźnia przestrzenna, zdolności geometryczne i matematyczne. Niezwykle ważny jest rysunek techniczny oraz znajomość programów do projektowania. Współczesny inżynier budownictwa, oprócz tradycyjnych metod kreślarskich, posługuje się również specjalistycznym oprogramowaniem, które pozwala na etapie projektowym stworzyć budowlę z prawie wszystkimi jej parametrami, łącznie z trójwymiarową wizualizacją. Inżynier musi łączyć specyficzne dla budownictwa umiejętności praktycznych z wiedzą teoretyczną. Oczywiście dziś bardzo przydatna jest znajomość języków obcych, by móc pracować za granicą lub realizować projekty firm z kapitałem zagranicznym. Inne niezbędne cechy to rzetelność, odpowiedzialność oraz umiejętność kierowania zespołem.

Status społeczny

Pozycja społeczna inżyniera budowlanego jest znacząca. Bez niego nie może być prowadzona żadna, choćby niewielka budowa. Ranga inżyniera jest tym większa, im większy projekt budowlany jest przez niego nadzorowany. Dlatego doświadczeni inżynierowie pracujący przy największych krajowych inwestycjach drogowych, mostowych czy budowlanych cieszą się dużym uznaniem inwestorów, ale też społeczeństwa, jako że zostawiają widoczne ślady własnej aktywności zawodowej.

Jak zostać inżynierem budowlanym?
Budownictwo można studiować na wszystkich politechnikach w kraju. Studia można ukończyć z tytułem inżyniera (po 4 latach nauki) lub magistra (5 lat). W ramach kierunku można wybrać spośród wieku różnych specjalności. Taki wybór określa zakres tematyczny pracy magisterskiej oraz późniejsze perspektywy pracy. Mogą to być np. konstrukcje budowlane i inżynierskie, które przygotowują absolwenta do projektowania i realizacji budownictwa ogólnego, przemysłowego oraz budowli inżynierskich. Ta specjalność daje mu też wiedzę o skomplikowanych zagadnieniach mechaniki konstrukcji inżynierskich.

Specjalność: technologia i organizacja budownictwa ma nieco inny charakter i wiąże się z zarządzaniem firmami budowlanymi. Pozwala absolwentowi uzyskać umiejętności komputerowego wspomagania organizacji i planowania budowy, zawierania umów i przygotowania kalkulacji budowlanych oraz wykorzystania instrumentów rynku kapitałowego w restrukturyzacji budownictwa. Do popularnych należy też specjalność: drogi, ulice i lotniska, która przygotowuje absolwenta do projektowania, budowy i utrzymania dróg samochodowych, autostrad, ulic miejskich i daje mu wiedzę z inżynierii ruchu drogowego oraz nowoczesnych technologii w dziedzinie budowy i utrzymania nawierzchni drogowych.
Budownictwo jest branżą na tyle szeroką, że inżynier budownictwa musi się wyspecjalizować w określonej jego dziedzinie. Jednak zaczyna studia od przedmiotów uniwersalnych dla całej branży.

Najpierw musi zgłębić wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii budowlanej, a także geometrii wykreślnej i mechaniki ogólnej. Od I roku ma też ćwiczenia z rysunku technicznego i odręcznego, podstawy informatyki, materiały budowlane, technologię betonu. Na wyższych latach studenci budownictwa muszą przyswoić sobie wiedzę na temat historii architektury i urbanistyki, fizyki budowli, geodezji, a także geologii inżynierskiej i petrografii i wreszcie hydrauliki i hydrologii. Do ważniejszych przedmiotów należy wytrzymałość materiałów. Do zestawu obowiązkowych zajęć można dodać mechanikę gruntów i fundamentowanie, podstawy teorii konstrukcji betonowych, a także konstrukcje metalowe i technologię oraz organizację budowy. Na studiach z budownictwa uczy się także przedmiotów związanych z zarządzaniem, jak ekonomia, technologia i organizacja budowy oraz inżynieria komunikacji.
Przyszłych inżynierów obowiązują też praktyki. Są to ćwiczenia terenowe z geodezji, geotechniki oraz 3-tygodniowe praktyki zawodowe.

Gdzie do pracy?
Absolwenci uczelni po pięciu latach nauki uzyskują tytuł magistra inżyniera budownictwa. Zanim staną się pełnoprawnymi i samodzielnymi inżynierami, muszą odbyć praktykę zawodową, która zapewnia im możliwość uzyskania uprawnień budowlanych. Dla inżynierów budownictwa trwa ona 2 lata (dla techników - 5 lat). Rodzaje uprawnień są zróżnicowane, podobnie jak warunki ich uzyskania. Mogą być one nadawane do projektowania, do kierowania robotami budowlanymi lub do projektowania i kierowania robotami budowlanymi łącznie, a także bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie.
Inżynierowie muszą wybrać specjalizację, w ramach której uzyskają uprawnienia. Specjalności Są następujące: architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, budowa dróg, budowa mostów, instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych, a wreszcie specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Można je uzyskać bez ograniczeń, ale trzeba mieć wyższe wykształcenie, odpowiednie dla danej specjalności, odbyć dwuletnią praktykę przy sporządzaniu projektów, a także roczną na budowie.
Jeśli uprawnienia są nadawane w ograniczonym zakresie, wtedy wystarczy mieć średnie wykształcenie, odpowiednie dla danej specjalności lub pokrewne wykształcenie wyższe, odbyć pięcioletnią praktykę przy sporządzaniu projektów, a także roczną praktykę na budowie.
Absolwenci szkół wyższych mają nieco ułatwioną drogę do uprawnień zawodowych, ponieważ do ich praktyki zawodowej zalicza się także praktykę odbytą po ukończeniu trzeciego roku dziennych studiów wyższych.

Zarobki
Absolwent kierunku budownictwo może liczyć na pensję ok. 2-2,5 tys. zł. Wiele zależy od rodzaju firmy (wielkość, kapitał polski lub zagraniczny) i zasad wynagradzania. Inżynier z małym doświadczeniem może zarobić w granicach 3,5-4.5 tys. zł. Inżynier z doświadczeniem kilkunastoletnim otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 5-7 tys. zł. W przypadku stanowisk dyrektorskich pensje zaczynają się od 10 tys. zł w górę.

Komentarze (14)

 • Zenon T.

  Praca całkowicie nie przyszłościowa, straszne problemy w uzyskaniu uprawnień budowlanych po ukończeniu studiów. Lepiej wybrać studia programistyczne i inne związane z komputerami czy elektroniką ponieważ już po studiach jeżeli jesteś dobry, zarabiasz bardzo dobre pieniądze bez zdobywania bzdurnych biurokratycznych jakiś tam uprawnień.
  2/14/18
 • jaki

  gdzie szukać pracy?
  10/7/14
 • Adam

  Brak pracy. Na jedno ogłoszenie kilkuset chętnych. Już rok po studiach i dalej fatalnie.
  8/28/13
 • Sławek

  Zawód trochę stresujący i odpowiedzialny ale także interesujący. Polecam także www.rusztowanie.net.pl
  2/1/13
 • Iza

  Mam w rodzinie wielu inżynierów więc wiem jak to wygląda :) Żaden z nich nie narzeka bo praca spoko :) oni studia kończyli już dawno więc to wyglądało trochę inaczej "kilka" lat temu ;d na początku było ciężko ale teraz każdy z nich żyje spokojnie, na poziomie bez zmartwienia czy starczy do pierwszego.. Więc praca godna polecenia :)
  11/5/12
 • kot

  Inżynierowie jak najbardziej potrzebni. Wiadomo, że trzeba się namęczyć zanim zdobędzie się taki tytuł ale warto. Praca jak najbardziej opłacalna
  10/28/12
 • Mejdej

  Budowali, budują i budować będą, także zawód jak najbardziej na czasie. W dodatku pieniądze z tego konkretne, a i dorobić nie jest trudno. Gorzej z użeraniem się z tymi "fachowcami" na budowie, co piją piwo za piwem, ale z tym też idzie sobie poradzić.
  10/27/12
 • darek66

  piwko na budowie to już teraz rzadkość, no chyba ze mamy na myśli ludzi bez wykształcenia po prostu sobie dorabiających na budowie.. bo jeśli mówimy o prawdziwych fachowcach(konserwator, rekonstruktor budowli) to takie rzeczy się nie zdarzają...
  8/23/12
 • wsd

  Raczej niski status społeczny, z tego co się spotkałem przynajmniej. Ja osobiście mam olbrzymi szacunek do tego typu zawodowców, bo sam studiowałem to dwa lata, ale wybrałem finalnie inny kierunek. Chodzi jednak o to, że to ciężkie studia, duża wiedza wchodzi do głowy, jeśli nie jest się próżniakiem, to praca murowana. Zwłaszcza na Wschodzie.
  4/30/12
 • Nori

  jesli chodzi o budowlanke to chyba nie trzeba mieć studiów? pewnie nie o takiej budowlance myśle. No ale zwykła budowa to przeważnie chłopaki bez wykształcenia, byleby zarobić parę groszy. Na budowlanke to każy może iść. Moi kumple to tam ładnie robili, do tego jakieś piwko w trakcie roboty i jakoś leci
  4/20/12
 • Monid

  Studia nie przygotowują w 100 procentach do tego zawodu. Nie dość że mało praktyki, jeśli chodzi o budowę to na dodatek nie można odnależć się w niektórych dziedzinach takich jak budowa dróg. Nikt na studiach nie mówi o odpowiedzialności jaką jesteśmy obarczeni. Wiadomo każdy wykładowca zachwala swój przedmiot i kierunek na którym naucza, ale to już przesada. Kapucha nie jest też adekwatna do tego co tam w tej pracy robimy. 2 tys za to, ze skonczyłem studia? To juz przesada
  4/17/12
 • krzywy

  Jestem absolwentem budownictwa z kilkuletnim stażem i niedawno zdobytymi uprawnieniami do projektowania. Pracuję w projektowaniu i szczerze odradzam wszystkim zainteresowanym pójście w tym kierunku. Podczas studiów zdobywa się ~10% wymaganej przy późniejszym projektowaniu wiedzy, a wymagania rynku są o niebo wyższe. Lepiej wybrać architekturę. Projektowanie architektury oparte jest na prostych zasadach zrozumiałych dla każdego (ciężko popełnić błąd), odpowiedzialność jest dużo niższa a ponadto zarobki są bardzo wysokie w odróżnieniu od projektanta konstrukcji. Od kiedy posiadam uprawnienia nie sypiam spokojnie ze względu na odpowiedzialność a mimo to nie starcza do 1-go. Po budownictwie pozostaje tylko wyjechać, bo za granicą zawód projektanta konstrukcji jest szanowany, a poza tym może on w wielu krajach projektować architekturę.
  2/11/12
 • Lucy

  Tak, to szalenie fajny zawód oraz dobrze płatny
  1/4/12
 • Izol

  Ten zawód chyba nigdy nie wyginie. Sporo roboty maja tacy fachowcy trzeba przyaznać
  1/3/12