Meteorolog, synoptyk

Meteorolog, zwany także synoptykiem, to osoba, która niczym szaman potrafi przewidzieć pogodę, jednak zamiast fusów i tańca podczas pełni księżyca, korzysta z bardziej nowoczesnych i wiarygodnych technologii, jak np. urządzeń pomiarowych czy dzienników obserwacji. Praca meteorologa polega na opracowaniu komunikatów i prognoz dotyczących warunków atmosferycznych. Wprowadza on wyniki pomiarowe do komputera i korzystając z łączności satelitarnej przesyła mapy klimatyczne do każdego zakątka ziemi. Meteorolog zajmuje się także badaniem stopnia zanieczyszczenia powietrza, ilości pyłków roślin, smogu. Dzięki jego obserwacją można z wyprzedzeniem ostrzec ludzi o zagrożeniu powodziowym, pożarowym czy lawinowym.

Predyspozycje

W pracy meteorologa niezwykle ważna jest wyobraźnia przestrzenna, dokładność, umiejętność koncentracji i kojarzenia faktów. Czasem jeden szczegół, z pozoru nieważny, może decydować o huraganie, ulewie czy burzach. Kandydaci muszą odznaczać się ponadprzeciętnymi zdolnościami analitycznego myślenia, cierpliwością przy długotrwałych obserwacjach i zaangażowaniem w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Konieczne są także uzdolnienia rachunkowe, umiejętność logicznego myślenia. Wyniki badań synoptyków są używane w lotnictwie, rolnictwie, żegludze, ekologii.

Jak zostać meteorologiem?

Aby móc pracować jako meteorolog niezbędne jest wykształcenie wyższe o specjalności klimatologia i meteorologia. W trakcie studiów studenci zdobywają wiedzę na przedmiotach takich jak: hydrometeorologia, topoklimatologia, modelowanie klimatu, bioklimatologia człowieka czy fizyczne podstawy systemu klimatycznego. Dodatkowo organizowane są praktyki terenowe, podczas których studenci uczą się obsługi urządzeń, tworzenia prognoz itd. Studia można ukończyć na poziomie licencjackim, magisterskim oraz kontynuować w trakcie studiów doktoranckich. Meteorolog musi posiadać wiedzę z różnych dziedzin nauki związanych z atmosferą. Zazwyczaj meteorologia jest specjalnością geografii, na której student uczy się nie tylko o prognozowaniu i czynnikach wpływających na zmianę pogody, ale także dokładnie o Ziemi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej organizuje szkolenia, pozwalające pozyskać wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu meteorologa.

Gdzie do pracy?

Absolwent meteorologii z tytułem licencjackim lub magisterskim może znaleźć pracę w stacji meteorologicznej czy centrali instytutu meteorologicznego. Znajdzie także pracę w biurze prognoz meteorologicznych, w lotnictwie oraz innych placówkach, zajmujące się działalnością o podobnym charakterze.

Zarobki

Dochód meteorologa zależny jest od miejsca pracy. Na przykład w biurach IMGW młodszy synoptyk zarobi 2500 zł brutto, synoptyk ok. 3000 zł brutto, a starszy synoptyk ok. 3500 zł brutto. Średnio meteorolog zarabia 2300 - 7500 złotych.

Komentarze (4)

 • Maro

  Ciekawe gdzie meteorolog zarabia 7500 zł ? :o Generalnie to studia ciekawe, ale znalezienie pracy w zawodzie graniczy z cudem. Co roku uczelnie w Polsce wypuszczają łącznie koło stu meteorologów, którzy są niepotrzebni i nie będę pracowali w zawodzie ponieważ na stanowiskach siedzą ludzie, którzy bez problemu mogą pracować do emerytury czyli 67 lat. Pozdrawiam
  8/5/15
 • Wiktoria K

  Bardzo interesuję się meteorologią, dlatego bardzo, bardzo chciałabym pracować jako synoptyk. Meteorologia jest bardzo, ciekawa według mnie, ponieważ bardzo interesuję się pogodą już od 12 roku życia. Na koniec chciałabym napisać, iż moim marzeniem jest zostać meteorologiem, ponieważ jak już wcześniej wspominałam bardzo się tym ciekawie.
  11/27/14
 • suzie

  Bardzo interesujące zajęcie :) byłam kiedyś w stacji meteorologicznej i byłam pod wrażeniem :) super, ale ja bym to raczej traktowała jako hobby, a nie zajęcie na całe życie ;p
  5/22/13
 • Asia

  I to jest zawód, który doceniam najbardziej!:) Codziennie sprawdzam pogodę bo lubię być przygotowana na wszystko. Wiem, że jutro muszę wziąć parasol, innego dnia ubrać się lekko ;) szczególnie przydatne jest to, gdy gdzieś wyjeżdżam. Wiem, jakiego typu ubrania muszę zabrać i czego mogę się spodziewać. Wiem, że pogoda nie zawsze się sprawdza ale i tak praca meteorologów jest pomocna :)
  11/12/12