Penitencjarystyka
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie
Penitencjarystyka w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości to kierunek studiów, który w innowacyjny sposób łączy elementy różnorodnych obszarów i dziedzin nauk z wiodącą rolą nauk społecznych, specyficzną organizacją kształcenia i metodyką prowadzenia zajęć w formie zajęć zarówno teoretycznych, jak i praktycznych w Uczelni i w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.
Uczelnia przygotowuje także specjalistów do pracy w wyspecjalizowanych instytucjach administracji rządowej i samorządowej, a także społecznych i edukacyjnych instytucjach oraz organizacjach międzynarodowych zajmujących się: dozorem osób mających konflikt z prawem, zapewnieniem bezpieczeństwa społecznego, kontrolą przestępczości, procesami readaptacji społecznej, reintegracji osadzonych oraz zagadnieniami związanymi z profilaktyką społeczną.
Penitencjarystyka (w służbie kandydackiej)
Stacjonarne studia I stopnia
Celem utworzenia studiów stacjonarnych I stopnia w służbie kandydackiej w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na kierunku penitencjarystyka jest przygotowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej do realizacji zadań wynikających z ustawy o Służbie Więziennej.
Oferta edukacyjna skierowana jest do osób zainteresowanych zdobywaniem wiedzy związanej z obszarem nauk prawnych, nauk o bezpieczeństwie, resocjalizacji, readaptacji społecznej osadzonych oraz zagadnieniami związanym z profilaktyką społeczną.
W czasie trwania studiów studenci są skoszarowani w Kampusie Mundurowym w Kaliszu, przy ulicy Wrocławskiej 193-195.
Uczelnia zapewnia w ramach studiów bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie.
Studenci otrzymują również dodatek za stopień, którego wysokość uzależniona jest od posiadanego stopnia Służby Więziennej.
Studia stacjonarne I stopnia w służbie kandydackiej kończą się egzaminem licencjackim i możliwością przystąpienia do egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych.
Penitencjarystyka
Niestacjonarne studia I i II stopnia
Studia niestacjonarne na kierunku penitencjarystyka przeznaczone są dla osób cywilnych oraz funkcjonariuszy chcących kontynuować swoją edukację.
Kierunek ten przygotowuje zarówno funkcjonariuszy, jak i pracowników więziennictwa do realizacji zadań wynikających z ustawy o Służbie Więziennej oraz specjalistów do pracy wyspecjalizowanych instytucjach administracji rządowej i samorządowej, społecznych, edukacyjnych, instytucjach
i organizacjach międzynarodowych zajmujących się dozorem osób mających konflikt z prawem, zapewnieniem bezpieczeństwa społecznego i kontrolą przestępczości.
Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w weekendy, nie częściej niż co dwa tygodnie, w Kampusie Mundurowym w Kaliszu.
A co po studiach?
Sylwetka Absolwenta
Absolwent studiów I stopnia kierunku penitencjarystyka dysponuje niezbędnym zakresem wiedzy pedagogicznej, psychologicznej, socjologicznej, prawnej, penitencjarnej oraz wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa wewnętrznego zakładów karnych i aresztów śledczych na poziomie warunkującym prawidłowe wykonywanie zadań Służby Więziennej.
Absolwent potrafi dokonań złożonej analizy zależności między funkcjonowaniem instytucji publicznych, społeczeństwa jako całości systemowej oraz poszczególnych jednostek ludzkich, biorąc pod uwagę oddziaływanie czynników psychologicznych, socjologicznych, gospodarczych, politycznych i innych, które generują rozmaite problemy społeczne.
Absolwent zna historyczne uwarunkowania oraz współczesne mechanizmy działania systemów kontroli społecznej, a w szczególności systemów penalnych.
Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu.
Wszystkim absolwentom studiów stacjonarnych I stopnia dajemy gwarancję zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej na terenie całej Polski.
Rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia w służbie kandydackiej
Należy:
- Złożyć dokumenty wymagane w procesie rekrutacji poprzez program IRK
- Posiadać obywatelstwo polskie
- Posiadać świadectwo maturalne
- Nie być karanym sądowo / korzystać z pełni praw obywatelskich
- Posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej
- Przejść badania lekarskie, wymagane przy przyjęciu do Służby Więziennej
- Złożyć zobowiązanie do pełnienia służby po ukończeniu nauki przez okres 5 lat od dnia mianowania na funkcjonariusza w służbie stałej.
Proces rekrutacji:
- Zarejestruj się w Internetowej Rejestracji IRK
- Uzupełnij wszystkie niezbędne informacje na koncie kandydata w IRK, w tym wyniki matur
- Prześlij swoje zdjęcie przez system IRK w formie cyfrowej. Zdjęcie powinno być aktualne i kolorowe
- Wnieś opłatę rekrutacyjną na numer konta wygenerowany w IRK
- Złóż niezbędne dokumenty – podanie o przyjęcie do służby kandydackiej oraz wniosek o przyjęcie na studia
- Przejdź pozytywnie badania lekarskie oraz testy sprawnościowe i rozmowę kwalifikacyjną
- Czekaj na wyniki rekrutacji – po ich ogłoszeniu należy dostarczyć do nas pozostałe, wymagane dokumenty.
Zobacz także Kartę SWWS w portalu