Jakiego artykułu szukasz?

​Wszyscy potrzebujemy Uniwersytetu Kaliskiego - rozmowa z prof. Andrzejem Wojtyłą, rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

- Uczelnia o charakterze uniwersyteckim jest potrzebna nam wszystkim. Ludziom, którzy mieszkają nie tylko w Kaliszu, nie tylko w powiecie kaliskim, ale w tej części Wielkopolski - mówi prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego.

​Wszyscy potrzebujemy Uniwersytetu Kaliskiego - rozmowa z prof. Andrzejem Wojtyłą, rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Rozmowa z prof. Andrzejem Wojtyłą, rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

1 października spełni się marzenie wielu pokoleń kaliszan – tego dnia oficjalnie rozpocznie działalność Uniwersytet Kaliski. Najpierw szybkie pytanie: czy są jeszcze wolne miejsca i jeśli ktoś chciałby teraz podjąć decyzję o studiowaniu, ma taką możliwość?

- Tak. Podjąłem decyzję, by wydłużyć rekrutację na niektóre kierunki, zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich.

A konkretnie? Na które kierunki można się rekrutować?

- Jeśli chodzi o studia stacjonarne, to jest możliwość studiowania na kierunkach: bezpieczeństwo wewnętrzne, budownictwo, dietetyka, elektroradiologia, informatyka, kosmetologia, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, wychowanie fizyczne, zarządzanie. Jest jeszcze możliwość rekrutowania się na 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia, a także na stacjonarne studia magisterskie: bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, inżynieria środowiska, kosmetologia, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pielęgniarstwo, położnictwo, wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym, zarządzanie i dowodzenie, a także zdrowie publiczne. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ rekrutacja dodatkowa, kończy się 22 września. Oczywiście w szczególnych przypadkach, jest możliwość uzyskania indywidualnej zgody na złożenie dokumentów po terminie. Trwa również rekrutacja dodatkowa na studia niestacjonarne – zachęcam do zapoznania się ze szczegółami na stronie akademia.kalisz.pl.

Wróćmy zatem do utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Przewrotnie zapytam - czy Kaliszowi jest potrzebny uniwersytet?

- Kaliszowi nie jest potrzebny. Kalisz ma ponad 1800 lat i doskonale radził sobie bez uniwersytetu. Uczelnia o charakterze uniwersyteckim jest jednak potrzebna nam wszystkim. Ludziom, którzy mieszkają nie tylko w Kaliszu, nie tylko w powiecie kaliskim, ale w tej części Wielkopolski. Od zawsze wielu rodziców zmagało się z problemami związanymi z posłaniem dziecka na studia do Poznania, Łodzi czy Wrocławia. Do Kalisza młodzież z Ostrowa, Pleszewa, ale też Jarocina czy Ostrzeszowa może dojeżdżać codziennie. Obserwujemy to zjawisko od kilku lat.

Jeszcze kilka lat temu uczelnia, którą pan kieruje była Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Panu wystarczyło zaledwie pięć lat, aby awansować – używając sportowej terminologii – do ekstraklasy i przekształcić PWSZ najpierw w Akademię Kaliską, a następnie w uniwersytet.

- Rzeczywiście w 2018 roku zostałem rektorem uczelni zawodowej i nakreśliłem pewien plan, do którego starałem się przekonać najpierw najbliższych współpracowników, a następnie coraz większe grono. Dzisiaj prezydent Kalisza przyznał szczerze, że pięć lat temu, gdy zapowiadałem utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego, był pewien, iż żartuję. Ja jednak wiedziałem, że wykładowcy uczelni, pracownicy administracji a także sami studenci, mają ogromny potencjał, który należy uwolnić. Przekonałem wszystkich, żeby nie bali się podejmowania wyzwań. I oni wszyscy mi zaufali – wykładowcy różnych kierunków zaczęli prowadzić badania naukowe, zaczęli je opisywać w międzynarodowych czasopismach i okazało się, że ich praca jest zauważana i doceniana na całym świecie. Ale to oczywiście nie wszystko – musiałem pokazać potencjał uczelni posłom, ministrom, a nawet samemu premierowi. I uzyskałem w tym zakresie ogromne wsparcie, przede wszystkim od ministra edukacji i nauki, prof. Przemysława Czarnka. Był on pozytywnie zaskoczony warunkami kształcenia, a także możliwościami naszych naukowców. Dlatego w tym miejscu chciałem gorąco podziękować za zaufanie, którym minister nas obdarzył. Słowa wdzięczności kieruję również do posłów z regionu, w szczególności tych, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz Uniwersytetu Kaliskiego: Jana Mosińskiego, Jana Dziedziczaka. Ich wsparcie jest dla mnie nieocenione.

Co się konkretnie zmieni w związku z utworzeniem Uniwersytetu Kaliskiego?

- Uniwersytet powstał na bazie, którą od 1999 roku stanowiła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Z każdym rokiem uczelnia się rozwijała, zwiększała się liczba kierunków, aż staliśmy się akademią. I tutaj dochodzimy do istoty sprawy: zawsze wychodziłem z założenia, że należy walczyć z wykluczeniem społecznym we wszystkich obszarach, w tym również w dostępie do szkolnictwa wyższego. Dlatego namówiłem do pracy w mojej uczelni znakomitych profesorów, którzy wspólnie ze mną przygotowali wiele atrakcyjnych kierunków dla studentów, z kierunkiem lekarskim na czele. A to oznacza, że dzisiaj, marzenie o tym by syn, czy córka był w przyszłości lekarzem, jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Od października będzie można studiować ten piękny, ale trudny kierunek właśnie w Kaliszu, właśnie w Uniwersytecie Kaliskim. Oczywiście, miejmy świadomość, że przyjmiemy tylko 60. chętnych, ale proszę mi uwierzyć – dzisiaj o studiowaniu medycyny będzie decydowało tylko przygotowanie kandydata i jego wiedza. Nikt nie będzie wykluczony z tego grona, ze względu na to, że rodziców nie stać na opłacenie studiów. Ale oczywiście kierunek lekarski, to nie wszystko – na Uniwersytecie Kaliskim już za kilkanaście dni rozpoczniemy także kształcenie prawników. Ale nasza oferta jest zdecydowanie bogatsza – mamy kierunki politechniczne, związane z bezpieczeństwem, zarządzaniem, a także z szeroko rozumianym zdrowiem publicznym.

Czyli niemal każdy młody człowiek niezależnie od tego, jak bogaci są jego rodzice, może studiować na Uniwersytecie Kaliskim… Pan wybaczy, ale do tej pory też mógł studiować, ale na uczelni, która nazywała się inaczej…

- I właśnie popełnił pan błąd w myśleniu, który był i jest powielany: nie doszło do zmiany nazwy, ale do konkretnej zmiany jakościowej. Na początku można było studiować w Kaliszu do poziomu licencjata, a naukę można było kontynuować na studiach magisterskich w dużych miastach. Z czasem uzyskaliśmy uprawnienia, by w naszej uczelni nadawać tytuł magistra na większości kierunków. I to było bardzo ważne, ale… obecnie na tym się nie kończy. Studenci mogą się doktoryzować w trzech dyscyplinach nauki, mogą prowadzić badania naukowe, pod okiem znakomitych profesorów, a to oznacza, że sami, mogą się stać się cenionymi naukowcami. Właśnie takie możliwości otwiera przed wszystkimi Uniwersytet Kaliski, w imieniu którego podpisałem szereg umów o współpracy. Tym sposobem nasi studenci mogą liczyć na stypendia i staże w liczących się ośrodkach naukowych na całym świecie. A także wybierać studia, o których marzyli. Wcześniej mieliśmy ograniczone możliwości, dzisiaj każdy młody człowiek, który zdecyduje się na studiowanie na Uniwersytecie Kaliskim, ma szansę na realizowanie wszystkich, dokładnie wszystkich zawodowych marzeń: może zostać lekarzem, adwokatem, programistą, specjalistą w zakresie bezpieczeństwa, czy zarządzania. I po pięciu latach studiów może podjąć pracę, będąc wykwalifikowanym fachowcem, ale może również wybrać karierę naukową – napisać doktorat, później rozprawę habilitacyjną i zostać profesorem.

Brzmi optymistycznie…

- Ale takie są fakty. Chcę podkreślić jeszcze jedną rzecz: zdobywanie kolejnych tytułów, czy stopni naukowych nie powinno być również celem samym w sobie. Wierzę w to głęboko, że właśnie ci młodzi ludzie, którzy studiują i będą studiować na Uniwersytecie Kaliskim, będą wkrótce decydować o wszystkim – w jakim kierunku ma się rozwijać miasto, powiat, województwo, wreszcie cała Polska. Mówiąc krótko - chcemy kształcić elity. Wierzę w moich studentów i jestem pewien, że sprostają wyzwaniom i za kilkanaście lat to oni będą wyznaczać kierunki rozwoju regionu i całej Polski.

Powiązane treści

Studia psychologiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia psychologiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia medyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia medyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia turystyczne i hotelarskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia turystyczne i hotelarskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia społeczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia społeczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia architektoniczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia architektoniczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia ekonomiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia ekonomiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia inżynierskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia inżynierskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia dziennikarskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia dziennikarskie w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia filologiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia filologiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia informatyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia informatyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia matematyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia matematyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia sportowe w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia sportowe w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia muzyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia muzyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia logistyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia logistyczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia pedagogiczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia pedagogiczne w Poznaniu i Wielkopolsce

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Politechnika Częstochowska
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Tarnowska
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Politechnika Łódzka
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Politechnika Śląska
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Gdański
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Akademia Zamojska
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie