Lekarz

Lekarz jest odpowiedzialny za zdrowie i życie pacjenta. Jest to jeden z najwyżej poważanych zawodów w społeczeństwie. Zadaniem lekarza jest ocena stanu zdrowia pacjenta, przeprowadzanie badań, zabiegów, operacji, które w ostateczności mają jeden cel - sprawić, żeby pacjent wrócił zdrów do domu.

Predyspozycje

Przyszły lekarz musi być świadomy tego, że całe jego życie zostaje podporządkowane innym, a praca nie trwa podstawowe osiem czy dwanaście godzin. Powinien być otwarty na ciągłe podnoszenie kwalifikacji, uzupełnianie wiedzy, poznawanie innowacji, dzięki którym będzie mógł lepiej pomagać swoim pacjentom. Ważna jest także empatia, gdyż to lekarz jest osobą, która ma bezpośredni kontakt z rodziną chorego, jest odpowiedzialny za odpowiednie poinformowanie najbliższych o stanie pacjenta. Dlatego równie ważne jak wiedza medyczna są takie cechy jak życzliwość, komunikatywność, odpowiedzialność, sumienność, dokładność czy spostrzegawczość.

Jak zostać lekarzem?

Droga do zostania lekarzem jest długa i trudna. Aby uzyskać uprawnienia trzeba ukończyć sześcioletnie studia na wydziale lekarskim oraz zrobić specjalizację. Po odbyciu stażu podyplomowego lekarz dostaje prawo do wykonywania zawodu. Specjalność wybiera się w trakcie studiów spośród kilkudziesięciu: Anestezjologia i intensywna terapia, Medycyna transportu, Audiologia i foniatria, Mikrobiologia lekarska, Chirurgia dziecięca, Neonatologia, Chirurgia klatki piersiowej, Neurochirurgia, Chirurgia ogólna, Neurologia, Chirurgia plastyczna, Okulistyka, Chirurgia szczękowo-twarzowa, Onkologia kliniczna, Choroby wewnętrzne, Ortopedia i traumatologia narządu ruchu, Choroby zakaźne, Otorynolaryngologia, Dermatologia i wenerologia, Patomorfologia, Diagnostyka laboratoryjna, Pediatria, Epidemiologia, Położnictwo i ginekologia, Genetyka kliniczna, Psychiatria, Kardiochirurgia, Psychiatria dzieci i młodzieży, Kardiologia, Radiologia i diagnostyka obrazowa, Medycyna nuklearna, Radioterapia onkologiczna, Medycyna pracy, Rehabilitacja medyczna, Medycyna ratunkowa, Transfuzjologia kliniczna, Medycyna rodzinna, Urologia, Medycyna sądowa, Zdrowie Publiczne.

Gdzie do pracy?

Absolwenta kierunku lekarskiego nie ogranicza jedno miejsce pracy. Może się zatrudnić w szpitalu, przychodni, prywatnej klinice, zakładach opieki zdrowotnej, sanatoriach, pogotowiu ratunkowym, uczelniach wyższych czy po prostu założyć prywatny gabinet lekarski.

Zarobki

Początkujący lekarz bez specjalizacji zarabia od 2 - 3 tys. złotych w góręo. Nienajlepsza kondycja polskiej służby zdrowia zmusza lekarzy do pracowania więcej niż na jeden etat, zakładania prywatnych gabinetów i dorabiania po godzinach. Wraz z rozwojem naukowym i stażem pracy zarobki rosną. Średnia płaca lekarza z II stopniem specjalizacji około 7 tys. złotych. Anestezjolog może otrzymać wraz z wynagrodzeniem za dyżury nawet do 30 tys. zł miesięcznie.

Komentarze (7)

 • ręceopadają

  *tta Szkoda, że nie zawitałaś do mojej klasy licealnej ( biol-chem ) i nie wybiłaś tym wszystkim chytrym materialistom medycyny z głowy. Podostawali się, bo ryli za dwóch. Ale czy dojrzeją do wykonywania tego arcytrudnego zawodu ? Oby. W każdym razie boję się o przyszłość polskiej służby zdrowia, widząc jakie osoby się znalazły się na liście przyjętych. Większości wystarczyłaby książka Czarneckiego " Po prostu biznes."
  02.08.2013
 • Malina

  Kasa jest niezła, nie powiem :P tym bardziej jeśli lekarz prócz pracy państwowo, przyjmuje również prywatnie :P mój wujek prowadzi swój własny gabinet i po jego samochodzie, domu i ubiorze od razu widać na co go stać :D
  27.05.2013
 • miusik

  to jest OGROMNA odpowiedzialność. brać na siebie życie innych ludzi... perspektywa prestiżu i dobrych zarobków jest pociągająca ale wyobraźcie sobie, że wchodzi wam do szpitala zakrwawiony pacjent z licznymi obrażeniami i z bólem a Ty nie wiesz jak mu pomóc, co zrobić a wszyscy na Ciebie liczą! ja mam za słabe nerwy...
  01.02.2013
 • darek

  krew, ludzkie cierpienie i inne rzeczy związane z zawodem lekarza od razu wykluczają mnie z tego. Może zarobki i prywatna praktyka lekarska która daje również duże dochody to plus, ale w tym zawodzie odpowiedzialność jest tak duża, że trzeba się zastanowić czy gra jest warta świeczki. Bo będąc lekarzem bawimy się w Panów życia i śmierci. W naszych rękach jest życie innych ludzi i trzeba w jak największym stopniu wykluczyć jakiekolwiek błędy , żeby nie mieć na sumieniu życia swoich pacjentów. Za bardzo cenie swoje życie, żeby brać odpowiedzialność za życie innych, chyba nigdy nie wybaczyłbym sobie śmierci kogokolwiek spowodowanej moją pomyłką.
  08.11.2012
 • agata.w.

  moim zdaniem lekarz to bardzo dobra fucha, mając już parę lat stażu np w przychodni czy szpitalu możesz otworzyć własny gabinet i wtedy kasa sama płynie, smutna prawda jest taka ze nasz polska służba zdrowia jest fatalna i wszyscy, których na to stać, leczą się prywatnie, a usługi te nie należą do najtańszych
  03.11.2012
 • Czekolada

  To chyba jednak bardziej misja, niż praca, żeby nie szkodzić, a pomagać. Dodatkowo najczęściej do bycia lekarzem są ludzie z rodzin lekarskich - czysta prawda i statystyki. Generalnie ile by lekarz nie zarabiał, może czuć się dobrze z racji funkcji, jaką w społeczeństwie pełni i z szacunku, jakim społeczeństwo go darzy. Niewątpliwy autorytet.
  27.10.2012
 • *tta

  poczatki rzeczywiscie koszmarne, kiepska pensyjka, dorabianie dyzurami, to trwalo ladnych pare lat i miewalam chwile zwatpienia, bo maz utrzymywal dom, a moja pensja byla minimalnym dodatkiem, do tego zakuwanie na egzaminy, orka przy specjalizacji, udalo sie, dzis po 12 latach wychgodze srednio 4500 na reke z dyzurami, moglabym wiecej, ale nie chce calkowicie zostawiac rodziny w weekendy i swieta, no i zaczelam druga specjalizacje
  24.10.2012