Jakiego zawodu szukasz?

Strażak

Strażak jest funkcjonariuszem państwowym, przeszkolony do specjalnych zadań. Jego praca polega na gaszeniu pożarów, likwidowaniu zagrożeń drogowych, chemicznych, wodnych, radiologicznych oraz na zapobieganiu ich skutkom.

Strażak

Strażak powinien cechować się świetnym stanem zdrowia, sprawnością fizyczną, odwagą, determinacją. Kandydat na strażaka musi być odporny na stres, umieć szybko podejmować decyzje, pracować pod presją zagrożenia zdrowia i życia. Nie może bać się wysokości, dlatego podczas testów przyszli strażacy wchodzą na 30-metrową drabinę. Do tego dochodzi umiejętność obsługi fachowego sprzętu oraz wiedza merytoryczna niezbędna w zawodzie.

Status społeczny strażaka

Strażacy cieszą się niesłabnącym szacunkiem, bo są tymi, którzy ratują ludzi, zwierzęta i mienie materialne. Marzenia o pracy w straży są coraz trudniejsze do spełnienia, bo niewielki procent zgłaszających się kandydatów spełnia wymogi formalne, związane ze stanem zdrowia i sprawnością fizyczną. Strażak staje się więc zawodem coraz bardziej elitarnym, pomimo nienajwyższych zarobków.

Jak zostać strażakiem?

Należy ukończyć jedną ze szkół pożarniczych w Polsce: policealną lub wyższą. Jeżeli ktoś nie ma aspiracji zostania oficerem, może zgłosić się do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Ścieżka dla ambitnych, to wybór Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Uczelnia ta prowadzi studia inżynierskie, ale po ich ukończeniu można kontynuować studia magisterskie.

Kandydaci rozpoczynają naukę od szkoleń, prowadzonych w warunkach poligonowych. Trening ten stanowi przygotowanie do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz do pełnienia służby w PSP. Po jego ukończeniu kandydaci składają ślubowanie i stają się podchorążymi Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W czasie odbywania studiów słuchacze mogą być włączani do akcji ratowniczych na terenie całej Polski.

Strażak z tytułem inżyniera kończący SGSP ma szeroką wiedzę z zakresu znajomości organizacji systemu ochrony przeciwpożarowej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz ochrony ludności. Posiada umiejętność analizowania zagrożenia pożarowego obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej, obszarów leśnych, obszarów wsi, miast i osiedli oraz innych miejscowych zagrożeń, a także umiejętność oceny projektów budowlanych, urządzeń i procesów technologicznych pod kątem zagrożenia pożarowego i wybuchowego, umiejętność oceny skali zagrożenia pożarowego oraz wybuchowego i sposobów ich zmniejszania, znajomość zasad funkcjonowania i doboru systemów zabezpieczeń oraz projektowania i kontroli tych systemów, a wreszcie umiejętność prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Wiele osób zaciąga się w charakterze ochotników do OSP.

Gdzie do pracy?

Miejscem pracy dla strażaka jest jednostka straży pożarnej. Kandydat przyjmowany jest na najniższe stanowisko, a po zdobyciu uprawnień kierowany na kursy podoficerskie, gdzie dalej się kształci. Każdy przychodzący do straży pracownik musi przejść okres służby przygotowawczej, w czasie którego należy ukończyć z pozytywnym wynikiem szkolenie strażaka podstawowego. Jest to czas na sprawdzenie, czy kandydat nadaje się do tego zawodu i czy odpowiada mu ta praca.

Zarobki strażaka

Wynagrodzenia strażaków uzależnione są od kilku czynników. Po pierwsze zależą od rodzaju stanowiska. Najniższe są dla stanowisk szeregowych, odpowiednio wzrastają przy stanowiskach: podoficerskich, aspiranckich, oficerskich. Po drugie, pensje są sumą kilku składowych: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za służbowego, dodatku motywacyjnego, czy dodatku uzasadnionego szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami czy miejscem pełnienia służby. Tak więc zarobki wahają się od 2 - 3 tys. złotych do kilku tysięcy złotych netto na najwyższych stanowiskach.

Strażacy ochotnicy otrzymują ekwiwalent zależny od trwania akcji. To opcja dla osób z misją - trudno mówić tu o zarobkach pozwalających na utrzymanie się. Takie osoby zatrudnione są na etatach, aktywność w OSP traktują jako pasję.



Powiązane zawody

Komentarze (21)

cdc
Wystarczy mieć wujka w straży i etat gotowy. Bez układów można zapomnieć o tej pracy
13.08.2014
23.05.2013
Lidka
Jestem dziewczyną i należę do Ochotniczej Straży Pożarnej! :D jest super, nie dostajemy za to nic, bo to nasza dobra wola, że tam jesteśmy :P ale zżyliśmy się, jeździmy na zawody, dobrze się bawimy. :) jak trzeba to oczywiście pomagamy zawsze, nie wiążę z tym swojej przyszłości, ale uwielbiam to zajęcie ;)
Amelia
nie jestem pewna jak to jest ale wydaje mi się, że jeśli jesteś w ochotniczej straży pożarnej to jest twój świadomy i dobrowolny wybór więc nie dostaje się za to żadnych pieniędzy. ale nigdy nie byłam w takiej straży ani w żadnej innej więc nie wiem :D
07.02.2013
03.11.2012
ddd
podobno opłaca sie też być strażakiem w ochotniczych strażach pożarniczych, normalnie pracujesz ale gdy zachodzi taka potrzeba stawiasz sie w jednostce i wykonujesz swoja pracę, a wtedy pensja jest liczona za godzinę (ok 10zł)
ja
Odpowiedzialność oczywiście, ogromna. Ale zgadzam się z Bonifacym, w dużym mieście jest o wiele więcej obowiązków ale płaca też niczego sobie :)
07.10.2012
04.09.2012
marek
Bardzo odpowiedzialny zawód, Twój błąd może kosztować kogoś życie, musisz być zawsze w pogotowiu przygotowanym na różne warunki pracy(pożary, wypadki samochodowe)
Bonifacy
jesli chodzi o duże miasta to jestem na tak. Małe odpadają nie dość, że prawie nic się nie dzieję to wypłaty też biedne. Nie ma w małych wioskach jakiś dużych perspektyw do tego zawodu. Nie polecam komuś ze wsi i pisze to całkiem szczerze
06.05.2012
01.05.2012
Asfaltka
Opel no jest to możliwe. Strażak przecież może mieć wiele funkcji. Może dowodzi jakąś grupą? Słyszałam, że w dużych miastach strażacy zarabiają ok 400 zł nawet więcej niż w małych miasteczkach. Może jest tak, że Twój kumpel po prostu ściemnia ;p wiesz przecież jacy są faceci, sam nim przecież jesteś;p bajerują to to to tam i jakoś leci hehe
Debek
U nas wczoraj był dzień dla dzieci. Mieliśmy dzieci w remizie i pokazywalismy jak pracują strażacy. Hehe fajna sprawa. Dzieci były tak zainteresowane tym wszystkim, że azż miło. Miałem wrażenie, że każdy chłopiec chciałaby być strażakiem :-) Czasami wlaśnie warto zrobić dzień otwarty aby trochę rozreklamować ten zawód dla przysżłych pokoleń:)
30.04.2012
21.04.2012
Opel
A ja zadam proste pytanie bo cały czas mnie to nurtuje. Mój kumpel niby to zarabia 4 tys za to, że właśnie jest strażakiem. Ja to tam mu nie bardzo wierze i właśnie tutaj proszę o odpowiedzi jak to jest na prawdę:D
Moniś
U mnie za to w straży są tacy młodzi "chłopcy", że aż głowa boli. Nie wiem skąd oni ich biorą. Ani to doświdczeni, ani dobrze zbudowani to jak mają ratować ludzi z tarapatów? Może się mylę ale chyba w straży powinni być ludzie z doświadczeniem?? No ale z drugiej strony chyba muszą nabyć gdzieś to doświdczenie...
18.04.2012
17.04.2012
Karzeł
Rząd zapomina o strażakach hmm no może w pewnym sensie tak. U mnie np za to miasto nie zapomina. Strażacy u nas są bardzo dobrze traktowani i mają wiele bonusów od miasta. Ostatnio nasz burmistrz sprezentował im nowy wóz strażacki. Jak są jakieś festyny to strażacy są zawsze zapraszani i mają specjalne miejsca wyznaczone i widać, że ich się tutaj szanuje. Trudno się dziwić sami strażacy wiele robią dla naszego miasteczka bo organizują różne wejścia do remizy za free i np. nawet można wejść do takiego wozu, czasem jakiś festyn w remizie, także ja nie mam wrażenia, że są zaniedbywani
janek
tylko szkoda, że rząd zapomina o strażakach...
21.01.2012
21.01.2012
strażak
Praca strażaka to obok policji i wojska jeden z najbezpieczniejszych zawodów, ale w tej pracy nie chodzi o strach, tylko o niesienie pomocy potrzebującym.
Olik
tak u mnie we wsi czasem też takie są. Może i są co roku ale nie zwracałam nawet ostatnio uwagi, dziwne bo moja wieś aż taka duża wcale nie jest
09.01.2012
05.01.2012
gregi
Najlepsze są strażackie festyny. Nie ma to jak czerwone wielkie wozy no i te drabiny do nieba na których można podziwiać piękną panoramę mojego mista
Polek
mała kasa. Mam znajomego i lubi to bardzo. Jest chyba z powołania hehe bardzo dobrze mu z tej pracy a mało zarabia :(
03.01.2012
02.01.2012
Beri
No ryzyko jest na bank , i te emocje. Pensje kiepskie? To jestem zdziwiony
Mark
szkoda tylko że ryzyko wielkie a pensje kiepskie...
02.01.2012
27.12.2011
Kariis
praca odpowiedzialna i to bardzo bym powiedziała. Liczy się przede wszystkim charakter i odpowiednie podejscie. Tutaj trzeba być twardym a nie miekkim.
ognisty
strażak super zawód - jest ogień :D a tak na serio jak można zostać strażakiem ? Fajna sprawa
16.05.2011
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Politechnika Poznańska
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Politechnika Częstochowska
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Akademia Zamojska
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Akademia Tarnowska
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Gdański
  • Collegium Humanum w Gdańsku