Instrumentalistyka
Śpiewać każdy może, grać - niekoniecznie. Jednak doskonałe przygotowanie do grania na różnych instrumentach z pewnością mają absolwenci instrumentalistyki. Program studiów przewiduje bowiem kształcenie słuchu oraz takie zagadnienia jak literatura muzyczna, historia muzyki, analiza dzieła muzycznego, chór/zespół orkiestrowy, kameralistyka czy propedeutyka muzyki współczesnej.
W ramach kierunku Instrumentalistyka funkcjonuje wiele specjalności, zazwyczaj dotyczących gry na konkretnym instrumencie (fortepian, organy, klawesyn, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, trąbka, róg, puzon, tuba, akordeon, harfa, gitara, perkusja i inne). Niektóre uczelnie przewidują także kształcenie w kierunku muzyki dawnej (wówczas wiodącym instrumentem jest na przykład flet traverso albo viola da gamba). Dostępna jest również specjalność nauczycielska.
Absolwenci instrumentalistyki zdobywają kwalifikacje do:
- prowadzenia działalności muzyka instrumentalisty: solisty, kameralisty bądź muzyka orkiestrowego
- prowadzenia działalności upowszechniającej sztukę muzyczną w instytucjach kultury
- animacji kultury muzycznej w społeczeństwie
- pracy dydaktycznej w szkolnictwie artystycznym (po uzyskaniu kwalifikacji pedagogicznych).
Dla kogo studia na kierunku instrumentalistyka
To zdecydowanie studia dla ludzi obdarzonych słuchem muzycznym. Dla tych, których wyobraźnia muzyczna sięga daleko poza popularne szlagiery. Dla osób, które nie zasypiają podczas koncertu w filharmonii. Dla indywidualistów i twórczych umysłów.
Kandydaci muszą wykazać się zarówno umiejętnością gry na instrumencie, jak i ogólną wiedzą muzyczną na poziomie szkoły muzycznej II stopnia.
Program kształcenia na kierunku instrumentalistyka
Każdy student Instrumentalistyki wybiera instrument wiodący, na którym gra będzie mu towarzyszyła przez całe studia.
Poza tym wyróżnia się kilka grup zajęć: podstawowe (np. kształcenie słuchu, historia muzyki, analiza dzieła muzycznego), kierunkowe (kameralistyka, praca z pianistą, orkiestra symfoniczna itd.), czy metodyczne i praktyczne (praktyka estradowa).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku instrumentalistyka
Jak na większości kierunków artystycznych, kandydat musi dostarczyć świadectwo dojrzałości, jednak liczy się głównie wynik egzaminu wstępnego, sprawdzającego umiejętności i predyspozycje muzyczne.
Perspektywy pracy po kierunku instrumentalistyka
Po ukończeniu studiów na kierunku Instrumentalistyka absolwent jest wszechstronnie wykształconym muzykiem–instrumentalistą, posiadającym niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie swej dyscypliny artystycznej, zapewniającą przygotowanie do samodzielnej pracy estradowej.
Specjalność nauczycielska daje możliwość pracy w szkolnictwie w charakterze nauczyciela muzyki.
Opinie o kierunku instrumentalistyka
„Najtrudniej dostać się na akademię w Poznaniu i w Warszawie. Są to dwa najlepiej kształcące ośrodki w naszym kraju. Uczą tam najlepsi profesorowie. Z tego co wiem Kraków też szczyci się dużą renomą. Co do Gdańska i Wrocławia to poziom tych szkół nie jest najlepszy jeśli chodzi o skrzypce”.
„Polecam i reklamuję niedocenianą Łódź :) Jest paru naprawdę dobrych pedagogów (mowa o skrzypcach, jak gdzie indziej - nie wiem), niepowtarzalny klimat na uczelni, mnóstwo pozytywnych ludzi... Ani chwili nie żałowałam, że tam studiuję, pomimo że miasto może niezbyt urokliwe, bo nieodnowione. Niemalże co chwila kursy ze znanymi profesorami, niedawno mieliśmy doktora Tarcholika, prof. Katrin Scholz, pojutrze przyjeżdża prof. Zienkowski, w maju ponoć W. Wiłkomirska”.