Zarządzanie
arządzanie jest kierunkiem kształcącym specjalistów z zakresu planowania, kierowania, koordynowania i kontrolowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.
Studenci zarządzania zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną służące wzmacnianiu pozycji przedsiębiorstwa na rynku. Zapoznają się z metodami i narzędziami pobudzającymi przedsiębiorczość oraz kształcą umiejętności umożliwiających zrozumienie mechanizmów rządzących gospodarką. Zostają wyposażeni w narzędzia pracy przyszłego menedżera, poznają koncepcje zarządzania, strategie gospodarowania, zdobywają wiedzę z dziedziny nauk ekonomicznych i o zarządzaniu.
W zależności od typu wybranej uczelni absolwenci studiów I stopnia uzyskują dyplom licencjata lub inżyniera, następnie mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.
Zarządzanie to jeden z powszechniejszych kierunków - w każdym ośrodku akademickim przynajmniej kilka uczelni oferuje studia z tej dziedziny. Wybór zarządzania to dobra decyzja, jeśli myślisz w przyszłości o stanowiskach menedżerskich.
Dyplom zarządzania jest przepustką do dalszej edukacji: studiów podyplomowych, doktorskich czy MBA. Te ostatnie są często warunkiem wymaganym przy aplikowaniu na kierownicze stanowiska w strukturach korporacyjnych.
Przykładowe specjalności na kierunku zarządzanie:
- marketing
- zarządzanie w usługach
- zarządzanie przedsiębiorstwem
- zarządzanie zasobami ludzkimi.
- zarządzanie firmą
- psychologia w zarządzaniu zasobami ludzkimi
- marketing i zarządzanie sprzedażą
- zarządzanie bezpieczeństwem w biznesie i administracji
- biznes międzynarodowy
- ekonomia menedżerska
- gospodarowanie nieruchomościami
- international business
- menedżer projektów IT
- menedżer sportu
- menedżer sprzedaży
- kadry i płace w praktyce
- menedżer jakości
- rachunkowość i podatki w zarządzaniu przedsiębiorstwem
- marketingowe zarządzanie e-biznesem
- zarządzanie finansami
- zarządzanie w mediach.
Dla kogo studia na kierunku zarządzanie
Idealny kandydat na zarządzanie to osoba aktywna, dynamiczna, decyzyjna, która nie boi się podejmować odpowiedzialnych decyzji, o predyspozycjach przywódczych, odważny wizjoner.
Bezcenne są pewne predyspozycje i tzw. kompetencje miękkie, jak choćby komunikatywność, umiejętność współpracy, zarządzania czasem, radzenie sobie ze stresem, niezwykle przydatne w przyszłej pracy.
Chcecie dowiedzieć się więcej, co powinno cechować dobrego menedżera?
Opowiada o tym doradca biznesowy. PRZECZYTAJCIE
Program kształcenia na kierunku zarządzanie
Przykładowe przedmioty w programie studiów na zarządzaniu:
podstawy zarządzania, prawo, statystyka, rachunkowość, badania marketingowe, finanse przedsiębiorstw, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie projektami, zarządzanie jakością, informatyka w zarządzaniu, biznes plan, inwestycje i inwestowanie, logistyka.
W zależności od wybranej specjalności studenci zaliczają przedmioty z określonej zawężonej dziedziny.
Na kierunku przewidziane są obowiązkowe praktyki zawodowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zarządzanie
Przedmiotami najczęściej uwzględnianymi podczas rekrutacji na ekonomię są matematyka, języki obce, geografia, historia, wos, informatyka.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jako jedyna uczelnia ekonomiczna oprócz przeliczenia wyników uzyskanych na maturze w procesie rekrutacji przewiduje także test z wiedzy o przedsiębiorczości.
Wybierając konkretną uczelnię należy sprawdzić szczegółowe warunki przyjęć.
Perspektywy pracy po kierunku zarządzanie
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy w charakterze specjalistów lub menedżerów w różnych działach przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych: działach planowania, zakupów, magazynowania, produkcji, marketingu, sprzedaży, dystrybucji, kadr. Są zatrudniani w instytucjach finansowych, publicznych, organizacjach pozarządowych czy firmach doradczych. Z powodzeniem mogą prowadzić własną działalności gospodarczą.
Przykładowe stanowiska, jakie może zajmować osoba po ukończeniu zarządzania:
- specjalista ds. zarządzania jakością
- specjalista ds. marketingu
- specjalista ds. HR
- doradca klienta
- badacz opinii publicznej i rynku
- kierownik działu
- menedżer średniego i wyższego szczebla w przedsiębiorstwie czy korporacji.
Absolwent kierunku z powodzeniem może prowadzić własną działalność gospodarczą.
Opinie o kierunku zarządzanie
Uczelnie w Polsce co roku wypuszczają na rynek pracy tysiące absolwentów kierunku zarządzanie.
Wystarczy przeanalizować oferowane przez uczelnie specjalności, żeby zobaczyć, że ukończenie konkretnych z nich przygotowuje specjalistów w bardzo różnorodnych dziedzinach: prawnych, finansowych, ubezpieczeniowych, zarządzania, gospodarki międzynarodowej, a nawet technicznych.
Ścieżek kariery zawodowej jest więc bardzo wiele. Niewątpliwie zarządzanie należy do najliczniej studiowanych kierunków. Świadczy o tym chociażby liczba uczelni, które oferują te studia.
Swoje refleksje na temat studiów na zarządzaniu prezentuje Kacper. Posłuchajcie, czego będziecie uczyć się w trakcie studiów i jak wiedza wyniesiona z sali wykładowej zostanie wykorzystana w przyszłej pracy:
Kierunki pokrewne do kierunku zarządzanie
Jakie uczelnie oferują kierunek zarządzanie
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+58) 500 52 06
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl