Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie - górnictwo i geologia
Jakie studia wybrać? Niewiele uczelni oferuje ten ciekawy, niemal unikatowy kierunek. Studia obejmują wiedzę z zakresu nauk o ziemi, matematyczno-technicznych oraz procesów inżynierskich. Zaznajamiają m.in. z zasadami przygotowania dokumentacji technicznej, projektowania, realizacji i nadzorowania robót górniczych.
Perspektywy po górnictwie i geologii
Wiele osób utożsamia górnictwo tylko z węglem, a pracę w tej branży – ze Śląskiem. Nic bardziej mylnego. Kilka kopalń soli zlokalizowanych jest na terenie kraju, podobnie kopalnie piaskowca, żwiru, dolomitów, wapieni – to potencjalne miejsca pracy górnika – geologa, specjalisty od złóż. Duże nadzieje związane z wydobyciem gazu łupkowego poszerzają możliwości zawodowe dla „nafciarzy”. Ciągły rozwój przemysłu górniczo-hutniczego oraz dziedzin pokrewnych wymagają kształcenia specjalistów w tej dziedzinie. Studia na kierunku górnictwo i geologia przygotowują wykwalifikowane kadry inżynierskie znające tendencje rozwojowe w przemyśle wydobywczym, a także skutecznie wykorzystujące już istniejące rozwiązania.
Kierunek górnictwo i geologia jest realizowany w AGH Kraków w formie studiów I i II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Istnieje możliwość studiowania górnictwa i geologii w ośrodkach zamiejscowych w Jaworznie i Jastrzębiu Zdroju. Specjalności na kierunku górnictwo i geologia, jakie oferuje uczelnia to: eksploatacja złóż surowców mineralnych, przeróbka kopalin, obróbka kamienia, ochrona środowiska, inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie, górnictwo podziemne, górnictwo odkrywkowe, geoinżynieria, przeróbka surowców mineralnych, inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie.
Ciekawe studia wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Kandydaci na studia muszą być przygotowani na to, że w wielu przypadkach praca w zawodzie wymagać będzie zmiany miejsca zamieszkania. Praca przy wierceniach ma charakter wyjazdowy, jest wykonywana w terenie, w różnych warunkach pogodowych (niezależnie, czy jest deszcz, mróz, wiatr), w nienormowanych godzinach. Szczególny charakter ma praca na statkach lub platformach wiertniczych, wymagająca wielotygodniowego przebywania w określonym miejscu.
AGH Kraków ma również w swojej ofercie kierunki obejmujące tematyką zagadnienia związane m.in. z informatyką, telekomunikacją, automatyką, robotyką, nowymi materiałami, fizyką techniczną, matematyką stosowaną, a także zarządzaniem i socjologią.
Nowe kierunki uruchomione ostatnio w AGH Kraków to:geofizyka, inżynieria naftowa i gazownicza, inżynieria akustyczna, ceramika, wirtotechnologia czy kulturoznawstwo.
AGH Kraków dysponuje doskonałą bazą do prowadzenia kształcenia i badań naukowych na poziomie światowym. Posiada nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą, 600 laboratoriów i 330 sal wykładowych różnej wielkości.
Ranking uczelni akademickich, przeprowadzony przez Perspektywy w 2013 wskazuje, że AGH Kraków plasuje się na 5. pozycji. W rankingu kierunków technicznych AGH Kraków zajmuje 2. lokatę.