• Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Jakiego typu studiów szukasz?

Studia artystyczne

Artystyczne

Od zawsze marzyłeś o tym, by występować na scenie? Pragnąłeś od najmłodszych lat być aktorem, piosenkarzem lub tancerzem? A może widzisz siebie w roli reżysera, fotografa albo projektanta mebli, ubrań, ogrodów, wnętrz?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiadasz twierdząco, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zainteresują Cię studia artystyczne. Musisz mieć świadomość, że wybierając taką ścieżkę kształcenia bardzo przyda Ci się talent - bez niego na wybranych kierunkach studiów nie odniesiesz sukcesu, więcej - pewnie się na nie nie dostaniesz.

Studia artystyczne to propozycja dla estetów, osób wrażliwych na kształty, barwy, dźwięki, fakturę, zapach. Zazwyczaj kierunki artystyczne wybierają osoby kreatywne, wrażliwe na piękno i harmonię. Najlepiej odnajdują się na takich studiach ci, którzy mają jakąś pasję - śpiew, rysunek, taniec, szycie, projektowanie, grę aktorską, itd.

Obok tradycyjnych kierunków artystycznych, takich jak: rzeźba, malarstwo, aktorstwo czy fotografia kandydaci na studia znajdą wiele innych propozycji, które w dużej mierze korzystają z nowoczesnych technologii.

Jeślim więc marzysz o własnej pracowni ubrań - wybierz kierunek projektowanie ubioru lub włókiennictwo i przemysł mody. W grę wchodzi także szerzej zakrojone programowo Wzornictwo.

Gdy planujesz w roli pedagoga i nauczyciela korzystać z dobrodziejstw sztuki możesz pójść na studia oligofrenopedagogika z arteterapią lub terapia artystyczna.

Grafika komputerowa i produkcja multimedialna uszczęśliwi tych młodych ludzi, którzy każdą wolną chwilę spędzają z tabletem graficznym, tworząc pierwsze nieśmiałe projekty artystyczne. Może kiedyś dołączysz do zespołu pracowników międzynarodowych Agencji Reklamowych albo Studia Disneya, kto wie?

Kiedyś o studentach kierunków artystycznych zwykło się myśleć jak o niebieskich ptakach. Jednak w dobie powszechnej informatyzacji również sztuka zmienia swój charakter. Komputer stał się takim samym równoprawnym narzędziem pracy artysty, jak płótno, pędzel, dłuto czy instrument muzyczny.

Praca po kierunkach artystycznych

Ukończenie studiów na uczelniach artystycznych daje wiele możliwości pracy. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w filmie, telewizji, placówkach kultury, teatrze, agencjach reklamowych, muzeach. Mogą z powodzeniem prowadzić własną działalność usługową, produkcyjną, szkoleniową czy doradczą.

Rozwijający się obszar technologii i nowych mediów powoduje, że studenci kierunków artystycznych mogą realizować się zawodowo przy tworzeniu produkcji fabularnych, seriali, programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, reportaży, teledysków, reklam, spektakli.

Często absolwenci pracują, jako: projektanci ubrań, mebli, wnętrz, styliści, animatorzy filmów, graficy, artyści malarze, konserwatorzy sztuki, fotograficy, rzeźbiarze, tancerze, soliści, członkowie zespołów estradowych, a także nauczyciele.

artystyczne kierunki studiów

a
aktorstwoaktorstwo filmoweaktorstwo teatru lalekanimacjaanimacja kulturyanimacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalnąantropologia literatury, teatru i filmuarchitecturearchitekturaarchitektura i urbanistykaarchitektura krajobrazuarchitektura przestrzeni kulturowycharchitektura wnętrzarchitektura wnętrz, scenografia i przestrzeń wirtualnaart & designart & sciencearteterapia - terapia artystycznaartystyczna grafika komputerowa
b
badania artystycznebiżuteria
c
ceramikacharakteryzacja i kostiumografiacharakteryzacja i wizażcreative management in new media
d
designdesign businessdesign i zarządzanie projektamidesign krajobrazudesign społecznydesign w biznesiedigital designdyrygentura
e
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznychedukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
f
fashion design & sustainable fashion management film animowany i efekty specjalnefilm eksperymentalnyfilm i sztuki audiowizualnefilmoznawstwo i kultura mediówfilmoznawstwo i wiedza o mediach audiowizualnychfotografiafotografia i kreacja przekazu wizualnegofotografia i multimedia
g
game designgame developmentgrafikagrafika artystycznagrafika komputerowa i produkcja multimedialna grafika projektowagrafika reklamowa i multimediagraphic artsgraphic design i technologie wizualnegry i grafika interaktywnagry komputerowe i rzeczywistość wirtualna
h
historia sztukihistoryczne praktyki wykonawcze
i
instrumentalistykaintermediainżynieria architektonicznainżynieria wzornictwa przemysłowego
j
jazz i muzyka estradowajazz i muzyka improwizowanajazz i muzyka rozrywkowa
k
kompozycja i teoria muzykikomunikacja wizualna i projektowanie uxkonserwacja i restauracja dzieł sztukikreatywna produkcja filmowakrytyka artystycznakultura w mediach i komunikacjikuratorstwo i realizacja wystawkuratorstwo i teorie sztuki
m
malarstwomedia interaktywne i widowiskamedia kreatywne: game design, animacja, efekty specjalnemediacja sztukimfa in visual artsmontaż i color gradingmusic in public spacemuzyka kościelnamuzyka użytkowamuzyka w mediach i produkcja muzycznamuzyka w multimediachmuzyka w przestrzeni publicznejmuzykologiamuzykoterapia
o
ochrona dóbr kulturyoligofrenopedagogika z arteterapiąoperatorskioperatorski camera/ light optoelektronika
p
paintingpost-pre production cinemaprodukcja filmowaprodukcja form audiowizualnych produkcja muzyczna i realizacja dźwiękuprodukcja teatralna i organizacja widowiskprodukcja wideoprofessional languageprojektowanie architektury wnętrz i otoczeniaprojektowanie gier i przestrzeni wirtualnejprojektowanie graficzneprojektowanie graficzne i sztuka multimediówprojektowanie i badaniaprojektowanie mebliprojektowanie modyprojektowanie produktuprojektowanie produktu, przestrzeni, przekazuprojektowanie ubioruprojektowanie ubioru i jego kontekstyprojektowanie wnętrz
r
realizacja dźwiękurealizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografiarewitalizacja miastreżyseriareżyseria dźwiękureżyseria filmowareżyseria filmowa i telewizyjnarynek sztuki i zarządzanie w kulturzerysunekrzeźba
s
scenografiascenografia i przestrzeń wirtualnastudia nad wizualnością - visual studiesstylizacja kostiumu i kreacja wizerunkusztuka cyfrowasztuka i edukacja sztuka i mediasztuka i wzornictwo ceramikisztuka i wzornictwo szkłasztuka mediówsztuka ogrodowasztuka ogrodowa i aranżacje roślinnesztuka rejestracji obrazusztuka współczesnasztuki nowoczesne design nowsztuki plastycznesztuki scenicznesztuki społeczne sztuki wizualne
t
taniectechnologia teatru lalektkanina i stylizacja wnętrztworzenie gier wideotwórcza resocjalizacja z arteterapią
v
visual arts
w
wiedza o teatrze wokalistykawzornictwowzornictwo przemysłowewzornictwo ubioru i akcesoriów modywłókiennictwo i przemysł mody
z
zarządzanie instytucjami artystycznymizarządzanie kulturą wizualnązarządzanie w kulturze i przemysłach kreatywnychzielona urbanistyka

Czytaj więcej o studiach artystycznych

Czy warto kończyć studia artystyczne

Dyplom wyższej uczelni to ciągle prestiż, wyróżnienie, satysfakcja z faktu zdobycia wyższego wykształcenia. Formalne potwierdzenie zaangażowania i wkładu pracy w zgłębianie danej dziedziny, posiadania określonych kwalifikacji.

Programy studiów artystycznych są tak skonstruowane, że duży nacisk położony jest na zajęcia praktyczne. Nic nie zastąpi godzin spędzonych na szlifowaniu swoich umiejętności pod okiem specjalistów, autorytetów, uznanych artystów. Ich rady, doświadczenie, którym się dzielą są bezcenne.

Spędzenie kilku lat na uczelni artystycznej jest szansą i możliwością obcowania ze wspomnianymi autorytetami i sławami – wielu z nich to wykładowcy i dydaktycy szkół wyższych.

Spędzając czas w środowisku artystów, uczestnicząc w zajęciach, warsztatach, wystawach, plenerach niejako nasiąka się duchem artystycznym, duchem rywalizacji, kształtuje własne ścieżki, konfrontuje poglądy i zbiera spory dorobek twórczy. To jednocześnie doskonała lekcja tolerancji, otwartości na odmienność, inną kulturę.

Studiując na konkretnej uczelni można pogłębiać wiedzę kierunkową, rozszerzać lub zmieniać program semestru lub roku poprzez uczestnictwo w krajowej wymianie międzyuczelnianej MOST. Wyjazdy zagraniczne w ramach programu ERASMUS+ czy CEEPUS to szansa na poznanie artystów z innych krajów, nawiązanie kontaktów ze studentami partnerskich uczelni, zdobywanie szlifów pod okiem zagranicznych pedagogów, poznanie tzw. „ludzi z branży” z całego niemal świata.

Czy więc warto kończyć studia? Bezwzględnie tak.

Jaka praca po studiach artystycznych

Myśląc stereotypowo – nienormowana, od projektu do projektu. Choć wcale nie do końca.

Wiele kierunków artystycznych przygotowuje kadry do pracy w instytucjach kulturalno-oświatowych, ośrodkach krzewienia i animacji kultury, placówkach edukacyjnych: szkołach, ogniskach artystycznych, kółkach zainteresowań.

Ukończenie architektury czy architektury wnętrz przygotowuje do pracy w biurach architektonicznych, prowadzenia własnej działalności związaną z projektowaniem architektonicznym, projektowaniem wnętrz, zieleni. Absolwenci pracują jako graficy komputerowi, projektanci wzornictwa użytkowego, mebli.

Wybrane kierunki przygotowują specjalistów w zakresie projektowania ubiorów, materiałów, mebli. Osoby, które ukończyły grafikę często pracują jako tzw. freelancerzy, a także w studiach projektowych, agencjach reklamowych, wydawnictwach czy instytucjach powiązanych z mediami. Dyplom z reżyserii to niekoniecznie wielkie produkcje na miarę Tarantino – reżyserzy zatrudniani są w agencjach przy tworzeniu filmów reklamowych, nagrywaniu klipów, krótkich filmików promocyjnych, produkcji widowisk, gal, uroczystości.

Absolwenci uczelni filmowych i teatralnych zapewne swoją przyszłość zwiążą ze sceną, estradą, kamerą filmową. Typowe aktorstwo to na pewno zawód ciężki. Dosłownie, bo zarówno studia jak i późniejsza praca wymagają doskonałej kondycji i sprawności fizycznej. Ale również dlatego, że mocno determinuje życie osobiste: próby i spektakle do późnych godzin, praca na planie filmowym przez wiele tygodni poza miejscem zamieszkania. Dlatego aktorstwo traktowane jest jak misja, sposób na życie.

Jak widać więc różnorodność kierunków artystycznych powoduje, że absolwenci mogą podążać bardzo różnymi ścieżkami zawodowymi. Realizują się w przeróżnych dziedzinach, od typowo twórczych, po projektowe czy edukacyjne.

Dla kogo studia artystyczne

Najkrócej można by powiedzieć – dla artystów. Osób z talentem, ekspresją, które chcą doskonalić swój warsztat w określonej dziedzinie, rozwijać swoje umiejętności, tworzyć, kreować.

Czy oprócz niecodziennego talentu można mówić o konkretnych predyspozycjach w przypadku studiów artystycznych?

Pracowitość – bez niej trudno będzie w terminie oddać prace zaliczeniowe, efektywnie wykorzystać plenery malarskie, przygotować etiudy zaliczeniowe, napisać na czas scenariusz, wykonać projekt. Stereotypowe myślenie o artystach każe postrzegać ich jak osoby ekscentryczne, o niebanalnej osobowości, wrażliwości, refleksyjności, ludzi nietuzinkowych. Zapewne właśnie dzięki umiejętności niestandardowego postrzegania otoczenia i szukania nowych form wyrazu powstają dzieła na miarę Picassa, Abakanowicz czy Almodovara.

Nie oszukujmy się – największe szanse na indeks mają osoby, które od wczesnego dzieciństwa szlifują talent, kończą często równolegle ze szkołą średnią inną szkołę artystyczną, uczęszczają regularnie na zajęcia dodatkowe. Powtórzmy więc – pracowitość jest w cenie!

Wybrane studia artystyczne, w szczególności projektowe, wymagają zmysłu technicznego, swobodnego korzystania z nowinek technologicznych, programów komputerowych.

W wielu zawodach artystycznych nie bez znaczenia będzie doskonała kondycja fizyczna. Jej poziom jest nawet weryfikowany na egzaminie wstępnym na aktorstwo – ten zawód wymaga najwięcej tężyzny i sprawności ruchowej. Tylko w ekstremalnych scenach z pomocą przychodzą dublerzy czy kaskaderzy. Aktor pracuje na co dzień ciałem – tańczy, biega, pływa, jeździ konno.

O oryginalności dzieł i dokonań artystycznych decyduje indywidualizm, umiejętność samodzielnego myślenia, pójście niekiedy pod prąd utartym schematom. To wymaga charakteru i silnej osobowości, ale też odpowiedzialności za wymowę i przekaz stworzonych dzieł.

Osobowość artystów łączy wykluczające się cechy – z jednej strony rozbudowane ego,charyzma, chęć zwracania na siebie uwagi, podziwiania dokonań, z drugiej jednak - pokora i cierpliwość. Artyści muszą cechować się dużą odpornością psychiczną. Są nieustająco oceniani przez odbiorców swoich dzieł, krytyków. Ich pracy twórczej towarzyszy przez to stała presja publiczności, wiadomo, że nie zawsze życzliwie nastawionej.

Zasady rekrutacji na studiach artystycznych

Kandydaci rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z określonych przedmiotów (najczęściej języka polskiego, ewentualnie języka obcego lub innych przedmiotów), jednak kluczowy przy naborze na wybrane kierunki (np. malarstwo, rzeźbę, reżyserię, aktorstwo) jest egzamin praktyczny.

To istny maraton – egzamin rozłożony jest na kilka dni. Najczęściej obejmuje dwie części: przegląd prac wykonanych przez kandydata – tzw. teczkę oraz sprawdzenie przed komisją egzaminacyjną konkretnych umiejętności czyli wykonanie wskazanych zadań.

Przykładowo na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym kandydaci na malarstwo zdają egzamin z malarstwa oraz uczestniczą w rozmowie kwalifikacyjnej obejmującej prezentację własnych prac, które zostały wykonane w trakcie egzaminu praktycznego w etapie drugim, prezentację prac składających się na Portfolio osoby kandydującej oraz dyskusję na temat sztuki i procesu twórczego. W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych obowiązuje egzamin praktyczny - należy wykonać studium malarskie z natury (martwa natura) oraz kompozycję rysunkową na zadany temat oraz egzamin teoretyczny, weryfikujący umiejętność samodzielnego myślenia, definiowanie pojęć czy kojarzenie zjawisk artystycznych.

W przypadku kierunków aktorskich oceniana jest sprawność ruchowa, poczucie rytmu, wyrazistość ciała. Osoby walczące o indeks na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu w części praktycznej egzaminu muszą zaprezentować utwory literackie i wokalno-muzyczne oraz wykonać ćwiczenia aktorskie zadane przez komisję. Wieloetapowa rekrutacja do warszawskiej Akademii Teatralnej obejmuje prezentację przygotowanych przez kandydata utworów, egzamin teoretyczny, egzamin taneczno-ruchowy, egzamin aktorski oraz konsultacje logopedyczne, taneczne i aktorskie.

Jak widać kwalifikacja na te same kierunki w różnych uczelniach nieco się różni – zawsze wcześniej sprawdzajcie szczegółowe wymogi, aby sprostać w szczególności oczekiwaniom komisji podczas praktycznej części rekrutacji.

Zanim wybierzesz studia artystyczne

Kandydat na studia artystyczne nie objawia swojego talentu miesiąc przed maturą. Najczęściej decyzja o wyborze konkretnego kierunku poprzedzona jest nawet wieloletnim etapem rozwijania swojej pasji i uzdolnień początkowo na zajęciach dodatkowych w szkole, potem w ogniskach artystycznych, kółkach teatralnych, plastycznych, na warsztatach z określonej dziedziny. Egzamin na studia jest w zdecydowanej części praktyczny – tak naprawdę trzeba już sporo umieć, zanim zacznie się naukę malarstwa, aktorstwa czy rzeźby.

Wybrane uczelnie artystyczne organizują poradnie konsultacyjne dla kandydatów – to bardzo wartościowa i pomocna inicjatywa, z której warto skorzystać. Możecie tam uzyskać cenne wskazówki i porady związane z przygotowaniem do egzaminu i jego przebiegiem, przećwiczyć ze specjalistami materiał, który przygotowujecie na egzamin.

Są też wydziały, które przed przystąpieniem do rekrutacji wymagają zaświadczenia lekarskiego. Przykładowo kandydaci na reżyserię dźwięku muszą przejść badania audiometryczne, kandydaci na kierunki wokalne są badani przez foniatrę, a do ortopedy wybiorą się osoby, które chcą na wybranych uczelniach studiować edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej. Zadbajcie, aby te zaświadczenia wcześniej przygotować.

W przypadku kierunków artystycznych z praktycznym egzaminem wstępnym trudno mówić o szacowaniu swoich szans. Nawet jeśli macie świetne świadectwo maturalne, to punkty z wybranych przedmiotów stanowią niewielki ułamek składający się na wynik końcowy procesu rekrutacji. Jeśli Wasze dotychczasowe prace i dokonania artystyczne są pozytywnie oceniane przez osoby, które uważacie za autorytety w określonej dziedzinie – możecie czuć się pewniej i liczyć, że trema na egzaminie nie zniweczy szans na indeks.

Zwróćcie uwagę na limity miejsc. Na wybrane kierunki przyjmowanych jest czasami tylko kilkanaście lub niewiele więcej osób. Nie oszukujmy się – łatwo nie będzie!

Pewne kierunki artystyczne są realizowane na kilku zaledwie uczelniach w kraju. Ale nawet w tym przypadku pozostaje wybór. Czytajcie więc opinie o uczelniach, fora internetowe. Jak konkretny kierunek oceniają studenci czy absolwenci. Dowiadujcie się, jak wygląda baza dydaktyczna, sprzętowa, czy uczelnia umożliwia wymianę studentów w ramach programów międzynarodowych i krajowych – od tego będzie zależała Wasza satysfakcja ze studiów i po prostu więcej skorzystacie i się nauczycie.

Opinie o studiach artystycznych

Wiele kierunków artystycznych z powodzeniem można nazwać elitarnymi. A to dlatego, że ich studiowanie nie jest dostępne osobom bez szczególnych predyspozycji, talentu. Wieloetapowa rekrutacja wyłania naprawdę najlepszych, dobrze rokujących kandydatów, z często sporym już dorobkiem artystycznym.

A łatwo nie jest. Na aktorstwo w łódzkiej filmówce co roku o jedno miejsce walczy nawet 30 osób! Ten kierunek to prawdziwy rekordzista. Co roku też studia rozpoczną jedynie 22 osoby. Wszyscy przyjeżdżają do Łodzi po marzenia, niestety wielu będzie musiało zasmakować porażki. Ci, którym się powiodło podkreślają, żeby być sobą, wierzyć w siebie. Posłuchajcie ich wspomnień z egzaminacyjnego maratonu:


„Jestem studentką charakteryzacji na kierunku Malarstwo w scenografii Wyższej Szkoły Artystycznej. To świetna uczelnia dla projektantów, charakteryzatorów, kostiumografów , wizażystek, fryzjerów itp. Na uczelni jest zarówno rysunek , malarstwo jak i wiele, wiele innych bardzo rozwijających przedmiotów jak również kilka takich zapychających - jak na każdych studiach. Ta szkoła przede wszystkim rozwija naszą kreatywność i pomaga nam zbudować portfolio oraz przygotowuje do przyszłej pracy w zawodzie. WSA daje ogromne możliwości, jeżeli chodzi o doświadczenie w zawodzie charakteryzatora . Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest uczestnictwo w praktykach i zdobywanie wiedzy, wprawy aby poznać, jak wszystko wygląda w prawdziwym świecie zawodowym.” - to opinia jednej ze studentek niepublicznej szkoły wyższej.

Wykaz uczelni oferujących studia artystyczne

Polecane artystyczne studia podyplomowe

Treści powiązane ze studiami artystycznymi

Aktorstwo w Warszawie
Aktorstwo w Warszawie
Go to DANCE, ulegnij modzie na taniec
Go to DANCE, ulegnij modzie na taniec
Grafika
Grafika
Gry i Grafika Interaktywna to najpopularniejszy kierunek studiów na GWSP
Gry i Grafika Interaktywna to najpopularniejszy kierunek studiów na GWSP
Kierunki artystyczne w Koszalinie
Kierunki artystyczne w Koszalinie
Taniec
Taniec
Wzornictwo
Wzornictwo
​Aktorstwo w Krakowie
​Aktorstwo w Krakowie
​Aktorstwo w Łodzi
​Aktorstwo w Łodzi
​Aktorstwo we Wrocławiu
​Aktorstwo we Wrocławiu
School of Form zaprasza na wzornictwo
School of Form zaprasza na wzornictwo
​Studia artystyczne w Gdańsku i województwie pomorskim
​Studia artystyczne w Gdańsku i województwie pomorskim
​Studia artystyczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim
​Studia artystyczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim
​Studia artystyczne w Łodzi i województwie łódzkim
​Studia artystyczne w Łodzi i województwie łódzkim
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Lublinie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Politechnika Białostocka
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Szczecinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Gdański
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kaliski
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Gdańsku
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia we Wrocławiu
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Akademia Piotrkowska
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Częstochowska
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku