Operatorski camera/ light
Kierunek Operatorski Camera / Light to nowatorski, wzorowany na systemie kształcenia w Europie zachodniej roczny kurs na poziomie zaawansowanym, przygotowujący do profesjonalnej pracy w operatorskich zawodach technicznych.
Absolwent kierunku jest gotowy do podjęcia pracy w profesjonalnej branży audiowizualnej na stanowiskach:
- Operator Kamery (szwenkier)
- Asystent Operatora Focus Puller
- Asystent Operatora DIT (Digital Imaging Technician)
- Oświetlacz ( Gaffer )
Wszystkie zajęcia na kierunku Operatorski Camera / Light odbywają się w Warszawie. Zajęcia praktyczne odbywają się w obiekcie AMA oraz w rentalach i na planach filmowych.
Dla kogo studia na kierunku operatorski camera/ light
Kandydaci charakteryzujący się kreatywnością, chcący realizować swoje pomyły poprzez sztukę operatorską.
Program kształcenia na kierunku operatorski camera/ light
Program kształcenia obejmuje pracę z kamerą, szwenkowanie, zagadnienia kompozycji obrazu, estetykę, storyboard, praktyka barw, pracę na statywie i na dolly, kran kamerowy, podstawy inscenizacji.Techniki rejestracji cyfrowej obrazu, eksponometria, budowa kamer, sposoby zapisu obrazu, obsługa kamer: RED, Arri, Sony, Black Magic, Panavision, Panasonic, Canon. Zasady optyki, praca z gniazdami lens mount, praca z optyką zoom i stało ogniskową, podstawy back up materiału, kontaktowanie z ekipą produkcyjną i postprodukcyjną, podstawy postprodukcji obrazu.Budowa optyki, praktyka justowania i testów optycznych, wiedza o przestrzeni, ruch kamery, technologie i praktyk prowadzenia ostrości, mechanicznie i bezprzewodowo, konserwacja kamery, podstawy filtrowani, budowa i obsługa akcesoriów kamery, praca z kamerą filmową 35 mm i cyfrową, praca z anamorfotami, definicja obrazu.
Umiejętności zawodowe: zasady oświetlania planu filmowego, techniki oświetleniowe, rodzaje źródeł światła, budowa lamp, zasady zasilania prądowego, konstrukcja i obsługa urządzeń elektrycznych i grip, nauka pełnej nomenklatury technicznej i zawodowej w 3 językach, ogólne zasady eksponometrii, pomiary światła i barwy, interpretacja tablic testowych, zasady transportu techniki filmowej, agregaty, światło w nocy, dzień, wnętrze, studio, plener. Green Film Making.
Umiejętności zawodowe: zasady ruchu kamery, plastyka ruchu i kontynuacja, technika wózkowa: wszystkie rodzaje jazdy kamery załogowe i niezałogowe, krany mechaniczne, krany z remote head. Budowa i konserwacja sprzętu, obsługa elektroniki i mechaniki urządzeń. Konserwacja, składowanie, transport sprzętu grip. Nauka zróżnicowanych zadań ekipy Grip w produkcji polskiej, europejskiej i amerykańskiej (praktyka).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku operatorski camera/ light
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na Kierunek Operatorski Camera / Light jest przystąpienie do egzaminu wstępnego w formie rozmowy rekrutacyjnej oraz wcześniejsze przysłanie prac z zakresu filmu, fotografii, określających predyspozycje kandydata.
Perspektywy pracy po kierunku operatorski camera/ light
Absolwent Kierunku jest gotowy do podjęcia pracy w profesjonalnej branży audiowizualnej na stanowiskach:
- Operator Kamery (szwenkier)
- Asystent Operatora Focus Puller
- Asystent Operatora DIT (Digital Imaging Technician)
- Oświetlacz (Gaffer)