Białystok
W północno-wschodniej Polsce Białystok jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, naukowym oraz gospodarczym. Jest też miastem niezwykle zielonym, czystym i ekologicznym. Ponad 32% jego powierzchni zajmują parki i tereny zadrzewione. Skwery oraz lasy mieszczące się w granicach miasta tworzą specyficzny mikroklimat. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody o powierzchni łącznej 105 ha, co czyni to miasto unikatowym w skali kraju. Z tego powodu Białystok został przyjęty do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast i stał się siedzibą Fundacji Zielonych Płuc Polski. Władze Białegostoku postawiły bardzo mocno na ekologię oraz promocję zdrowego trybu życia.
Białystok to ważne miasto akademickie, które przyciąga studentów nawet z odległych zakątków Polski. Uczelnie publiczne reprezentowane są przez: Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Białostocką oraz Uniwersytet Medyczny, mający swoją siedzibę w Pałacu Branickich. Wszystkie te placówki posiadają doskonałą bazę dydaktyczną, świetną kadrę naukową i z powodzeniem zajmują wysokie miejsca w rankingach edukacyjnych. Obok uczelni publicznych w Białymstoku działa kilkanaście szkół wyższych niepublicznych, oferujących kształcenie na kierunkach: technicznych, ekonomicznych, medycznych, artystycznych, humanistycznych, społecznych, administracyjnych, filologicznych, turystycznych, przyrodniczych.
Miasto posiada zabytki architektury z okresu gotyku, renesansu, baroku oraz młodsze, z okresu XIX i XX wieku. Zwiedzając Białystok i okolice turysta ma do wyboru kilka szlaków tematycznych: Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, Szlak esperanto i wielu kultur, Szlak architektury PRL, Szlak śladami błogosławionego księdza Michała Sopoćki, Szlak kulinarny.
Miasto jest ośrodkiem handlu ze wschodem. Działa tu Centrum Promocji Rynku Wschodniego. Odbywają się międzynarodowe Targi Tekstylno-Odzieżowe, Żywności i Przetwórstwa, Konsumpcyjne, Rolno-Spożywcze. Wśród nowych inwestycji na uwagę zasługuje Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, na który miasto dostało 127 mln zł od Unii Europejskiej oraz budowa stadionu miejskiego.
Część Rynku Miejskiego stanowi Deptak wyłożony kostką i płytami granitowymi. Znajduje się tam stylowe oświetlenie oraz donice z kwiatami i ławki. Do najefektowniejszych obiektów na Rynku Miejskim zalicza się budynek dawnej austerii, czyli karczmy. Jest to budowla dwukondygnacyjna, pokryta mansardowym dachem z lukarnami, ze ściętym narożem ozdobionym portykiem i frontonem wspartym na dwóch kolumnach. Obecnie mieści się tu kompleks gastronomiczno-usługowy pod nazwą Centrum Astoria. Żelazne punkty spacerów poznawczych po Białymstoku to: Rynek Kościuszki, Katedra Wniebowzięcia NMP, hetmańska zbrojownia, Pałac Branickich zwany „Polskim Wersalem”, Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum Wsi, galeria Arsenał.
Białystok to największy węzeł komunikacyjny północno-wschodniej Polski. Przez miasto przebiega linia kolejowa o znaczeniu europejskim Warszawa - Suwałki - Kowno - Ryga - Tallinn. Białostocka komunikacja miejska wyróżnia się posiadaniem mobilnego systemu informacji o rozkładzie jazdy, który jest dostępny także dla osób niewidomych i słabo widzących.
Amatorzy aktywnego wypoczynku mają do swej dyspozycji liczne parki i zielone skwery, które są swoistą wizytówką Białegostoku. Planując piknik warto się wybrać do Ogrodu Branickich, zwiedzić Planty, Zwierzyniec, czy Białowieski Park Narodowy. Akwen „Dojlidy” to wymarzone miejsce na letnie kąpiele, wyprawy kajakiem czy żaglówką. Miłośnicy sportów zimowych mają do swojej dyspozycji sztuczne lodowisko oraz stoki nadające się do zjazdów na nartach i sankach. Kto lubi latać w obłokach, zaprzyjaźni się klubem balonowym i towarzystwem lotniczym.
Białystok to miasto wielu narodowości, wyznań, obyczajów i tradycji. Mieszkają tu Polacy, Białorusini, Żydzi, Litwini, Niemcy i Rosjanie i Tatarzy. W tej atmosferze różnych kultur, Białystok rysuje się jako miasto ludzi otwartych, centrum wydarzeń artystycznych i ceniony ośrodek naukowy. Studiujący w Białymstoku młodzi ludzie z pewnością pokochają Serce Zielonych Płuc Polski.
Studia w Białymstoku
Psychologia w Białymstoku

Życie studenckie w Białymstoku

Stypendia dla studentów

Studia rolnicze i przyrodnicze w Białymstoku i woj. podlaskim

Rynek pracy w Białymstoku

Studia chemiczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Najpopularniejsze Uczelnie w rekrutacji 2019/2020

Studia matematyczne w Białymstoku i województwie podlaskim

Studia geograficzne w Białymstoku i woj. podlaskim

Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków

Ekonomia w Białymstoku

Informatyka w Białymstoku

Fizjoterapia w Białymstoku

Prawo w Białymstoku

Studia psychologiczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia architektoniczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Zarządzanie w Białymstoku

Studia inżynierskie w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia społeczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?

Studia prawnicze w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia informatyczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Ile naprawdę kosztują studia?

Studia aktorskie w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia logistyczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć

Studia turystyczne i hotelarskie w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia sportowe w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia historyczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Pedagogika w Białymstoku

Jakie studia wybrać?

Studia medyczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Dietetyka w Białymstoku

Studia ekonomiczne w Białymstoku i na Podlasiu

Studia pedagogiczne w Białymstoku i na Podlasiu

Gdzie mieszkać w Białymstoku

Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w Białymstoku

Studia filologiczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Filologia angielska w Białymstoku

Logistyka w Białymstoku

Uczelnie w Białymstoku
Lokalizacja
Kierunki w Białymstoku
Typy studiów w Polsce













