Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
Większość poradników dla kandydatów na studia dotyczy tego, jak dostać się na wymarzony kierunek i uczelnię. Jaką strategię obrać, by mieć największe szanse w wyścigu po indeks. Gdy następuje szczęśliwy finał - zaczynają się pytania, wątpliwości, czasem niepokój i lekki strach.
Co robić, gdy już zostałeś przyjęty na studia? Gzie udać się w pierwszej kolejności, co przygotować i jak odnaleźć się w roli żaka?
Postaramy się opisać w kilku punktach najważniejsze pierwsze kroki na uczelni.
Poznaj swoją uczelnię i wydział
Podczas wyboru uczelni część podstawowej wiedzy już zdobyłeś. Chodzi o bardziej praktyczne informacje tj. gdzie znajduje się twój wydział (w jakim budynku). W jakim pokoju jest biuro obsługi studenta/dziekanat/ biuro spraw studenckich - różne nazwy obowiązują na różnych uczelniach.
Kto od strony administracyjnej opiekuje się twoją grupą lub rokiem, czyli do kogo udać się po zaświadczenia, do kogo składać podania, kto wytłumaczy obowiązujące procedury. Będzie to zazwyczaj jedna osoba. Takie informacje znajdują się na stronie internetowej wydziału lub jednostki prowadzącej kierunek (np. instytutu). Można także zadzwonić lub napisać maila i zapytać się o szczegóły.
Warto wiedzieć, kto jest kim na uczelni. Co robi rektor, a co dziekan, jakie funkcje pełnią profesorowie, z którymi przewidziane są zajęcia. Te informacje również dostępne są w Internecie.
Może się zdarzyć, że nie będziesz rozumiał pewnych znaczeń, jak; immatrykulacja, akredytacje, system boloński, dni rektorskie, juwenalia, itd., dlatego poznaj Słownik pojęć studenckich
Weź udział w inauguracji i obozie zerowym
Uroczystość inauguracyjna nie jest obowiązkowa, ale warto wziąć w niej udział. Już wtedy można kogoś poznać lub dowiedzieć się interesujących rzeczy, które przydadzą się później. Niektóre uczelnie organizują obozy zerowe dla nowo przyjętych studentów. Odbywają się one jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego.
Oprócz dobrej zabawy w programie takich obozów są warsztaty, na których uczestnicy dowiadują się, jak sprawnie poruszać się po uczelni i załatwiać określone sprawy. Dodatkowo na obozach zerowych można poznać studentów lat wyższych, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem.
Zapoznaj się z regulaminem studiów
Regulamin studiów to obowiązkowa lektura dla każdego studenta. Chociaż czytanie tego dokumentu może przerażać, znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje odnośnie przebiegu studiów m.in. organizacja roku akademickiego, zbiór praw i obowiązków studenta, wytyczne na temat zaliczeń i egzaminów.
Regulamin to podstawa do dalszych działań. Znajomość tego dokumentu pozwala się pozbyć wielu wątpliwości odnośnie studiowania. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej każdej uczelni i dla każdej uczelni jest inny.
Kluczowy pierwszy miesiąc - formalności
Pierwszy miesiąc na uczelni to czas, kiedy należy m.in.:
- zalogować się do systemów uczelnianych, np. poczty, z której należy korzystać kontaktując się z osobami z uczelni. Zalogować się USOSa lub tożsamego systemu - czyli systemu obsługi studiów. W tych systemach znajdują się plany zajęć, a później oceny. Na niektórych uczelniach tylko przez system obsługi studiów składa się podania o stypendia lub akademiki. Warto zalogować się od razu i sprawdzić, czy nie ma problemów i czy wszystkie dane się zgadzają. Reagując od razu na ewentualne nieprawidłowości, oszczędza się czas i nerwy.
- odebrać legitymację
- wyrobić kartę biblioteczną - jest to możliwe po wyrobieniu legitymacji
- zalogować się w systemach umożliwiających kontakt zdalny i uczestnictwo w zajęciach online
- sprawdzić, jakie koła naukowe i organizacje działają na uczelni i czy nie włączyć się w ich działalność.
Nauka od pierwszego dnia zajęć
Systematyczna nauka to podstawa na studiach. Chociaż pierwszy miesiąc wydaje się być nastawiony na naukę poruszania się po uczelni, to nie warto odkładać zdobywania wiedzy na później. Ilość materiału do przyswojenia w semestrze jest na tyle duża, że pierwsza sesja może zaskoczyć osoby, które nie uczyły się systematycznie.
Podsumowując, rozpoczęcie studiów wiąże się z wieloma sprawami, których należy dopilnować, oswoić, poznać.
Na studiach samemu trzeba dbać o przestrzeganie terminów i procedur. Warto jednak pamiętać, że nie jest to takie trudnie, jak się może wydawać na początku. Uczelnie także pomagają swoim najmłodszym studentom, organizując dla nich dni lub tygodnie studentów pierwszego roku, gdzie informują o tym, co i w jaki sposób należy załatwić.
Niektóre uczelnie przygotowują poradniki, czy to w formie drukowanej, czy jako aplikacje, a także organizują wydarzenia w mediach społecznościowych.
Nie do przecenienia są kontakty ze studentami lat wyższych którzy na własnej skórze przeszli to, co pierwszoroczniaków dopiero czeka. Każdy student jest członkiem społeczności akademickiej, co sprawia, że posiada zarówno prawa jak i obowiązki - warto poznać i jedne i drugie.
Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze dni na uczelni dziewczyn z kanału 5 minut: