Jakiego artykułu szukasz?

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?

W jakiej uczelni rozpocząć studia? Jaki wybrać kierunek, aby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji, odnieść sukces i być szczęśliwym człowiekiem?

Wskazówki i porady poniżej.

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?

Niemal każdy maturzysta zadaje sobie to pytanie: Jakie studia wybrać, aby nie żałować podjętej decyzji? W jakiej uczelni rozpocząć kształcenie, na jakim kierunku, by odnieść sukces i być szczęśliwym człowiekiem?

W Polsce funkcjonuje ponad 400 szkół wyższych. Jesteśmy „potęgą akademicką” na tle innych krajów Unii Europejskiej. Panuje przekonanie, że wyższe wykształcenie zapewni zatrudnienie. Tak się jednak nie dzieje, co powoduje frustrację rosnącej liczby młodych bezrobotnych. W jaki sposób studiować, aby po studiach znaleźć dobrą pracę albo ją sobie stworzyć?

Jeżeli uwzględnić stosunek liczby mieszkańców do liczby uczelni, Polska sytuuje się w globalnej czołówce. Mimo to poważnym problemem społecznym i gospodarczym pozostaje coraz szersze grono absolwentów studiów wyższych, którzy po opuszczeniu murów rodzimych uczelni nie znajdują zatrudnienia w zawodzie. Często poszukują w kraju i zagranicą pracy, która nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, a przez to z reguły jest słabo opłacana. Studia nie zostały stworzone po to, aby zapewnić miejsce pracy, mogą natomiast znacznie ułatwić jego zdobycie.


Studia, wiedza, praca

W jaki sposób studiować, aby po studiach nie tylko znaleźć dobrą pracę, ale wręcz ją sobie stworzyć?

W odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą być poniższe wskazówki:

Wybór uczelni

Poza zasłyszaną, lokalną renomą jest również rutynowa, merytoryczna ocena Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zamieszcza na swoich stronach internetowych raporty oraz ocenę działalności naukowej, gdzie najbardziej prestiżowa jest tzw. kategoria A+. Rankingom podlegają uczelnie i konkretne wydziały, co pozwala bardzo precyzyjnie przyjrzeć się poszczególnym jednostkom.

Wybór kierunku studiów

Obecna dynamika rynków pracy wyklucza stare recepty, według których np. wybór zawodu lekarza gwarantował dostatnią przyszłość. Zdecydowanie lepiej skupić się na własnej pasji. W ten sposób zapewniamy sobie ciągłą, wewnętrzną motywację do rozwoju, co jest warunkiem koniecznym udanego życia zawodowego.

Aktywny rozwój

Udział w studenckich kołach czy konferencjach naukowych z pewnością rozwija, choć te formuły często adresowane są do przyszłych akademików. Nie można przecenić roli projektów interdyscyplinarnych, wychodzących poza ramy uczelni. Kontakt ze środowiskiem branżowym i rynkiem to znakomita okazja do spotkania przyszłych pracodawców i partnerów zawodowych.

Stypendia i wyjazdy międzynarodowe

Okres studiów to czas i przestrzeń, aby szlifować język, poznać inną organizację i kulturę pracy, spojrzeć z innej perspektywy na te same lub podobne problemy. Korzystaj z programu Erasmus, poznaj ofertę zagranicznych uczelni, z którymi Twoja Placówka ma podpisane umowy. Zbieraj doświadczenia, poznawaj ludzi, obserwuj otoczenia - takie przeżycia wzbogacają Cię i dają przewagę na rynku pracy.

Praca ciekawością

Realizacja siebie motywowana ciekawością i swobodą działania to esencja dobrej pracy. Dlatego warto jeszcze w czasie studiów podjąć współpracę z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. Brak wynagrodzenia rekompensowany jest nieskrępowanym działaniem, możliwością realizacji ciekawych projektów, które budują niezbędne dziś portfolio czy profil aktywności zawodowej. Wykorzystaj dobrze ten czas - on już nigdy nie wróci. To, co zobaczysz, przeżyjesz, poznasz - to Twoje.

Metodyczne sieciowanie

Nie warto dać się uwieść złudzeniu, że budowanie CV na specjalistycznych portalach społecznościowych wystarczy. Pasywne podejście, kolekcjonowanie wirtualnych znajomych, którzy wspierają i rekomendują, łatwo da się rozpoznać w procesie rekrutacyjnym. Efektywne sieciowanie to budowanie relacji z prawdziwymi ludźmi w branży w oparciu o realne projekty. Dlatego nie bój się wyzwań, stawiaj na aktywność, zbieraj doświadczenia - to się po prostu opłaca.

Świadomość każdego dnia

Od momentu rozpoczęcia studiów, warto myśleć perspektywą kształtowania własnego rozwoju zawodowego. Cenny jest więc przemyślany wybór przedmiotów opcyjnych, tak aby łączyć kompetencje rzadko spotykane na rynku. Rozważ naukę niszowego języka japońskiego, chińskiego, czy szwedzkiego. Zapisz się na kurs z grafiki i projektowania. Szukaj staży, nawet bezpłatnych, bo praca - nawet bez wynagrodzenia - da Ci coś cennego, czyli doświadczenie.

Postawa kreatywna

Wychodzenie poza rutynowy schemat studiowania, zakwestionowanie wszystkich dobrych rad, łącznie z tą i powyższymi. Analiza zaledwie kilku biografii wizjonerów, naukowców, projektantów czy przedsiębiorców wskazuje, że nie wystarczy ślepo zaufać systemowi kształcenia, trzeba być odważnym i marzyć, aby móc realizować naprawdę przełomowe przedsięwzięcia. Historia zna wielu ludzi, którzy osiągnęli spektakularny sukces i zarobili ogromne pieniądze nie mając matury czy ukończonych studiów. Ale nawet wówczas trzeba mieć głowę na karku, determinację, chęć walki o siebie, własne pomysły i wizje - bez tego przepadniesz.

Myśl pozytywnie, mierz wysoko, bądź otwarty na nowości, chłoń doświadczenia i nigdy nie daj sobie wmówić, że nic nie osiągniesz.

Powiązane treści

Komentarze (1)

test
test
28.09.2014
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie