Jakiego artykułu szukasz?

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?

W jakiej uczelni rozpocząć studia? Jaki wybrać kierunek, aby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji, odnieść sukces i być szczęśliwym człowiekiem? Wskazówki i porady poniżej.

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?

Niemal każdy maturzysta zadaje sobie to pytanie: Jakie studia wybrać, aby nie żałować podjętej decyzji? W jakiej uczelni rozpocząć kształcenie, na jakim kierunku, by odnieść sukces i spełnienie?

W Polsce funkcjonuje ponad 400 szkół wyższych. Jesteśmy „potęgą akademicką” na tle innych krajów Unii Europejskiej. Panuje przekonanie, że wyższe wykształcenie zapewni zatrudnienie. Tak się jednak nie dzieje, co powoduje frustrację rosnącej liczby młodych bezrobotnych. W jaki sposób studiować, aby po studiach znaleźć dobrą pracę albo ją sobie stworzyć?

Jeżeli uwzględnić stosunek liczby mieszkańców do liczby uczelni, Polska sytuuje się w globalnej czołówce. Mimo to poważnym problemem społecznym i gospodarczym pozostaje coraz szersze grono absolwentów studiów wyższych, którzy po opuszczeniu murów rodzimych uczelni nie znajdują zatrudnienia w zawodzie. Często poszukują w kraju i zagranicą pracy, która nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, a przez to z reguły jest słabo opłacana. Studia nie zostały stworzone po to, aby zapewnić miejsce pracy, mogą natomiast znacznie ułatwić jego zdobycie.

Studia, wiedza, praca

W jaki sposób studiować, aby po studiach nie tylko znaleźć dobrą pracę, ale wręcz ją sobie stworzyć? W odpowiedzi na to pytanie pomocne mogą być poniższe wskazówki:

Wybór uczelni

Poza zasłyszaną, lokalną renomą jest również rutynowa, merytoryczna ocena Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zamieszcza na swoich stronach internetowych raporty oraz ocenę działalności naukowej, gdzie najbardziej prestiżowa jest tzw. kategoria A+. Rankingom podlegają uczelnie i konkretne wydziały, co pozwala bardzo precyzyjnie przyjrzeć się poszczególnym jednostkom.

Utarło się, że w oczach pracodawców zdecydowanie wyżej oceniane są uczelnie publiczne, niż niepubliczne szkoły wyższe, zwane popularnie prywatnymi. Nie ma jednak reguły, ponieważ absolwenci niektórych uczelni niepublicznych, zwłaszcza kierunków ekonomicznych i technicznych, doskonale odnajdują się na rynku pracy i osiągają dużą satysfakcję z poziomu zarobków. Dużo ważniejsze okazuje się praktyczne przygotowanie do zawodu, sprawna organizacja nauki na samej uczelni, możliwości zdobywania różnorodnych doświadczeń, np. poprzez wyjazdy zagraniczne, staże i praktyki - niż sam status placówki

Wybór kierunku studiów

Żyjemy w czasach, gdzie wybór kierunku studiów nie oznacza wyboru konkretnego zawodu. Oczywiście istnieje grupa kierunków, których ukończenie wiąże się bardzo mocno z konkretną profesją. Gdy kończysz weterynarię - raczej zostaniesz weterynarzem, gdy studiujesz medycynę czy stomatologię - zakładasz, że zostaniesz lekarzem lub dentystą, gdy decydujesz się na fizjoterapię to zwykle z myślą o byciu fizjoterapeutą. Jednak większość studiów ma na celu wyposażenie w wiedzę, umiejętności, kompetencje z określonych dziedzin - dając jednocześnie różnorodne możliwości ukształtowania ścieżki kariery zawodowej.

Gdy wybierasz dowolną filologię, nie musisz być tłumaczem czy nauczycielem w szkole. Możesz pracować jako dziennikarz, reporter, przewodnik wycieczek, doradca czy specjalista w dziedzinach, w których robiłeś dodatkowe szkolenia - możliwości jest bardzo wiele. Same studia stawiają obecnie na łączenie różnych dziedzin i interdyscyplinarność. To wyznacznik naszych czasów.

Oczywiście specjaliści każdego roku prognozują, w jakich branżach będzie zapotrzebowanie na pracowników. Trendy się zmieniają lub utrzymują, od wielu lat słyszymy o swoistym boomie na kierunki techniczne, inżynierskie, informatyczne ... warto je znać, ale nie można ślepo ulegać i pomijać osobistych predyspozycji, zainteresowań, pasji czy przekonań.

Aktywny rozwój

Udział w studenckich kołach czy konferencjach naukowych z pewnością rozwija, choć te formuły często adresowane są do przyszłych akademików. Nie można przecenić roli projektów interdyscyplinarnych, wychodzących poza ramy uczelni. Kontakt ze środowiskiem branżowym i rynkiem to znakomita okazja do spotkania przyszłych pracodawców i partnerów zawodowych.

Ważne są staże i praktyki, bo pozwalają zdobyć doświadczenie, nowe kompetencje, poznać kulturę organizacyjną firmy, plus często są odpłatne. To ważny element z CV.

Stypendia i wyjazdy międzynarodowe

Okres studiów to czas i przestrzeń, aby szlifować język, poznać inną organizację i kulturę pracy, spojrzeć z innej perspektywy na te same lub podobne problemy. Korzystaj z programu Erasmus+, poznaj ofertę zagranicznych uczelni, z którymi Twoja Placówka ma podpisane umowy. Zbieraj doświadczenia, poznawaj ludzi, obserwuj otoczenia - takie przeżycia wzbogacają Cię i dają przewagę na rynku pracy.

Nie wszyscy wiedzą, że oprócz Erasmusa istnieje polski program MOST, który umożliwia wyjazd na studia do innej uczelni / miasta i realizację programu nauczania w innej Placówce, która bierze udział w projekcie.

Praca ciekawością

Realizacja siebie motywowana ciekawością i swobodą działania to esencja dobrej pracy. Dlatego warto jeszcze w czasie studiów podjąć współpracę z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. Brak wynagrodzenia rekompensowany jest nieskrępowanym działaniem, możliwością realizacji ciekawych projektów, które budują niezbędne dziś portfolio czy profil aktywności zawodowej. Wykorzystaj dobrze ten czas - on już nigdy nie wróci. To, co zobaczysz, przeżyjesz, poznasz - to Twoje.
Nie warto dać się uwieść złudzeniu, że budowanie CV na specjalistycznych portalach społecznościowych wystarczy. Pasywne podejście, kolekcjonowanie wirtualnych znajomych, którzy wspierają i rekomendują, łatwo da się rozpoznać w procesie rekrutacyjnym. Efektywne sieciowanie to budowanie relacji z prawdziwymi ludźmi w branży w oparciu o realne projekty. Dlatego nie bój się wyzwań, stawiaj na aktywność, zbieraj doświadczenia - to się po prostu opłaca.

Świadomość każdego dnia

Od momentu rozpoczęcia studiów, warto myśleć perspektywą kształtowania własnego rozwoju zawodowego. Cenny jest więc przemyślany wybór przedmiotów opcyjnych, tak aby łączyć kompetencje rzadko spotykane na rynku. Rozważ naukę niszowego języka japońskiego, chińskiego, czy szwedzkiego. Zapisz się na kurs z grafiki i projektowania. Szukaj staży, nawet bezpłatnych, bo praca - nawet bez wynagrodzenia - da Ci coś cennego, czyli doświadczenie.

Postawa kreatywna

Wychodzenie poza rutynowy schemat studiowania, zakwestionowanie wszystkich dobrych rad, łącznie z tą i powyższymi. Analiza zaledwie kilku biografii wizjonerów, naukowców, projektantów czy przedsiębiorców wskazuje, że nie wystarczy ślepo zaufać systemowi kształcenia, trzeba być odważnym i marzyć, aby móc realizować naprawdę przełomowe przedsięwzięcia. Historia zna wielu ludzi, którzy osiągnęli spektakularny sukces i zarobili ogromne pieniądze nie mając matury czy ukończonych studiów. Ale nawet wówczas trzeba mieć głowę na karku, determinację, chęć walki o siebie, własne pomysły i wizje - bez tego przepadniesz.

Myśl pozytywnie, mierz wysoko, bądź otwarty na nowości, chłoń doświadczenia i nigdy nie daj sobie wmówić, że nic nie osiągniesz.

Powiązane treści

Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
​Studia wyższe a sukces, pozycja, kariera
​Studia wyższe a sukces, pozycja, kariera
Semestr za granicą, czyli wszystko o wymianie studenckiej
Semestr za granicą, czyli wszystko o wymianie studenckiej
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
Matura Międzynarodowa - czy warto zdawać IB Diploma Programme
Matura Międzynarodowa - czy warto zdawać IB Diploma Programme
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
Jak pokonać strach przed trudnym zadaniem - maturą?
Jak pokonać strach przed trudnym zadaniem - maturą?
Kredyt studencki
Kredyt studencki
Jakie studia wybrać?
Jakie studia wybrać?
Słownik pojęć studenckich
Słownik pojęć studenckich
Opanuj stres przed egzaminem
Opanuj stres przed egzaminem

Komentarze (1)

test
test
28.09.2014
 • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
 • Politechnika Poznańska
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • Akademia Pomorska w Słupsku
 • Lubelska Akademia WSEI
 • Uniwersytet Szczeciński
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Akademia Zamojska
 • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej w Szczecinie
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
 • Akademia Mazowiecka w Płocku
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
 • Gdańska Szkoła Wyższa
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Uniwersytet Opolski
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Collegium Civitas w Warszawie
 • Uniwersytet Zielonogórski
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Akademia Ignatianum w Krakowie
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Collegium Da Vinci w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
 • Collegium Humanum we Wrocławiu
 • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
 • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
 • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • WSHiU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
 • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
 • Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
 • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
 • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie - grupa Vistula
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Prof. T. Kotarbińskiego
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
 • Politechnika Morska w Szczecinie
 • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
 • Akademia Śląska w Katowicach
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej Filia w Stalowej Woli
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
 • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Ekonomiczny w Szczecinie
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Uniwersytet Gdański
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Ekonomiczny w Opolu
 • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej
 • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
 • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
 • Bydgoska Szkoła Wyższa
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
 • Politechnika Łódzka
 • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
 • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Międzyuczelniany w Gdańsku
 • Uczelnia Nauk Społecznych Filia Nowy Targ
 • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
 • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Politechnika Częstochowska
 • Collegium Humanum w Rzeszowie
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
 • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
 • Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie
 • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
 • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Morski w Gdyni
 • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
 • Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
 • Coventry University Wrocław
 • Collegium Humanum w Warszawie
 • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
 • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Collegium Humanum w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu
 • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Politechnika Lubelska
 • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie