Studia w ​Wałbrzychu
Zielone miasto

Wałbrzych - uczelnie, kierunki, studia

Uczelnie w ​Wałbrzychu

Rozważacie studia w Wałbrzychu? To niewielki ośrodek akademicki, aczkolwiek dostępnych jest tu kilka typów studiów. Do wyboru macie publiczną uczelnię zawodową oraz niepubliczną szkołę wyższą. Oferują kierunki pedagogiczne, inżynierskie, ekonomiczno-administracyjne oraz wybrane studia medyczne i artystyczne. Absolwenci - zależnie od wybranej ścieżki kształcenia – uzyskują tytuł licencjata lub inżyniera albo magistra.

Chcecie studiować blisko domu? Zastanawiacie się co wybrać? Poniżej zamieszczamy pełny wykaz uczelni oraz kierunków w Wałbrzychu. Znajdziecie w nim dodatkowo informacje rekrutacyjne, szczegóły związane z naborem, a także opinie i komentarze studentów i przedstawicieli uczelni w Wałbrzychu.

Lokalizacja

Kierunki w ​Wałbrzychu

Nie wiecie, jakie kierunki w Wałbrzychu wybrać? Dostępnych jest tutaj kilka typów studiów. Uczelnie w Wałbrzychu oferują studia pedagogiczne, ekonomiczne, inżynierskie, a także kierunki medyczne i artystyczne. W tym ośrodku akademickim kandydaci mają do wyboru kilka typów kierunków.

Zastanawiacie się, co studiować? Szukacie swojej ścieżki kształcenia? Poznajcie tutejszą ofertę edukacyjną. Poniżej prezentujemy wykaz wszystkich kierunków studiów w Wałbrzychu. W ich opisach znajdziecie m.in. informacje na temat rekrutacji, perspektyw zawodowych czy kierunków pokrewnych.

Studia w ​Wałbrzychu

Specjalnie dla kandydatów na studia przygotowaliśmy serię artykułów, zawierających treści pomocne na etapie przystępowania do matury, wyboru ścieżki kształcenia, procedur rekrutacyjnych i samych studiów. Dowiecie się z nich m.in. jakie są dostępne typy studiów i kierunki w Wałbrzychu, jak walczyć ze stresem egzaminacyjnym, jakie są najpopularniejsze studia, jak wygląda życie studenckie i rynek pracy w regionie, ile naprawę kosztują studia. Poniższe treści będą przydatne, gdy będziecie decydować czy wybrać uczelnię w Wałbrzychu.

Zaciekawiła Was oferta kształcenia w tym regionie? Wybierzcie studia w Wałbrzychu.

Wałbrzych - informacje ogólne

Wałbrzych jest położony w południowo - zachodniej Polsce, w paśmie gór Wałbrzyskich. To drugie co do wielkości, po Wrocławiu, miasto Dolnego Śląska.

W wyniku ustanowienia powojennych granic niemiecki Wałbrzych włączony został do Polski w 1945 r.

Wałbrzych ma przeszłość górniczą, przemysłową. Już w XVII wieku uznano walory lecznicze tutejszych wód mineralnych, przyznając mu status uzdrowiska.

Przepięknie położony Wałbrzych, z wieloma atrakcyjnymi obiektami dawnej historii miasta jest ważnym ośrodkiem turystyki. Rozbudowano wiele szlaków prowadzących do Książańskiego Parku Krajobrazowego, na szczyt Chełmca z wieżą widokową, do schroniska „Andrzejówka” w Górach Kamiennych, czy w Góry Sowie, z podziemnym wojennym kompleksem „Riese”.

Tajemnicza, dzika przyroda otacza Wałbrzych. Symbol dębu w herbie miasta nierozerwalnie wiąże się z jego oryginalną nazwą - Waldendburg, czyli Leśny Gród. To rzeczywiście jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. W jego obrębie znajduje się 7 parków miejskich oraz liczne tereny leśne.

Najbardziej rozpoznawalnym obiektem związanym z Wałbrzychem jest górujący w oddali, osadzony na skale, wielokrotnie rozbudowywany, otoczony przepiękną, dziką przyrodą, owiany licznymi legendami i tajemnicami zamek Książ. Obecnie to siedziba Wałbrzyskiej Galerii Sztuki, miejsce wielu prestiżowych imprez, jak choćby Festiwal Kwiatów i Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy.


Wałbrzych ominęły zniszczenia wojenne. Wędrując po Rynku podziwiać można odrestaurowane współcześnie kamienice, pamiętające XVIII wiek. Najstarsze z nich to Dom pod Kotwicą, Dom z Trzema Różami oraz Kamienica pod Atlantami.

Dawne pałace, zachwycające swoim rozmachem i architekturą to obecnie siedziby różnorodnych instytucji: muzeów, urzędów, szkół.

Górnicze tradycje Wałbrzycha pielęgnowane są w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Dostępna dla zwiedzających jest 2,5-kilometrowa trasa ukazująca kopalnianą infrastrukturę.

Miasto znane jest także za sprawą produkowanej tu dawniej i dziś porcelany. W każdym zapewne domu znajdzie się fragment chociaż serwisu z nadrukiem wskazującym na pochodzenie z jednej z tutejszych fabryk: Porcelana Książ, Porcelana Krzysztof czy Porcelana Wałbrzych.


Wałbrzych jest obecnie ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym i turystycznym Dolnego Śląska, a także regionalnym centrum akademickim.

Swoje siedziby mają tutaj Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości.Znajduje się także filia Politechniki Wrocławskiej.Typy studiów w Polsce

Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uniwersytet Szczeciński
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku