Jakiego artykułu szukasz?

​Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik

Drodzy maturzyści, jeżeli szukacie kompleksowej informacji na temat rekrutacji na studia, dobrze trafiliście.

Poniżej odpowiemy na pytania kandydatów, którzy mają wątpliwości, czy uda im się zakwalifikować na wybrane studia z ilością punktów, które otrzymali na egzaminie maturalnym.

​Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik

Bez względu na to, jak szły przygotowania do matury, jej wynik może okazać się sporą niespodzianką. Różne czynniki wpływają na ostateczna ilość punktów. Wystarczy stres lub złe samopoczucie, czy brak wystarczającej koncentracji. Jeżeli punktów jest za mało w stosunku do oczekiwań, maturzyści często boją się, że ich pomysł na studia może nie dojść do skutku.

Czy wystarczy mi punktów?

Co można zrobić, gdy ze względu na zbyt niską ilość punktów jest duże prawdopodobieństwo, że nie dostaniesz się na wybrane studia?

Po pierwsze najpierw należy poczekać na decyzję o nieprzyjęciu na studia. Zdarza się, że mniejsza ilość punktów w danym roku uprawnia jednak do przyjęcia na konkretny kierunek. Dlaczego opieranie się na progach punktowych z poprzednich lat nie jest na 100% pewne, można przeczytać w artykule: Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć.

Przedwczesne zamartwianie się nie ma sensu. Dopiero, kiedy rzeczywiście wiemy, że nasze plany mogą nie dojść do skutku, można zacząć szukać rozwiązania.

Co więcej wstępne listy zakwalifikowanych osób do przyjęcia na I rok mogą się jeszcze zmienić. Należy sprawdzić, na jakim miejscu jest się na liście kandydatów rezerwowych. Jeżeli dość wysoko, to szanse na rozpoczęcie studiów jeszcze są. Wystarczy, że kilka osób z listy zrezygnuje z miejsca, wtedy automatycznie wchodzimy w ich miejsce. Jest to bardzo częsta sytuacja. Kierunek, który jest dla niektórych pierwszym wyborem, dla innych pozostaje tylko alternatywą w razie nie dostania się na ich wymarzone studia.

Jeżeli nie dostaniemy się z listy rezerwowej, pozostają inne kroki.

Ponowna matury za rok

W przypadku, gdy ktoś jest zdecydowany na konkretny kierunek na danej uczelni i nie dopuszcza rozwiązań zastępczych, może poprawiać maturę w maju następnego roku, by zwiększyć ilość punktów. Poprawiać można kilka przedmiotów lub jeden. Jak przeczytać można w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, odpowiadającej za przygotowanie, przeprowadzenie i sprawdzenie matury:

„Absolwent ma prawo ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, z przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych, z których uzyskał wynik co najmniej 30%, w celu podwyższenia wyniku z tego przedmiotu lub tych przedmiotów zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu maturalnego”.

Po poprawieniu matury, w kolejnym roku akademickim można aplikować ponownie na dany kierunek i cierpliwie czekać na wyniki z nadzieją, że tym razem się uda.

Poprawka niezdanej matury

Jeżeli ktoś w ogóle nie zdał matury z jednego przedmiotu, to poprawka przysługuje mu już w sierpniu. Takie osoby po zdaniu poprawki mogą zdążyć zakwalifikować się na studia jeszcze od października, kiedy to kończy się dodatkowy nabór na uczelniach. Co prawda wtedy wybór kierunków jest znacznie mniejszy, ale nadal można studiować.

Jeżeli kandydat dopuszcza studiowanie na kierunku podobnym lub innej uczelni, powinien już w trakcie rekrutacji zarejestrować się w więcej niż jedno miejsce. Różne uczelnie na tym samym kierunku wymagają innej ilości punktów. Ponadto inaczej przeliczają punkty z matury stosując własne wzory i wagi punktowe.

Może studia niestacjonarne?

Kolejnym rozwiązaniem jest zapisanie się na studia niestacjonarne na danym kierunku. Tutaj podczas rekrutacji liczy się zazwyczaj kolejność zapisów. Dlatego warto od razu kiedy ruszy rekrutacja, zapisać się na studia. Limity miejsc na części kierunków wypełniają się bardzo szybko. Trzeba pamiętać jednak, że studia zaoczne są płatne, a zajęcia skumulowane są w weekendy.

Powyższe rady dotyczą maturzystów, którzy wiedzą, że matura rzeczywiście im „nie poszła”. A co zrobić jeżeli sądzicie, że za mała ilość punktów to wynik złego wyliczenia przez egzaminatora lub błędów popełnionych przy ocenianiu?

Weryfikacja egzaminu dojrzałości

Wtedy warto wykorzystać swoje prawo do wglądu w pracę. Podczas takiego wglądu maturzyści mają możliwość sprawdzenia swojego egzaminu i porównania go z kluczem oceniania. Jeżeli rzeczywiście maturzysta zauważy nieprawidłowości, może złożyć wniosek o weryfikację oceny wraz z uzasadnieniem.

W ciągu 14 dni wnioskodawca dostaje decyzję z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o uwzględnieniu uzasadnienia i podwyższeniu punktacji lub pozostawieniu poprzedniej punktacji. Suma punktów z egzaminu nie może zostać obniżona.

Zbyt mała ilość punktów na maturze to częsty problem, ale powyższe rozwiązania mogą pomóc sporej części maturzystów.

***

Nadal nie wiesz, jakie studia wybrać - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.

Poznajcie lepiej różne Typy studiów

Lista wszystkich Kierunki studiów dostępna jest w serwisie.

Nie wiesz, w jakim mieście studiować? Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną opisaliśmy szczegółowo.

Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - to podstawowe narzędzie każdego kandydata na studia.

Może już planujesz Studia podyplomowe - mądrze planuj swoją zawodową przyszłość.

Powiązane treści

Komentarze (0)

brak komentarzy…