Kierunki studiów

Wybór kierunku studiów oraz uczelni, w jakiej będziecie go studiować to jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji Waszego dorosłego życia.

Nie podejmujcie jej pochopnie. Przeczytajcie dokładnie opisy, czyli charakterystyki kierunków studiów. Wybierzcie te propozycji kształcenia, które są w kręgu Waszych zainteresować, porównajcie je z innymi, pokrewnymi studiami, poznajcie bliżej uczelnie, które oferują studia na danych kierunkach.

Aby ułatwić Wam lekturę, opisane przez nas kierunki studiów, prezentują informacje w najważniejszych obszarach:

 • szczegółowy opis kierunku studiów
 • specjalności oferowane w ramach kierunku
 • dla kogo dedykowany jest ten kierunek
 • program kształcenia na danym kierunku
 • zasady rekrutacji (przedmioty maturalne, które należy zdawać)
 • perspektywy pracy po ukończeniu studiów
 • opinie o kierunku studiów
 • wykaz uczelni, oferujących dany kierunek
 • inne kierunki pokrewne do wybranego

Często na uczelnianych stronach www prezentowane są szczegółowe programy nauczania z listą przedmiotów, realizowanych w obrębie proponowanego kierunku bądź specjalności. Musicie mieć świadomość, że studiowanie tego samego kierunku studiów na różnych uczelniach może wyglądać inaczej. Dlatego zachęcamy Was do odwiedzin witryn internetowych szkół wyższych w celu pozyskania szczegółowych informacji.


Typy kierunków studiów

Jeżeli nadal nie jesteście zdecydowani, jakie studia chcecie podjąć - zacznijcie od bardziej ogólnych wyborów, związanych z obszarem kształcenia.

Mamy wiele typów studiów, jeśli chodzi o ich tematykę. Zacznij od "metody eliminacji" i po kolei wykluczaj te typy kształcenia wyższego, które są Ci najbardziej odległe. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, czy wskażesz studia medyczne, ekonomiczne, psychologiczne, czy techniczne, wojskowe, filologiczne, a może administracyjne, sportowe lub artystyczne?

Więcej informacji na temat TYPÓW kierunków studiów znajdziesz pod indeksem alfabetycznym oraz TUTAJ

TYPY STUDIÓW prezentujemy TUTAJ


Poniżej prezentujemy Wam alfabetyczny wykaz kierunków studiów oraz treści poradnikowe.

Indeks kierunków studiów
a
b
e
f
g
i
k
m
p
s
z
Typy kierunków studiów

Ostatnia klasa szkoły średniej to czas, w którym z jednej strony przygotowujecie się do matury, a z drugiej – coraz więcej myślicie o dalszej ścieżce edukacji. Co możecie zrobić, by wybrać kierunek studiów świadomie i nie żałować podjętej decyzji?

Podjąć studia humanistyczne czy inżynierskie? Ulec presji otoczenia i iść na prawo czy realizować swoje pasje i udać się na studia artystyczne? Skupić się na nauce i podjąć studia stacjonarne czy starać się pogodzić naukę z pracą? To tylko część pytań, z jakimi zmagają się osoby udające się na studia. Różnorodność ofert na polskim rynku sprawia, że uczniowie dopiero co kończący szkołę średnią mogą mieć problem z podjęciem odpowiedniej decyzji. Jak w takim razie wybrać świadomie?

Moje studia - mój wybór

Przede wszystkim nie należy kierować się aktualną modą, opiniami rodziców czy przyjaciół. Owszem, warto być otwartym na rady i sugestie, rozważać wszystkie za i przeciw bardziej doświadczonych osób (zwłaszcza jeśli są zorientowane w sytuacji na rynku), nie zapominajcie jednak, że chodzi o Waszą przyszłość.

Warto przede wszystkim zastanowić się nad priorytetami – czy Wasze pasje i zainteresowania idą w parze z atrakcyjną pracą w przyszłości, czy jednak będziecie musieli wybierać między karierą a hobby? Dobrze jeśli przemyślicie, w czym jesteście dobrzy, a co jest Waszą piętą achillesową?

Jeśli natomiast Wasze zainteresowania są jasno sprecyzowane, dobrze jest szczegółowo zapoznać się z ofertami poszczególnych uczelni i opisami kierunków. Niektóre zawody można z powodzeniem wykonywać nie tylko kończąc różne szkoły wyższe, ale także różne kierunki – może warto zatem zdecydować się na taki kierunek, który otworzy furtki do większej ilości zawodów w sytuacji, gdy priorytety ulegną zmianie?

Jakie kierunki są obecnie popularne?

W dalszym ciągu to informatyka przoduje wśród najpopularniejszych obecnie kierunków. Nie można się temu dziwić – branża komputerowo-informatyczna to praktycznie pewne zatrudnienie po ukończeniu studiów połączone z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Pożądane są także studia na uczelniach ekonomicznych – kierunki takie jak zarządzanie, ekonomia czy finanse i rachunkowość w dalszym ciągu nie schodzą z tej „uczelnianej listy przebojów”.


Lista 10 najpopularniejszych kierunków kształtuje się obecnie następująco:

 • Informatyka
 • Zarządzanie
 • Psychologia
 • Ekonomia
 • Prawo
 • Automatyka i robotyka
 • Finanse i rachunkowość
 • Filologia angielska
 • Budownictwo
 • Pedagogika

Studia a zatrudnienie

Nie można się oszukiwać – jedne studia są praktycznie gwarancją atrakcyjnego zatrudnienia w przyszłości, ukończenie innych niestety może być głównie powodem do osobistej satysfakcji. Warto tutaj jeszcze raz skierować wzrok na listę najpopularniejszych kierunków – można wywnioskować, że im więcej chętnych jest na dany kierunek, tym atrakcyjniejszą pracę w przyszłości może on zapewnić.

Pamiętajcie jednak, że jest to tylko teoria. W praktyce może to wyglądać zupełnie odwrotnie – osoby zdeterminowane, mające na siebie pomysł, mogą znaleźć atrakcyjną pracę niezależnie od tego, czy ukończyły politologię, socjologię czy kulturoznawstwo. Niezależnie jednak od tego, na jaki kierunek chcecie się wybrać, zadajcie sobie pytanie: „Co będę robił po skończeniu studiów?”.

Jak uzyskać odpowiedź na to pytanie? Tutaj jeszcze raz zachęcamy do zapoznania się z aktualnym rynkiem pracy i prognozami na kolejne lata. Warto także przeczytać opisy poszczególnych kierunków – jakie zawody można wykonywać po ich ukończeniu, czy dyplom jest pożądany wśród pracodawców, czy stanowiska są gwarancją atrakcyjnego wynagrodzenia?

Jak wybrać uczelnię?

Wybór uczelni potrafi namieszać w głowie kandydata nie mniej, niż wybór kierunku. Czym się kierować? Opiniami i renomą? Lokalizacją? Lepiej iść na uczelnię państwową czy prywatną? Pytań jest wiele i tutaj również trudno jednoznacznie wskazać, jakie wyjście będzie najlepsze.


Ranking Szkół Wyższych

Wybierając uczelnię można sugerować się Rankingiem Szkół Wyższych. Na jego podstawie można oszacować, które uczelnie gwarantują wysoki poziom oraz jakie mają oczekiwania i wymagania względem studentów. Obecnie czołówkę polskich szkół wyższych tworzą Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Ranking Uczelni Akademickich może być przydatny - warto go przeanalizować i zapoznać się z opiniami o szkołach wyższych, które przeprowadzają rekrutację na interesujące Was kierunki. Następnie – zapoznając się z progami z poprzednich rekrutacji, programem studiów czy lokalizacją – wybierzcie uczelnię, która najlepiej odpowiada Waszym oczekiwaniom.

Wiele osób udających się na studia boi się, że niektóre uczelnie są w oczach potencjalnych pracodawców traktowane mniej przychylnie niż inne. Oczywiście, w niektórych zawodach czasem zwraca się uwagę na prestiż uczelni i to, skąd mamy dyplom, może pomóc w znalezieniu pracy, ale na pewno nie jest czynnikiem decydującym.


Uczelnia państwowa czy prywatna?

Wśród części osób panuje przekonanie, że uczelnie prywatne są gorsze od państwowych. Nie jest to do końca zgodne z prawdą i wydaje się, że różnice na tym polu coraz bardziej się zacierają. Jeśli jednak rozważacie podjęcie studiów na uczelni prywatnej, zapoznajcie się jak najlepiej z jej ofertą – sprawdźcie program nauczania, pracujących na niej wykładowców oraz jak wygląda oferta staży, praktyk i współpraca z zagranicznymi uczelniami.