Jakiego kierunku studiów szukasz?

Lingwistyka dla biznesu

Studia na kierunku lingwistyka dla biznesu łączą tradycję z nowoczesnością oraz potrzebami współczesnego rynku pracy.

Pozwalają na uzyskanie rzetelnych umiejętności językowych z dwóch języków obcych na poziomie powyżej B2, w tym również odmian specjalistycznych tych języków, połączonej z umiejętnościami i oczekiwaniami szczególnie pożądanymi przez współczesnego pracodawcę.

To połączenie studiów językowych z aspektem biznesowym.

Absolwenci będą sprawnie posługiwać się specjalistycznymi językami obcymi, prowadzić korespondencję czy negocjacje biznesowe.

Większość przedmiotów prowadzonych jest w języku obcym.

Przewidziane są różne połączenia wykładanych języków obcych, przykładowo:

  • język angielski z językiem chińskim
  • język rosyjski z językiem chińskim
  • język niemiecki z językiem szwedzkim
  • tłumaczenia rosyjsko-polsko-niemieckie.

Dla kogo studia na kierunku lingwistyka dla biznesu

To studia przede wszystkim językowe. Wymagają łatwości przyswajania słownictwa, słuchu fonetycznego, swobody wypowiedzi w mowie i na piśmie.

Kierunki językowe wybierają osoby lubiące czytać, zainteresowane kulturą i literaturą krajów z określonego obszaru językowego.

Aspekt biznesowy kierunku przejawia się w wielu przedmiotach z zakresu ekonomii i zarządzania. Dobrze, aby nauka przedmiotów o charakterze analitycznym, bazujących na podstawach matematyki, wykorzystujących narzędzia matematyczne nie stanowiła problemu osobom decydującym się studiować lingwistykę dla biznesu.

Program kształcenia na kierunku lingwistyka dla biznesu

Wybrane przedmioty w programie studiów:

  • wstęp do lingwistyki stosowanej
  • pragmatyka językowa
  • warsztaty biznesowe
  • zarządzanie projektami
  • narzędzia informatyczne w zarządzaniu
  • wybrane aspekty prowadzenia biznesu
  • komunikacja interkulturowa
  • język specjalistyczny
  • tłumaczenia specjalistyczne.

Większość zajęć ma formę warsztatów, ćwiczeń, laboratoriów.

Prowadzone są przeważnie w języku obcym.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku lingwistyka dla biznesu

Przedmiotami najczęściej uwzględniane podczas rekrutacji to:

  • język angielski
  • drugi język obcy
  • język polski
  • matematyka
  • wos
  • geografia
  • historia
  • informatyka.

Uczelnie wskazują dwa lub trzy obowiązujące przedmioty.

Wybierając uczelnię należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne, obowiązujące w danym roku.

Perspektywy pracy po kierunku lingwistyka dla biznesu

Absolwenci lingwistyki dla biznesu są przygotowani do pracy na stanowiskach biurowych i administracyjnych w wielu działach firm usługowych, handlowych czy produkcyjnych zarówno o zasięgu krajowym, a przede wszystkim prowadzących współpracę międzynarodową.

Specjalistyczne przygotowanie językowe otwiera również ścieżkę kariery w firmach zajmujących się tłumaczeniami, a także w dyplomacji.

Przykładowe miejsca pracy przewidziane dla osób z wykształceniem w zakresie lingwistyki dla biznesu:

  • firmy i organizacje międzynarodowe
  • firmy outsourcingowe
  • biura tłumaczeń
  • firmy i organizacje międzynarodowe zatrudniające menedżerów, konsultantów biznesowych i specjalistów ds. handlu zagranicznego i współpracy międzynarodowej
  • instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej
  • instytucje kulturalne, agencje filmowe, galerie, muzea, które współpracują z międzynarodowymi instytucjami
  • media - redakcje gazet, portale internetowe, TV, radio
  • biura spraw zagranicznych instytucji administracji państwowej, samorządu terytorialnego, utrzymujące kontakty międzynarodowe.

Opinie o kierunku lingwistyka dla biznesu

Połączenie doskonałej znajomości przynajmniej dwóch języków obcych z praktycznymi umiejętnościami biznesowymi stawia absolwentów na uprzywilejowanej pozycji na rynku pracy.

Ukończenie studiów na lingwistyce dla biznesu umożliwia zdobycie kompetencji kluczowych dla lingwisty, tłumacza, a także pracownika międzynarodowej korporacji.

Kierunki pokrewne do kierunku lingwistyka dla biznesu

analityka i komunikacja w biznesie angielski język biznesu filologia angielska filologia angielska z językiem niemieckim filologia bałkańska (bałkanistyka) filologia białoruska z językiem angielskim filologia chorwacka z językiem serbskim filologia czeska filologia dalekowschodnia filologia duńska filologia germańska filologia germańska z językiem angielskim filologia hiszpańska (iberystyka) filologia klasyczna filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie filologia koreańska filologia litewska i łotewska (bałtologia) filologia niderlandzka filologia norweska filologia nowogrecka filologia polska filologia polska i kulturoznawstwo (makrokierunek) filologia polska nauczycielska filologia polska z językiem angielskim filologia portugalska filologia południowsłowiańska filologia romańska filologia rosyjska (rusycystyka) filologia rosyjska z dodatkowym językiem obcym filologia rosyjsko-ukraińska filologia rumuńska filologia skandynawska (skandynawistyka) filologia szwedzka filologia słowiańska filologia ukraińska filologia ukraińska z językiem rosyjskim filologia wietnamska filologia węgierska filologia włoska filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo fi­lologia fran­cu­ska z drugim językiem ro­mańskim język francuski w komunikacji zawodowej z drugim językiem romańskim język i literatura Rosji język niemiecki w obrocie gospodarczym język polski w komunikacji społecznej język polski z historią język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem język rosyjski w tłumaczeniach specjalistycznych komunikacja biznesowa w języku rosyjskim komunikacja społeczna i lingwistyka kulturowa lingwistyka stosowana studia bułgarystyczne studia filologiczno-kulturoznawcze (makrokierunek) ukrainistyka z językiem angielskim zarządzanie w języku angielskim

Jakie uczelnie oferują kierunek lingwistyka dla biznesu

W których miastach można studiować kierunek lingwistyka dla biznesu

Komentarze (4)

Asia
Uważam, że to ciekawszy kierunek niż sama lingwistyka. Kształcenie sprofilowane pod praktykę biznesową jest praktyczniejsze i lepiej przygotowuje do konkretnej pracy.
29.10.2019
27.05.2019
Studentka
Przeczytałam dość negatywny komentarz na temat kierunku lingwistyki dla biznesu i muszę lekko skorygować, nie ma takiej tragedii! Być może autor miał na myśli inne miasto, bo ja studiuję w Nowym Sączu i z większością się nie zgadzam. Poziom jest wysoki, nie ma pisania egzaminów przy pomocy podręczników czy jakichkolwiek innych materiałów, tematów prac licencjackich nikt nie narzuca, wykladowcy pomagają w tej kwestii. Przedmioty są naprawdę zróżnicowane, i można się uczyć wielu biznesowych, np. marketing, przedsiębiorczość, rachunkowość - na której nawet zupełnie zielone osoby są w stanie zrozumieć i opanować materiał. Co do języków, podział może i nie jest zadowalający, ale są prowadzone zajęcia z native speaker'em, a także świetna choć wymagająca fonetyka. A do tego wybór języków, chiński, szwedzki, rosyjski i inne. Ja jestem na rosyjskim i serdecznie polecam, nie znając nawet podstaw w momencie rozpoczynania studiów można się naprawde wiele nauczyć, jeżeli ktoś naprawdę chce. Podsumowując polecam i patrząc na komentarz poniżej, przykro mi że nie w lazdym mieście ten kierunek jest tak prowadzony jak w Nowym Sączu.
pseudolingwistyka dla pseudobiznesu
Nie warto. Kierunek niekonkretny, niezorganizowany, nudny i nie dający specjalizacji w żadnym kierunku - ani językowym, ani tym bardziej biznesowym. Nie wiem kto wpadł na pomysł, by określić ten wytwór mianem "lingwistyki", ale chyba poniosła go wyobraźnia, bo to, co realizuje program można co najwyżej określić mianem kiepskiego kursu językowego. Nauka języka realizowana jest na zwykłych zajęciach praktycznej nauki języka (bez podziału na gramatykę, fonetykę itd.), totalny misz-masz i wyścig w podrzucaniu jak największej ilości materiału w jakim najkrótszym czasie (i nie, nie jest to wywód sfrustrowanego lenia, bo języki obce kocham i uwielbiam się ich uczyć, ale tu zwyczajnie nie jest to nam dane:) wykładowcy podrzucają dane zagadnienia i idą dalej, nie dając chwili na zgłębienie tematu etc.), a najważniejszy element, mówienie, niemal nietknięty. Grupy są spore, a zajęć poświęconych wyłącznie na umiejętności mówienia NIE MA. Przedmioty na wz to totalna porażka. Podstawy zarządzania? Wystarczy pokazać się na pierwszych zajęciach, by zobaczyć jak wygląda wykładowca, bo nawet chodząc na wszystkie wykłady (które w porywach trwają do godziny, a najczęściej 45 minut i polegają głównie na próbach zrozumienia co mamrocze pod nosem prowadzący) nie poszczycimy się jakąkolwiek wiedzą z zakresu zarządzania. Egzaminu z przedmiotu nie ma, każdy student ma za zadanie napisać pracę na wybrany temat (w oparciu o podręcznik autorstwa samego prowadzącego, a jakże!). Nauka o komunikacji - dobry, wymagający wykładowca, ale sam przedmiot to zwykła "zapchaj dziura", która nijak ma się do tej całej wielkiej lingwistyki. I jeszcze największe kuriozum, punkt kulminacyjny tej całej farsy, czyli licencjat - temat pracy odgórnie narzucony przez firmę partnerską i pisany w grupach 3-4-osobowych. Przecież to nawet nie powinno nazywać się "praca licencjacka". Zero miejsca na własną inicjatywę, rozwój pasji, umiejętności i zainteresowań. Jeśli komuś zależy na dobrej znajomości języka obcego, lepiej pójść w jakąś filologię lub wybrać zwykłą lingwistykę stosowaną na uw lub umcs.
29.01.2018
06.10.2014
lingwistyka dla biznesu - pytanie
kto studiował to coś i jakie są z tego kierunku korzyści? jesteście zadowoleni? jak z pracą? konkretnie jakie firmy i zawody wchodzą w grę? czy nie wystarczy znać po prostu dobrze język angielski? plus wybrać jakiś kierunek studiów ekonomiczny?

Zobacz również

Filologia angielska
Filologia angielska
Filologia angielska i germańska w Olsztynie
Filologia angielska i germańska w Olsztynie
Filologia angielska i germańska w Zielonej Górze
Filologia angielska i germańska w Zielonej Górze
Filologia angielska w Krakowie
Filologia angielska w Krakowie
Filologia angielska w Opolu
Filologia angielska w Opolu
Filologia angielska w Radomiu
Filologia angielska w Radomiu
Filologia angielska w Rzeszowie
Filologia angielska w Rzeszowie
Filologia angielska w Warszawie
Filologia angielska w Warszawie
Filologia germańska
Filologia germańska
Filologia germańska w Opolu
Filologia germańska w Opolu
Filologia germańska w Radomiu
Filologia germańska w Radomiu
​Filologia angielska i filologia germańska w Szczecinie
​Filologia angielska i filologia germańska w Szczecinie
​Filologia angielska i filologia germańska w Łodzi
​Filologia angielska i filologia germańska w Łodzi
​Filologia angielska i filologia germańska we Wrocławiu
​Filologia angielska i filologia germańska we Wrocławiu
​Filologia angielska i germańska w Bydgoszczy
​Filologia angielska i germańska w Bydgoszczy
​Filologia angielska i germańska w Kielcach
​Filologia angielska i germańska w Kielcach
​Filologia angielska i germańska w Lublinie
​Filologia angielska i germańska w Lublinie
​Filologia angielska i germańska w Toruniu
​Filologia angielska i germańska w Toruniu
​Filologia angielska na Śląsku
​Filologia angielska na Śląsku
​Filologia angielska w Białymstoku
​Filologia angielska w Białymstoku
​Filologia angielska w Gdańsku
​Filologia angielska w Gdańsku
​Filologia angielska w Gdyni
​Filologia angielska w Gdyni
​Filologia angielska w Katowicach
​Filologia angielska w Katowicach
​Filologia angielska w Poznaniu
​Filologia angielska w Poznaniu
​Filologia germańska na Śląsku
​Filologia germańska na Śląsku
​Filologia germańska w Gdańsku
​Filologia germańska w Gdańsku
​Filologia germańska w Katowicach
​Filologia germańska w Katowicach
​Filologia germańska w Krakowie
​Filologia germańska w Krakowie
​Filologia germańska w Poznaniu
​Filologia germańska w Poznaniu
​Filologia germańska w Warszawie
​Filologia germańska w Warszawie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Akademia Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Gdański
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Politechnika Łódzka
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Zamojska
  • Politechnika Lubelska
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Politechnika Poznańska
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Międzyuczelniany w Gdańsku
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi
  • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie - grupa Vistula
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uczelnia Nauk Społecznych Filia Nowy Targ
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu
  • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Ekonomiczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • WSHiU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
  • Warszawska Akademia Medyczna
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Politechnika Częstochowska
  • Akademia Pomorska w Słupsku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Coventry University Wrocław
  • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Ekonomiczny w Opolu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
  • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
  • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku