Jakiego kierunku studiów szukasz?

Filologia germańska

Studia na filologii germańskiej pozwalają opanować doskonale znajomość języka niemieckiego, wyposażają w wiedzę o języku, literaturze i kulturze Niemiec. Na zajęciach będziecie doskonalić swoją wymowę i akcent, poznawać zawiłości gramatyki i składni, poszerzycie swój słownik o tysiące nowych słów, idiomów czy fraz. Przybliżycie sobie współczesne problemy krajów niemieckojęzycznych. Miłośnicy literatury poznają klasyki, jak i współczesną twórczość niemieckich pisarzy i poetów. Kończąc filologię będziecie ekspertami w zakresie języka oraz uwarunkowań kulturowych i realiów krajów z tego obszaru.

Studenci większości uczelni mają możliwość skorzystania z wyjazdów zagranicznych. Semestr w uczelni partnerskiej to bezcenne doświadczenie: szlifowanie języka, poznanie studentów z innego kraju, nawiązanie kontaktów.

Studia na germanistyce są dwustopniowe. Absolwenci, którzy uzyskają dyplom licencjata mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia na wybranych uczelniach.

Wybrane specjalności oferowane na filologii germańskiej:

  • interkulturowe studia niemcoznawcze
  • język niemiecki od podstaw
  • język szwedzki
  • nauczycielska z językiem szwedzkim
  • tłumaczeniowa w zakresie języków specjalistycznych
  • język niemiecki w obszarach zawodowych
  • język niemiecki w prawie i gospodarce
  • moduł niderlandzki
  • moduł rozszerzonej nauki język angielskiego
  • nauczycielska
  • filologia germańska ze specjalizacją kulturoznawczo-dziennikarską
  • filologia germańska ze specjalizacją lingwistyczną.

Dla kogo studia na kierunku filologia germańska

Germanistykę wybierają osoby, które nie mają problemu z nauką języków obcych, niestraszne są im tomy lektur czytanych w oryginale. Interesuje je kultura i historia krajów niemieckojęzycznych. Dobrze, jeśli interesują się zagadnieniami społecznymi, historycznymi i kulturalnymi z obszaru Niemiec, czytają niemiecką prasę, internet, oglądają niemiecką telewizję. Kandydaci na studia najczęściej przyszłą pracę zawodową wiążą z wykorzystaniem języka niemieckiego. Należy mieć na uwadze, że studia nad językiem nie przypominają nauki, jaką znamy ze szkoły średniej.

Przydatne u kandydatów będą niemal matematatyczno-analityczne predyspozycje. Studiowanie germanistyki wiązać się będzie m.in.z badaniem struktury języka, zawiłości językowych, rozwoju słownictwa, zmian zachodzących na przestrzeni wieków. Ważny jest także słuch fonetyczny, bez którego trudno o poprawną wymowę i uchwycenie melodii języka.

Program kształcenia na kierunku filologia germańska

Przykładowe przedmioty w programie kształcenia: praktyczna nauka języka niemieckiego, pisanie akademickie, gramatyka opisowa, teoria literatury, historia literatury niemieckiej, wiedza o krajach obszaru językowego, historia języka niemieckiego, historia wybranego obszaru językowego, językoznawstwo współczesne, teoria i badania nad akwizycją języka obcego, teoria i praktyka przekładu, ochrona własności intelektualnej. W toku studiów pojawiają się przedmioty właściwe dla profilu tłumaczeniowego, komunikacji międzykulturowej, kształcenia nauczycieli.

Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów. Studenci odbywają także obowiązkowe praktyki zawodowe.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia germańska

Podczas rekrutacji na filologię germańską weryfikowany jest przede wszystkim wynik uzyskany na maturze z języka niemieckiego i języka polskiego. Niekiedy uczelnie wskazują dodatkowe przedmioty, spośród których kandydat wybiera jeden, czy dwa. Czasami wystarczy poziom podstawowy, jednak na wielu uczelniach warunkiem przyjęcia jest zdanie matury na poziomie rozszerzonym.

Wybierając konkretną uczelnię należy szczegółowo sprawdzić kryteria kwalifikacji.

Znajdują się one w serwisach rekrutacyjnych uczelni.

Perspektywy pracy po kierunku filologia germańska

Ukończenie konkretnej specjalności determinuje niekiedy pracę zawodową.

Absolwenci profilów nauczycielskich mogą pracować jako nauczyciele języka niemieckiego w szkołach podstawowych, średnich, prowadzić zajęcia na kursach językowych.

Specjalność tłumaczeniowa przygotowuje do pracy w wydawnictwach, biurach tłumaczeń, instytucjach unijnych.

Doskonała znajomość języka niemieckiego pozwala na pracę w firmach współpracujących z kontrahentami zagranicznymi, gdzie oprócz umiejętności płynnej komunikacji niezbędna jest znajomość realiów życia, uwarunkowań kulturowych: w agencjach turystycznych, przedsiębiorstwach handlowych, działach marketingu i promocji, redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych, wydawnictwach, instytucjach kulturalnych, ale też dyplomacji, instytucjach Unii Europejskiej, organizacjach międzynarodowych.

Opinie o kierunku filologia germańska

Studia filologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem. W dobie globalizacji świadomość kulturowa i znajomość języków obcych to obecnie absolutna konieczność. Język niemiecki to ważny język biznesu, płynne posługiwanie się niemieckim pozwala na komunikację na całym niemal świecie.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem filologii , zachęcamy do lektury bloga. Jego autorka opowiada o swoich studiach, wskazuje najbardziej problematyczne przedmioty, ocenia, czy to był właściwy wybór. Może te rozważania będą pomocne jeśli wahasz się, jakie studia wybrać: https://zycienaszescdziesiatprocent.blogspot.com/2014/02/studiowanie-germanistyki-jak-tam.html.

Kierunki pokrewne do kierunku filologia germańska

angielski język biznesu filologia angielska filologia angielska z językiem niemieckim filologia bałkańska (bałkanistyka) filologia białoruska z językiem angielskim filologia chorwacka z językiem serbskim filologia czeska filologia dalekowschodnia filologia duńska filologia germańska z językiem angielskim filologia hiszpańska (iberystyka) filologia klasyczna filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie filologia koreańska filologia litewska i łotewska (bałtologia) filologia niderlandzka filologia norweska filologia nowogrecka filologia polska filologia polska i kulturoznawstwo (makrokierunek) filologia polska nauczycielska filologia polska z językiem angielskim filologia portugalska filologia południowsłowiańska filologia romańska filologia rosyjska (rusycystyka) filologia rosyjska z dodatkowym językiem obcym filologia rosyjsko-ukraińska filologia rumuńska filologia skandynawska (skandynawistyka) filologia szwedzka filologia słowiańska filologia ukraińska filologia ukraińska z językiem rosyjskim filologia wietnamska filologia węgierska filologia włoska filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo fi­lologia fran­cu­ska z drugim językiem ro­mańskim język francuski w komunikacji zawodowej z drugim językiem romańskim język i literatura Rosji język niemiecki w obrocie gospodarczym język polski w komunikacji społecznej język polski z historią język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem język rosyjski w tłumaczeniach specjalistycznych językoznawstwo i zarządzanie informacją komunikacja biznesowa w języku rosyjskim nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie studia bułgarystyczne studia polonistyczno - germanistyczne ukrainistyka z językiem angielskim

Jakie uczelnie oferują kierunek filologia germańska

W których miastach można studiować kierunek filologia germańska

Komentarze (3)

Karol
Jak wygląda poziom germanistyki w Poznaniu? Uniwerek czy uczelnia prywatna?
19.09.2019
08.08.2018
marykate
Stanowczo odradzam studiowanie germanistyki na Uniwersytecie Warszawskim osobom, które chciałyby tam podnieść swój poziom znajomości języka niemieckiego. Staroświeckie metody nauczania panujące w Instytucie Germanistyki potrafią skutecznie zniechęcić do samego języka. Studiowałam tam 2 lata po rozszerzonej maturze z niemieckiego na poziomie pow. 80% i nie zauważyłam, żeby mój niemiecki się rozwinął. Myślę, że te studia mogłyby polepszyć język, ale raczej u osób na poziomie średniozaawansowanym. Znacznie bardziej pomogły mi zagraniczne kursy językowe, przede wszystkim w mowie. Po 2 latach postanowiłam zrezygnować i przeniosłam się na studia magisterskie na SGH, gdzie poziom nauczania języka był znacznie wyższy i praktyczniejszy w późniejszym życiu. Pierwsze dwa lata licencjatu na "Germie" to uczenie się na pamięć przysłów z kotkami, pieskami i kolorkami. Kadra akademicka to jeden wielki śmiech na sali wraz z ich dyrektorem panem M., który na spotkaniu powitalnym studentów uraczył wszystkich swoją sfrustrowaną przemową na temat tego, że po tych studiach nie ma pracy i w życiu liczą się tylko znajomości (co jest nieprawdą, bo masa obrotnych osób, które znam i przetrwały te studia zarabiają teraz więcej od samych wykładowców stąd też może ich frustracja). Atmosfera na wydziale panuje jak w średniowiecznej szkole, materialy są starodawne, nauczyciele stanowczo odradzają internetowe słowniki, gdyż dobre są tylko te niezaktualizowane papierowe, wymiany zagraniczne do Niemiec są zabraniane studentom ze słabszym poziomem języka, bo przecież nigdzie nie nauczą się języka tak dobrze, jak z żóltych kartek na przedpotopowym wydziale germanistyki w Warszawie, nie ma tam standardowej 2 tyg. sesji jak na innych kierunkach, sesja i nawał bezużytecznej nauki trwają praktycznie przez cały rok, dodatkowo w semestrze zimowym są już zadania domowe na "po świętach Wielkanocnych", chociaż semestr letni się jeszcze nie zaczął, Panie nauczycielki rozpowiadają zjełczałe historie z ich lat młodości wyśmiewające, że w dzisiejszych czasach też wszystkie studentki na 5 roku są ciężarne i mało zainteresowane nauką (spotkałam tylko jednego "ciężarnego" studenta i był to mężczyzna), Panie i Panowie nauczycielki także bezwzględnie odradzają studiowanie ekonomii, bo po co, przecież filologia jest ważniejsza i po głowie dostaje się tym studentom, którzy zdradzają germanistykę równolegle z prawem/ekonomią/lub innym prosperującym kierunkiem. Na wydziale brakuje dobrego biura karier, studenci zachęcani są w najlepszym wypadku do pracy nauczycielki w szkole (co oczywiście może być fajną opcją dla niektórych, ale na pewno nie dla wszystkich osób). Natomiast w większości przypadków ofert to najwyżej praca fizyczna zagranicą. Podczas gdy w gruncie liczba ofert pracy na polskim rynku dla osób ze znajomością niemieckiego np. w międzynarodowych firmach z kilkutysięczną pensją jest naprawdę duża. Ogólnie decydujcie się na te studia, tylko jeśli faktycznie nie macie możliwości studiowania innych kierunków lub jeśli sama filologia jest dla Was pasją (chociaż dla mnie też była, ale sposób nauczania na tym wydziale ją jakby ugasił). W późniejszym życiu zawodowym raczej wszyscy patrzą na rzeczywistą znajomość języka, a nie fakt ukończenia germanistyki. Dobra praca po tym kierunku lub bez niego, ale z dobrym językiem niemieckim zawsze się znajdzie, bo jest duże zapotrzebowanie na rynku polskim i zagranicznym na specjalistów z tym językiem w różnych branżach.
Nooom
Nie idzicie na ten kierunek!! Rażąca niesprawiedliwość w ocenianiu, postkomunizm i brak warunków poprawiania. Totalne dno i wielki zawód co do toruńskiej germanistyki. Przykład: podnoszenie progów procentowych na poprawkach, kreślone egzaminy i odejmowane punkty za rzeczy które wcześniej na ćwiczeniach były POPRAWNE. Celowy przesiew i chciwość.
13.10.2017

Zobacz również

Filologia angielska i germańska w Olsztynie
Filologia angielska i germańska w Olsztynie
Filologia angielska i germańska w Zielonej Górze
Filologia angielska i germańska w Zielonej Górze
Filologia germańska w Opolu
Filologia germańska w Opolu
Filologia germańska w Radomiu
Filologia germańska w Radomiu
​Filologia angielska i filologia germańska w Szczecinie
​Filologia angielska i filologia germańska w Szczecinie
​Filologia angielska i filologia germańska w Łodzi
​Filologia angielska i filologia germańska w Łodzi
​Filologia angielska i filologia germańska we Wrocławiu
​Filologia angielska i filologia germańska we Wrocławiu
​Filologia angielska i germańska w Bydgoszczy
​Filologia angielska i germańska w Bydgoszczy
​Filologia angielska i germańska w Kielcach
​Filologia angielska i germańska w Kielcach
​Filologia angielska i germańska w Lublinie
​Filologia angielska i germańska w Lublinie
​Filologia angielska i germańska w Toruniu
​Filologia angielska i germańska w Toruniu
​Filologia germańska na Śląsku
​Filologia germańska na Śląsku
​Filologia germańska w Gdańsku
​Filologia germańska w Gdańsku
​Filologia germańska w Katowicach
​Filologia germańska w Katowicach
​Filologia germańska w Krakowie
​Filologia germańska w Krakowie
​Filologia germańska w Poznaniu
​Filologia germańska w Poznaniu
​Filologia germańska w Warszawie
​Filologia germańska w Warszawie
​Kierunki humanistyczne w Koszalinie
​Kierunki humanistyczne w Koszalinie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Politechnika Częstochowska
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Politechnika Łódzka
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Szczeciński
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Politechnika Śląska
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Kaliski
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Akademia Tarnowska
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Politechnika Poznańska