Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
(+81) 537 58 70, 537 58 80
rekrutacja@umcs.pl
www.umcs.pl
- Studia na UMCS
- Kierunki i specjalności
- Rekrutacja na studia
- Nasze atuty - warto wiedzieć
- Skontaktuj się z nami
UMCS - zadbaj o swoją przyszłość!
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to największa uczelnia we wschodniej Polsce, której mury opuściło już blisko 270 tysięcy absolwentów. UMCS kształci na 12 Wydziałach, na około 100 kierunkach studiów i ponad 300 specjalnościach. Oferuje także kształcenie w języku angielskim oraz bogatą ofertę studiów podyplomowych.
Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się takie kierunki jak: psychologia, prawo, finanse i rachunkowość, anglistyka, lingwistyka stosowana czy zarządzanie. Uczelnia reaguje także na zmieniające się trendy i aktualne wymogi rynku pracy, stąd co roku oferta wzbogacana jest o nowe kierunki studiów, jak np.: geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, inżynieria druku 3D, inżynieria polimerów, italianistyka, kryminologia, międzynarodowe stosunki gospodarcze czy prowadzone w języku angielskim Business Analytics and Data Science oraz IT Cyber Security.
W ostatnich latach uczelniany kampus powiększył się o nowoczesne obiekty dydaktyczne w pełni dostosowane do potrzeb współczesnych użytkowników. Zarówno Wydział Politologii i Dziennikarstwa, jak i Instytut Psychologii oraz Instytut Pedagogiki zyskały nowe siedziby na Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej. Studenci UMCS mogą korzystać również z profesjonalnych sal i laboratoriów m.in. w Instytucie Informatyki czy Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych na Wydziale Chemii.
Oprócz doskonałych warunków do zdobywania wiedzy, studenci posiadają także szeroki wachlarz możliwości do realizowania swoich pasji. Uniwersytet proponuje im atrakcyjne systemy stypendialne oraz możliwość rozwijania zainteresowań w licznych kołach naukowych, organizacjach studenckich, a także w około 30 sekcjach oraz zespołach sportowych KU AZS UMCS Lublin. Pasjonaci szeroko rozumianej kultury studenckiej z pewnością odnajdą swe miejsce w grupach artystycznych i twórczych działających w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Obiekt ten przez niemal 60 lat swojego istnienia wpisał się na stałe w mapę kulturalnego Lublina i kraju, a jego przestrzenie dają wiele możliwości do studenckich spotkań oraz realizowania różnorodnych inicjatyw.
Łącznie na wszystkich rodzajach studiów w UMCS każdego roku kształci się ok. 17 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Od kilku lat Uniwersytet aktywnie i skutecznie prowadzi także promocję i rekrutację kandydatów na studia wśród cudzoziemców. W efekcie, obecnie Uczelnia kształci około 1800 studentów zagranicznych z blisko 60 krajów.
Nietuzinkową cechą wyróżniającą UMCS jest kampus studencki zlokalizowany w centrum miasta, co zapewnia doskonałą komunikację z niemal każdym miejscem w Lublinie oraz poczucie bycia w centrum miejskich wydarzeń. Tworzą go budynki dydaktyczne, 9 domów studenckich o najwyższym standardzie, stołówka akademicka „Trójka” ze specjalną strefą coworkingową, kluby, obiekty sportowe i kulturalne, biblioteka itp. Samo Miasteczko Akademickie, oprócz swych walorów mieszkaniowych, jest również doskonale zaprojektowanym zespołem urbanistycznym, zasługującym na trwałe miejsce w historii architektury XX wieku.
Rok założenia: 23 października 1944
Studenci ogółem: ok. 17 tys.
Studenci cudzoziemcy: ok. 1800
Nauczyciele akademiccy: ok. 1600
Władze UMCS w kadencji 2024–2028:
- prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – rektor
- prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką
- prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej
- prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia
- dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS – prorektor ds. ogólnych