Łódź - uczelnie, kierunki, studia
Uczelnie w Łodzi
Łódź to duży i znaczący ośrodek akademicki. Tworzą go liczne uczelnie publiczne i niepubliczne, oferujące wszystkie niemal typy studiów. Znajduje się tu zarówno uniwersytet, uczelnia techniczna, medyczna, artystyczne. Ale najsłynniejsza nadal pozostaje łódzka filmówka, o której indeksach od lat marzą młodzi ludzie.
Zastanawiacie się, jakie konkretnie wybrać kierunki w Łodzi? W zamieszczonym poniżej pełnym wykazie uczelni oraz studiów w Łodzi znajdziecie informacje rekrutacyjne, szczegóły związane z naborem, a także opinie i komentarze studentów i przedstawicieli poszczególnych uczelni w Łodzi.
Lokalizacja
Kierunki w Łodzi
Do Łodzi przyjeżdża się studiować reżyserię, aktorstwo, projektowanie ubioru, tkaniny, biżuterii, włókiennictwo i przemysł mody. Choć oczywiście nie tylko. Oferta kierunków w Łodzi zadowoli kandydatów o różnorodnych i odmiennych zainteresowaniach. Dostępne są niemal wszystkie typy studiów, aczkolwiek najliczniej reprezentowane są kierunki filologiczne i inżynierskie. Dużą grupę stanowią studia artystyczne, projektowe a także prawnicze, medyczne i informatyczne.
Poniżej prezentujemy wykaz wszystkich kierunków studiów w Łodzi. W ich opisach znajdziecie m.in. informacje na temat rekrutacji, perspektyw zawodowych, dostępnych specjalności czy kierunków pokrewnych.
Kierunki studiów wg typów kształcenia
Studia w Łodzi
Specjalnie dla kandydatów na studia przygotowaliśmy serię artykułów, zawierających treści pomocne na etapie przystępowania do matury, wyboru ścieżki kształcenia, procedur rekrutacyjnych i samych studiów. Dowiecie się z nich m.in. jakie są dostępne typy studiów i kierunki w Łodzi, jak walczyć ze stresem egzaminacyjnym, jakie są najpopularniejsze studia, jak wygląda życie studenckie i rynek pracy w Łodzi, ile naprawę kosztują studia. Poniższe treści będą przydatne, gdy będziecie decydować, które uczelnie w Łodzi wybrać.
Zaciekawiła Was oferta kształcenia w tym regionie? Wybierzcie studia w Łodzi.
Najpopularniejsze uczelnie w rekrutacji 2020_2021
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Fizjoterapia w Łodzi
Jakie studia wybrać?
Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Studia społeczne w Łodzi i woj. łódzkim
Rynek pracy w Łodzi
Ekonomia w Łodzi
Studia dziennikarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Stomatologia w Łodzi
Studia logistyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Rekrutacja na studia, listy rezerwowe, brakujące punkty - poradnik
Prawo w Łodzi
Farmacja w Łodzi
Aktorstwo w Łodzi
Studia geograficzne w Łodzi i woj. łódzkim
Logopedia w Łodzi
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Studia rolnicze i przyrodnicze w Łodzi i woj. łódzkim
Budownictwo w Łodzi
Mechatronika w Łodzi
Architektura w Łodzi
Studia pedagogiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Pedagogika w Łodzi
Lokum dla studenta
Studia turystyczne i hotelarskie w Łodzi i woj. łódzkim
Studia informatyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Reżyseria w Łodzi
Gdzie i za ile mieszkać w Łodzi?
Automatyka i robotyka w Łodzi
Studia medyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Turystyka i rekreacja w Łodzi
Bezpieczeństwo w Łodzi
Dietetyka w Łodzi
Studia aktorskie w Łodzi i woj. łódzkim
Geoinformacja w Łodzi
Stypendia dla studentów
Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
Studia sportowe w Łodzi i woj. łódzkim
Studia architektoniczne w Łodzi i woj. łódzkim
Mikrobiologia w Łodzi
Studia artystyczne w Łodzi i województwie łódzkim
Kierunek lekarski w Łodzi
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Politologia w Łodzi
Studia psychologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Energetyka w Łodzi
Studia inżynierskie w Łodzi i woj. łódzkim
Życie studenckie w Łodzi
Filologia angielska i filologia germańska w Łodzi
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Inżynieria zarządzania w Łodzi
Biotechnologia w Łodzi
Studia filologiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Matematyka w Łodzi
Elektronika i telekomunikacja w Łodzi
Dziennikarstwo w Łodzi
Inżynieria biomedyczna w Łodzi
Studia ekonomiczne w Łodzi i województwie łódzkim
Kryminologia w Łodzi
Ochrona środowiska w Łodzi
Administracja w Łodzi
Informatyka w Łodzi
Kosmetologia w Łodzi
Studia historyczne w Łodzi i woj. łódzkim
Nanotechnologia w Łodzi
Zarządzanie w Łodzi
Fizyka w Łodzi
Studia prawnicze w Łodzi i woj. łódzkim
Logistyka w Łodzi
Jaki kierunek studiów wybrać? - dylematy maturzysty
Chemia w Łodzi
Inżynieria materiałowa w Łodzi
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Studia chemiczne w Łodzi i woj. łódzkim
Jak walczyć z maturalnym stresem? Wskazówki dla maturzystów
Progi punktowe na studia
Studia wojskowe w Łodzi
Psychologia w Łodzi
Ile naprawdę kosztują studia?
Łódź - informacje ogólne
Masz w głowie obraz Łodzi jako smutnego miasta pełnego fabryk i zakładów włókienniczych? Zapomnij o tym. Dzisiejsza Łódź to miasto na wskroś nowoczesne, awangardowe, stawiające na sztukę, kulturę, rozrywkę i biznes. Przyjeżdżając do Łodzi, poczujesz atmosferę Hollywood, nie tylko za sprawą Alei Gwiazd. Łódź stała się ważnym ośrodkiem naukowym, konferencyjnym, logistycznym i kulturalnym. Miasto rozwija się, rozkwita i zachwyca.
Łódź to prężny ośrodek akademicki, oferujący bogatą ofertę kształcenia. Uczelnie publiczne reprezentowane są przez: Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Medyczny, Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów, Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. Ta ostatnia, mocno osławiona uczelnia może się pochwalić takimi absolwentami, jak:. Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi.
Obok szkół wyższych publicznych w Łodzi funkcjonuje kilkanaście uczelni niepublicznych, oferujących różne typy kształcenia: techniczne, ekonomiczne, medyczne, artystyczne, humanistyczne, społeczne, administracyjne, filologiczne, turystyczne, przyrodnicze.
Studenci odnajdą w Łodzi wysoki poziom kształcenia, zaplecze mieszkaniowe w postaci licznych domów studenckich, akademicką sieć bibliotek ze wspólną bazą internetową oraz bogate kulturalno-rozrywkowe życie studenckie. W mieście, które mocno postawiło na kulturę, odbywa się wiele imprez muzycznych, teatralnych, literackich, plastycznych i filmowych. Rokrocznie mają tu miejsce dziesiątki festiwali i przeglądów. W mieście funkcjonuje 20 placówek muzealnych, z unikalnym w Europie Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii oraz Muzeum Sztuki, posiadającym najbogatsze w Polsce zbiory sztuki współczesnej. Działa wiele teatrów (m.in. Teatr Wielki, Teatr Muzyczny, teatry dramatyczne, teatry dla dzieci), Filharmonia, kina i galerie.
Kulturalne centrum miasta stanowią ulice: Piłsudskiego, Piotrkowska, Kościuszki i Zachodnia, aż do Pałacu Poznańskiego. Ulica Piotrkowska jest jednym z najdłuższych deptaków Europy. Okalają ją eklektyczne i modernistyczne kamienice z XIX i XX wieku. To na Piotrkowskiej odbywa się najwięcej festynów, jarmarków, happeningów i różnych wydarzeń artystycznych. Odrestaurowane wille i rezydencje robią wrażenie na zwiedzających i mieszkańcach miasta.
Popularnym obiektem w Łodzi jest Centrum Manufaktura. W tych starych budynkach z czerwonej cegły powstało centrum handlu, usług, biznesu, nauki, mody, kultury i sztuki. W programie wycieczki po Łodzi warto uwzględnić takie miejsca, jak: Łódzki Ogród Botaniczny, Palmiarnia Łódzka, Uliczna Galeria Wielkich Łodzian ze znaną w całej Polsce Ławeczką Tuwima, Las Łagiewnicki, Rudzka Góra z trasami dla rowerów górskich. W każdą letnią niedzielę można wybrać się na przejażdżkę linią tramwajową „0”, obsługiwaną zabytkowym składem.
Miasto stawia na rozwój nowych technologii, infrastruktury oraz pozyskiwanie inwestorów. Udaje się to z całkiem dobrym skutkiem. Swoje siedziby w Łodzi mają mBank i Multibank, a centra usług biurowych GE Money Bank i Philips. Łódzką domeną stała się produkcja sprzętu AGD. W Łodzi zainwestowali m.in. Merloni Indesit i Bosch/Siemens oraz ich poddostawcy. Wśród innych firm warto wymienić: Gillette, VF Corporation, ABB, Polska Grupa Farmaceutyczna, Hutchinson, Ericpol Telecom, TP SA, ComArch, Dell.
Studenci kochają Łódź za tętniące życie kulturalno-rozrywkowe z licznymi imprezami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i literackimi. Na liście wydarzeń, które wypada odnotować, są: PlusCamerimage, Festiwal Światłoczuły, Festiwal Kina Niezależnego „Off jak gorąco”, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Kina Europejskiego, Grand Prix Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani” czy Kolorowa Tolerancja. Do tego trzeba dodać liczne knajpy, puby, kluby studenckie, szkoły tańca, ścianki wspinaczkowe, kluby bilardowe, kina czy kręgielnie. Młodzi ludzie z pewnością nie będą się w Łodzi nudzić.