Studia rolnicze i przyrodnicze w Łodzi i woj. łódzkim
Wyznacznikiem predyspozycji kandydata do studiowania na kierunkach przyrodniczych, rolniczych, biologicznych są nie tylko jego zainteresowania, ale przede wszystkim wynik na egzaminie maturalnym z biologii.
Kierunki o charakterze rolniczym i przyrodniczym wybierają przede wszystkim osoby wrażliwe na piękno natury, nieobojętne na jej ochronę, lubiące przebywać w jej otoczeniu i żywo zainteresowane połączeniem pracy zawodowej z działalnością rolniczą lub pracą na rzecz przyrody.
Wyznacznikiem predyspozycji do studiowania na tych kierunkach jest wynik z biologii na egzaminie maturalnym.
To kluczowy przedmiot podczas rekrutacji, a dobre wyniki świadczą o zamiłowaniu do nauk przyrodniczych, zgłębiana wiedzy z tego zakresu.
W tym artykule zbieramy informacje o studiach rolniczych i przyrodniczych w Łodzi i woj. łódzkim, zasadach rekrutacji obowiązujących na tych kierunkach, a także przyglądamy się perspektywom zawodowym po ukończeniu konkretnych z nich.
Studia rolnicze i przyrodnicze - jakie kierunki?
W Łodzi nie ma uczelni o charakterze typowo rolniczym czy przyrodniczym.
Osoby zainteresowane kształceniem w tym zakresie w szczególności powinny zwrócić uwagę na Filię Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Jednym z oferowanych tam kierunków jest:
Leśnictwo
Studenci mają do wyboru następujące specjalności:
- hodowla lasu
- urządzanie lasu
- ochrona lasu
- użytkowanie lasu.
Absolwenci mogą zawodowo zajmować się projektowaniem, organizowaniem urządzaniem i zarządzaniem gospodarstwem leśnym. Są zatrudniani w jednostkach Lasów Państwowych, parkach narodowych i krajobrazowych czy zakładach usług leśnych.
Rekrutacja na leśnictwo obejmuje punkty z przedmiotów maturalnych uzyskanych z języka obcego oraz do wyboru matematyki lub biologii.
Inne kierunki w obrębie studiów rolniczych i przyrodniczych, które mogą zainteresować kandydatów to:
Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne
Studenci uczą się dokonywać oceny stanu środowiska oraz wdrażać rozwiązania umożliwiające efektywną ochronę ekosystemów wodnych i lądowych. Poznają zasady analizy biowskaźników, czyli określonych grup organizmów, które wykorzystywane są do jakościowej i ilościowej oceny stanu i stopnia przekształcenia środowiska.
Kierunek przygotowuje do pracy w służbach ochrony środowiska, laboratoriach, firmach konsultingowych, zajmujących się wykonywaniem ocen oddziaływań na środowisko, firmach realizujących ekspertyzy planów ochrony obiektów oraz programy rolno-środowiskowe, parkach narodowych i krajobrazowych, organizacjach ekologicznych.
Podczas rekrutacji na biomonitoring i biotechnologie ekologiczne punktowany będzie jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia oraz jeden z grupy: fizyka, matematyka, język obcy, biologia, chemia, geografia, informatyka, język polski.
Ochrona środowiska
Studia przygotowują do pracy w administracji, Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, urzędach konserwatorskich, parkach narodowych, laboratoriach badań środowiska, instytucjach oświatowych, mediach, organizacjach ekologicznych.
Przyjęcia na studia odbywają się na podstawie wyników z jednego przedmioty wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia oraz jednego z grupy: fizyka, matematyka, język obcy, biologia, chemia, geografia, informatyka, język polski.
Biologia, z możliwością wyboru specjalnością wyboru specjalności nauczycielskiej
Studia licencjackie przygotowują do pracy nauczyciela w szkołach podstawowych, po uzyskaniu dyplomu magistra – w pozostałych typach szkół. Ponadto absolwenci posiadają kompetencje do pracy w instytutach naukowo-badawczych, laboratoriach, zakładach hodowli roślin i zwierząt, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, służbach ochrony środowiska.
Rekrutacja jest taka sama jak na ochronę środowiska.
Studia rolnicze i przyrodnicze – uczelnie w Łodzi
Zajrzyjcie na strony rekrutacyjne:
Filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim
Poznajcie bliżej, na czym polega praca leśnika.
Może ten film zachęci Was do wyboru takiej ścieżki kształcenia: