Weterynaria w Toruniu
Weterynaria to sposób na życie. To studia oparte na pasji do zwierząt. To wreszcie elitarna, bo oferowana przez wybrane tylko uczelnie, ścieżka kształcenia zawodowego.

Weterynaria to studia elitarne przede wszystkim dlatego, że oferują je nieliczne ośrodki edukacyjne. Jednym z nich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej, utworzone przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Dla kogo weterynaria?
To osoba, przed którą trudne, długie studia medyczne. Zaliczenie wybranych przedmiotów będzie wymagało przyswojenia ogromnych partii materiału – systematyczność, wytrwałość i pracowitość będą w cenie. O pozytywnym stosunku do zwierząt nie ma potrzeby wspominać. Natomiast tężyzna fizyczna przyda się nie tylko przy pracy ze zwierzętami hodowlanymi – zbadanie owczarka, berneńczyka czy doga to nie to samo, co postawienie diagnozy u królika czy chomika.
Co po studiach weterynaryjnych?
Wykształcenie zdobyte w trakcie studiów pozwala na podjęcie pracy klinicznej w lecznicach weterynaryjnych, organach Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, rzeźniach, ubojniach, zakładach przemysłu mięsnego, w ośrodkach biotechnologii i biotechniki zwierząt oraz przemyśle farmaceutycznym i bioweterynaryjnym.
Jak wyglądają studia na weterynarii?
Studia na weterynarii w Toruniu trwają 5,5 roku, realizowane są tylko w trybie stacjonarnym.
Dla kandydatów na pierwszy rok studiów przewidzianych jest 60 miejsc. Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z biologii i chemii, zdawanych na poziomie rozszerzonym oraz język obcy w części pisemnej. Konkurencja jest niemała, o jeden indeks walczyło ponad 5 kandydatów.
W programie kształcenia przewidziane są wykłady, ćwiczenia, laboratoria.
Wybrane przedmioty obowiązkowe, które zaliczają studenci to: biologia, biochemia, biofizyka, histologia i embriologia, anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, epidemiologia weterynaryjna, farmakologia weterynaryjna, toksykologia, ochrona środowiska, weterynaria sądowa, chów i hodowla zwierząt, technologia w produkcji zwierzęcej, dietetyka weterynaryjna, diagnostyka obrazowa, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby zwierząt gospodarskich, choroby psów i kotów, choroby koni i wiele innych, również zajęć fakultatywnych.
Studenci odbywają staże kliniczne z zakresu chorób zwierząt gospodarskich, chorób koni, psów, kotów, ptaków, a także praktyki kliniczne, hodowlane oraz organizowane w inspektoracie weterynarii.
Po odbyciu stażu absolwenci są gotowi do podjęcia pracy w zawodzie. Po 2 latach pracy i ukończeniu szkolenia, lekarze weterynarii mogą przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego. Dziedziny specjalizacyjne do wyboru:
- choroby przeżuwaczy
- choroby koni
- choroby trzody chlewnej
- choroby psów i kotów
- choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych
- choroby zwierząt futerkowych
- użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych
- choroby ryb
- choroby owadów użytkowych
- choroby zwierząt nieudomowionych
- rozród zwierząt
- chirurgia weterynaryjna
- radiologia weterynaryjna
- prewencja weterynaryjna i higiena pasz
- higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego
- weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna
- epizootiologia i administracja weterynaryjna.
Powiązane treści

Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?

Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć

Weterynaria w Olsztynie

Weterynaria w Lublinie

Weterynaria w Krakowie

Weterynaria we Wrocławiu

Weterynaria w Warszawie

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
