Jakiego kierunku studiów szukasz?

Zoofizjoterapia

Na kierunku zooofizjoterapia studenci poznają zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy ze zwierzętami, zachowaniem zwierząt towarzyszących, hodowlanych i dzikich.

Absolwenci zdobędą umiejętności z zakresu rehabilitacji zwierząt udomowionych, nieudomowionych oraz egzotycznych, a także w zakresie prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierząt.

Poznają sposoby redukcji bólu i przyspieszania procesu zdrowienia zwierząt po wypadkach, zabiegach i przewlekłych schorzeniach, a także w okresie ich starzenia.

Kierunek zoofizjoterapia jest realizowany na stacjonarnych 7-semestralnych studiach inżynierskich.

Studia te oferuje jedna tylko uczelnia w Bydgoszczy.

Specjalności, jakie można wybrać na kierunku zoofizjoterapia:

 • fizjoterapia zwierząt towarzyszących
 • fizjoterapia zwierząt nieudomowionych i egzotycznych.

Dla kogo studia na kierunku zoofizjoterapia

Zoofizjoterapia to kierunek dla osób lubiących zwierzęta, o szczególnej wrażliwości, empatycznych.

Praca ze zwierzętami wiąże się z przebywaniem w różnych warunkach - na to również trzeba być przygotowanym wybierając kierunek.

Istotne cechy kandydata to cierpliwość, łagodność, umiejętność stworzenia atmosfery, w której czworonożni pacjenci poczują się bezpiecznie.

Program kształcenia na kierunku zoofizjoterapia

W programie studiów przewidziano zajęcia z genetyki, cytologii, biochemii, anatomii i fizjologii zwierząt. Wśród przedmiotów nauczania na zoofizjoterapii znajdą się: biomechanika, fizjologia aparatu ruchu, terapie manualne i fizykalne. fizjologia behawioralna, sporty hippiczne, psychologia zwierząt

W ramach przedmiotów fakultatywnych studenci mogą wybrać między innymi: rybactwo śródlądowe i wędkarstwo, dogoterapię, hipoterapię, terapeutyczne oddziaływanie zwierząt, ogrody zoologiczne, genoterapię, ogrody zoologiczne, gatunki ginące i zagrożone, łowiectwo, zwierzęta jadowite i toksyczne.

Dzięki temu student poszerzy wiedzę o liczne gatunki zwierząt i zdobędzie praktycznych umiejętności w pracy z nimi, np. specjalistyczne żywienie zwierząt, chów zwierząt amatorskich, ornitologia, kynologia, podstawy chowu i hodowli zwierząt monogastrycznych i przeżuwaczy.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zoofizjoterapia

Rekrutacja na zoofizjoterapię odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z następujących przedmiotów:

 • język polski
 • język obcy
 • matematyka
 • dowolny przedmiot wybrany spośród: biologa, chemia, fizyka lub fizyka i astronomii, geografia.

Perspektywy pracy po kierunku zoofizjoterapia

Absolwenci kierunku zoofizjoterapia znajdą zatrudnienie w:

 • klinikach
 • lecznicach
 • przychodniach weterynaryjnych
 • zespołach terapeutycznych przygotowujących programy treningowe zwierząt użytkowanych sportowo
 • ogrodach zoologicznych
 • centrach rehabilitacji dzikich zwierząt
 • schroniskach dla zwierząt
 • organizacjach działających na rzecz poprawy jakości życia zwierząt.

Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii zwierząt.

Opinie o kierunku zoofizjoterapia

Zoofizjoterapia to obszar medycyny weterynaryjnej.

Dbałość o kondycję naszych pupili, inna świadomość opiekunów zwierząt powodują, że specjaliści, zajmujący się usprawnianiem zwierząt, redukowaniem bólu czy wspomaganiem leczenia kontuzji są poszukiwanymi pracownikami.

Jak może wyglądać praca po zoofizjoterapii? Aspekty pracy z czworonożnymi pacjentami prezentują poniższe materiały:Kierunki pokrewne do kierunku zoofizjoterapia

Jakie uczelnie oferują kierunek zoofizjoterapia

W których miastach można studiować kierunek zoofizjoterapia

Komentarze (9)

Przykre
Nie polecam, po studiach nie jestem przygotowana do zawodu. Magisterska to sama zootechnika, większość przedmiotów na inżynierce to hodowla/ubój zwierząt hodowlanych lub zwierzęta laboratoryjne. Mylą studentów z zootechniką, którą zresztą lepiej traktują. Strata życia, przykro mi, że tak to wygląda.
18.04.2021
15.10.2019
Maja
Zoofizjoterapia to alternatywa do zootechniki? Bo z weterynarią nie porównuję.
Zoofizjoterapeuta
Studiuję na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt. Studia są ciekawe, I, II i III semestr to standardowe przedmioty ogólne, przez które trzeba przebrnąć (chemia, biochemia, biofizyka itp.) i tyle (jak chyba na każdym kierunku). Poziom z roku na rok się zwiększa (należy pamiętać, że zoofizjoterapia to NOWY kierunek, i potrzeba czasu aby "dojrzewał") - powstała najnowocześniejsza w Polsce pracownia rehabilitacyjna (lasery, TENS, fala uderzeniowa, bieżnia sucha, bieżnia wodna, sprzęt do kinezyterapii) w której studenci VI i VII semestru odbywają zajęcia praktyczne. Co roku nowi nauczyciele, posiadający rozległą wiedzę i doświadczenie w rehabilitacji zwierząt (zarówno towarzyszących jak i egzotycznych) W semestrach VI i VII przedmioty przygotowujące do otworzenia własnej działalności itp. Ja szczerze polecam, ale tylko osobom, które są "zapaleńcami", lubią zdobywać wiedzę, i zawierać znajomości, bo to ciężki kierunek, jeśli chce się coś w tej dziedzinie osiągnąć. Jedyny MINUS to BRAK MAGISTERKI po inż. Niby można iść na zootechnikę sp. zoofizjoterapia, ale trzeba się przedzierać przez przedmioty zootechniczne, które nie są zbyt ciekawe, wręcz męczące, a wymagania nauczycieli - duże.
02.03.2019
04.01.2019
:(
Oszczędzcie sobie czasu i nerwów. Absolutne dno. Zmarnowane lata i nic w zamian.
totalna porażaka
nie polecam, brak osób, które mogą nauczyć czegoś związanego z zoofizjo, łatwo się dostać, łatwo skończyć. Nie ma żadnego sprzętu, zajęć praktycznych. Wymagane kursy, aby mieć uprawnienia do wykonywania zawodu (koszt jednego to prawie rok utrzymania się w Bydgoszczy, jeśli ktoś nie jest stąd)- opłaca się pod względem finansowym i czasowym. Wykładowcy mają śmieszne podejście- wymagają tylko tego, co jest na zajęciach, żadnego wiedzy z książki, liczy się tylko to, co było na slajdach w czasie wykładów bądź ćwiczeń. Multum przedmiotów zapychaczy,do których trzeba się bardziej przygotować niż do np terapii manualnych. Nie polecam nikomu.
05.06.2018
25.03.2018
Gość
A łatwo się dostać?
Porażka
Nie polecam kierunku. Strata czasu, dosłownie nic o rehabilitacji. Magisterki nie ma, chyba, że zootechnika chcecie robić. Mówili nam, że nikt tego nas nie nauczy, bo w Pl nie ma takich osób. Jeśli myślicie, że po tym będziecie wiedzieć cokolwiek o rehabilitacji to jesteście w wielkim błędzie.
03.08.2017
05.06.2017
nie polecam
zrezygnowałam po pierwszym roku, nikt nie traktuje tego kierunku poważnie, żeby zdobyć odpowiednią wiedzę trzeba chodzić na różnego typu kursy i wydać na to kupę kasy, bo na tych studiach nie da się niczego nauczyć. Wykładowcy specjalnie wyrównują poziom do najsłabszych, żeby tylko każdego przepchnąć...
rozczarowana
jestem na 3 roku i nadal nic nie wiem o fizjoterapii zwierząt. zajęcia prowadzone bez polotu, brak specjalistów i sprzetu...
24.05.2017

Zobacz również

Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Politechnika Łódzka
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu