Filologia polska w Toruniu

Filologia polska – studia w Toruniu
Studia przybliżają język polski, ale również historię, kulturę, życie codzienne i mentalność ludzi posługujących się nim na co dzień. W ramach toruńskiej polonistyki studenci – zależnie od wybranej specjalności - uzyskują wiedzę m.in z zakresu historii i teorii literatury, poetyki, krytyki literackiej, przedmiotów językoznawczych a także rynku wydawniczo-księgarskiego, edytorstwa naukowego i tekstologii, redagowania i opracowywania tekstów.
Filologia polska realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
W Toruniu dostępny jest również kierunek Filologia polska jako obca.
Filologia polska – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać specjalności:
- edytorsko-wydawniczą
- nauczycielską.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- nowe edytorstwo i copywriting
- nauczycielska.
Filologia polska – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. takie kursy: historia literatury (epoki), gramatyka opisowa języka polskiego, wprowadzenie do językoznawstwa diachronicznego, gramatyka historyczna języka polskiego, semantyka leksykalna języka polskiego, historia języka polskiego, kultura języka, językoznawstwo ogólne oraz zależnie od specjalności: edycja źródeł i tekstów literackich, redakcja tekstów, współczesny rynek wydawniczy, publikacje elektroniczne i warsztat multimedialny, stylistyka praktyczna, kultura wypowiedzi, emisja głosu, psychologia, pedagogika, podstawy dydaktyki, twórcze pisanie dla nauczycieli.
Filologia polska – rekrutacja w Toruniu
Nabór na kierunek odbywa się w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię polską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia polska – praca po studiach
Ukończenie tego kierunku umożliwia podjęcie pracy przykładowo w:
- wydawnictwach i mediach
- przedszkolach i szkołach (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych)
- instytucjach kultury (muzea, teatry, domy kultury itp.)
- administracji samorządowej i państwowej.
Absolwenci pracują jako redaktorzy, korektorzy, dziennikarze, copywriterzy, nauczyciele, animatorzy kultury.
Czy warto studiować Filologię polską?
Filologia polska tłumaczy świat. Dobra znajomość języka pozwala lepiej rozumieć innych ludzi oraz poznawać kulturę – zarówno własną, jak i obcą, zarówno współczesną, jak i tę z przeszłości, o ile jest się świadomym użytkownikiem języka.
Studia humanistyczne rozwijają intelektualnie. Absolwenci zyskują szereg kompetencji miękkich, cenionych na rynku pracy.
Filologia polska – opinie
Kierunek jest odpowiedni dla kandydatów z pasją do języka i literatury, którzy chcą pracować w zawodach związanych ze słowem, a także cenią szeroką, humanistyczną perspektywę. Dobrze rozwinięte umiejętności językowe i komunikacyjne są dodatkową wartością w wielu branżach.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu:
Filologia polska nauczycielska
Język polski w komunikacji społecznej
Polonistyka antropologiczno-kulturowa
Fot. Freepik