Polonistyka antropologiczno-kulturowa
Studia na kierunku Polonistyka antropologiczno-kulturowa rozpatrują zagadnienia literatury i języka w powiązaniu z całością kultury.
Głównym celem studiów na tym kierunku są interdyscyplinarne poszukiwania w obrębie współczesnej humanistyki, w których historia i teoria literatury, wiedza o języku i mediach, antropologia, etnologia i estetyka współpracują w imię poznania złożonej rzeczywistości kulturowej.
Polonistyka antropologiczno-kulturowa osadzona jest w kanonie przedmiotów polonistycznych. Klasyczna wiedza o literaturze i języku zostaje tu jednak wzbogacona o szereg nowych obszarów problemowych. Oprócz przedmiotów polonistycznych (historia literatury polskiej i powszechnej, gramatyka opisowa i historyczna, poetyka i teoria literatury) program studiów obejmuje wiedzę z zakresu teorii kultury, nauk społecznych, filozofii, antropologii, etnologii literatury (literatura pogranicza, folklor), estetyki, nauki o mediach, organizacji i animacji kultury (zarządzanie instytucjami kulturalnymi, edukacja międzykulturowa), komunikacji społecznej i interpersonalnej, a także metody analizy i interpretacji muzyki i fonosfery, sztuki teatralnej i performatywnej oraz dzieł sztuki wizualnej.
Jaka praca po kierunku Polonistyka antropologiczno-kulturowa?
Absolwenci studiów mogą organizować festiwale, przeglądy, spotkania autorskie, pracować w wydawnictwach, mediach. Posiadają umiejętności i kompetencje pozwalające na podejmowanie pracy w działach reklamy, promocji, marketingu, public relation, portalach informacyjnych i społecznościowych.