Jakiego kierunku studiów szukasz?

Kierunek lekarsko-dentystyczny

Kierunek lekarsko-dentystyczny to trwające 5 lat studia, obejmujące przez pierwsze lata ogólne kształcenie medyczne, od trzeciego roku rozbudowane o przedmioty kierunkowe.

Studia przygotowują specjalistów, których zadaniem będzie diagnozowanie oraz leczenie chorób dziąseł, zębów i błony śluzowej, korygowanie wad zgryzu, protetyka oraz udzielanie informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Kształcenie na kierunku pozwala uzyskać ogólną wiedzę z zakresu medycyny i nauk przyrodniczych oraz teoretyczną i praktyczną wiedzę z obszaru stomatologii. Wyposaża w praktyczne umiejętności niezbędne do prowadzenia praktyki lekarza-dentysty, realizowania działań z zakresu ochrony zdrowia czy realizowania badań i upowszechniania ich wyników.

O popularności kierunku świadczą statystyki rekrutacyjne. W 2018 r. o jedno ze 120 oferowanych miejsc na kierunku lekarsko-stomatologicznym w Łodzi walczyło 14 osób. W 2017 r. – aż 19!

Specjalności oferowane na kierunku lekarsko-dentystycznym:

  • chirurgia stomatologiczna
  • chirurgia szczękowo-twarzowa
  • ortodoncja
  • periodontologia
  • protetyka stomatologiczna
  • stomatologia dziecięca
  • stomatologia zachowawcza i endodoncja
  • epidemiologia
  • zdrowie publiczne.

Dla kogo studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny

Kierunek lekarsko-dentystyczny wybierają najlepsi. Wysokie wymogi rekrutacyjne i długie, ciężkie studia powodują, że nie trafiają tam przypadkowe osoby.

Systematyczność i sumienność to cechy, bez których ciężko będzie przetrwać na studiach.

W przyszłym zawodzie stomatologa dużą wartość będą miały zdolności manualne. Nie mniej ważne są predyspozycje interpersonalne - umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem, stworzenie przyjaznej atmosfery, zadbanie o jego komfort podczas raczej nieprzyjemnych zabiegów. Pacjenci bywają różni - przyda się więc opanowanie i stanowczość, ale też empatia i takt.

Program kształcenia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny

Program studiów obejmuje znaczną część zagadnień przewidzianych na kierunku lekarskim oraz szereg bloków typowo dentystycznych.

Wybrane przedmioty w programie nauczania: anatomia człowieka, biochemia, biofizyka, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa z onkologią, farmakologia, fizjologia narządu żucia, materiałoznawstwo stomatologiczne, mikrobiologia jamy ustnej, ortodoncja, patologia jamy ustnej, protetyka, prawo i etyka w stomatologii, radiologia stomatologiczna, stomatologia dziecięca i profilaktyka stomatologiczna, stomatologia społeczna, zdrowie publiczne, stomatologia zachowawcza i endodoncja.

Program studiów przewiduje również coroczne praktyki wakacyjne w zakresie organizacji ochrony zdrowia, praktyki lekarskiej (na chirurgii ogólnej, internie lub na chirurgii szczękowo-twarzowej), praktyki w zakresie asysty lekarzowi – dentyście oraz praktyk lekarsko-dentystycznych w gabinecie stomatologicznym.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny

Kandydaci na kierunek lekarski rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii, chemii oraz fizyki, ale też matematyki czy języków obcych. Biologia jest kluczowa praktycznie na wszystkich uczelniach medycznych. Najczęściej kandydaci decydują czy drugim przedmiotem rekrutacyjnym będzie chemia czy fizyka. W przeważającej większości uczelni przedmioty muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym.

Zawsze wcześniej należy sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne na konkretnej uczeni. Informacje te znajdują się w serwisach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Perspektywy pracy po kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny

Pomyślne ukończenie studiów jest równoznaczne z uzyskaniem dyplomu i tytułu zawodowego lekarza-dentysty. Absolwenci mogą następnie odbyć staż i przystąpić do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, po którym rozpoczyna się etap kształcenia specjalizacyjnego.

Absolwenci mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytutach naukowo–badawczych, instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej, ośrodkach badawczo–rozwojowych.

Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień mają możliwość rozpoczęcia praktyki lekarza dentysty.

Opinie o kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny

Chętnych na stomatologię w uczelniach medycznych nie brakuje. Kandydatów z pewnością kusi perspektywa atrakcyjnych zarobków i gwarancja pracy – zapotrzebowanie na dentystów będzie zawsze. Większa jest świadomość społeczeństwa, ludzie dbają o estetykę uzębienia, podejmują działania profilaktyczne – to wszystko zapewnia pracę lekarzom-stomatologom.

Jeśli chcecie zasmakować studiów bez odchodzenia od komputera? Zachęcamy do lektury bloga studentki. Z pewnością ta szczegółowa relacja przybliży Wam specyfikę studiowania tego kierunku, dowiecie się, co sprawia najwięcej problemów, co dokładnie kryje się pod nazwami niekiedy groźnie brzmiących przedmiotów: http://stoma-studia.blogspot.com/.

Kierunki pokrewne do kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny

Jakie uczelnie oferują kierunek kierunek lekarsko-dentystyczny

W których miastach można studiować kierunek kierunek lekarsko-dentystyczny

Komentarze (2)

Alicja
A który ośrodek akademicki jest najlepszy jeśli chodzi o medycynę i stomatologię? Ostatnio słyszałam, że wcale nie Warszawa, ale ponoć Białystok. Daleko, jak cholera, pytanie czy warto tam składać dokumenty no i w razie dostania się, przeprowadzać???? Podpowiecie coś w temacie?
19.09.2019
19.09.2019
Iza
Czy po pierwszym roku medycyna można przenieść się na stomatologię. Chodzi o tę samą uczelnię - UM w Poznaniu.

Zobacz również

​Kierunek lekarski i dentystyczny w Poznaniu
​Kierunek lekarski i dentystyczny w Poznaniu
​Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w Białymstoku
​Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w Białymstoku
Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w Szczecinie
Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w Szczecinie
​Kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny w Gdańsku
​Kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny w Gdańsku
​Kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny w Lublinie
​Kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny w Lublinie
​Kierunek lekarski i stomatologia we Wrocławiu
​Kierunek lekarski i stomatologia we Wrocławiu
Kierunek lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w Warszawie
Kierunek lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w Warszawie
​Kierunek lekarsko-dentystyczny na Śląsku
​Kierunek lekarsko-dentystyczny na Śląsku
​Kierunek lekarsko-dentystyczny w Katowicach
​Kierunek lekarsko-dentystyczny w Katowicach
​Stomatologia w Łodzi
​Stomatologia w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie