Szczegółowy opis uczelni
O Uczelni

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest najmłodszą publiczną uczelnią medyczną w Polsce, której ofertę dydaktyczną stanowi siedemnaście kierunków prowadzonych na trzech wydziałach:

  • Wydziale Lekarskim
  • Wydziale Farmaceutycznym
  • Wydziale Nauk o Zdrowiu

Proces dydaktyczny przebiega na poziomach: studia I stopnia, studia II stopnia lub studia jednolite magisterskie i studia III stopnia. Uczelnia realizuje również studia anglojęzyczne na kierunku lekarskim.

Historia Collegium Medicum UMK sięga 1984 roku, w którym na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego Gdańskiej AM utworzono Akademię Medyczną w Bydgoszczy. Dwadzieścia lat później doszło do połączenia z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, na bazie której powstało Collegium Medicum UMK. Uczelnia zatrudnia około 1300 osób (w tym ponad 760 nauczycieli akademickich) oraz kształci ponad 5000 studentów (w tym ponad 100 obcokrajowców). Collegium Medicum UMK jest uczelnią kameralną, której atutem jest doskonała znajomość studentów, niebędących tu anonimowymi postaciami, a traktowanych jako partnerów we wzajemnym rozwoju naukowym.

Siła Collegium Medicum UMK tkwi przede wszystkim w wysokim poziomie kadry nauczającej. Od kilku sezonów absolwenci Uczelni, którzy zdobyli wykształcenie pod kierunkiem znakomitych specjalistów, plasują się w ścisłej czołówce najlepiej zdających Lekarski Egzamin Państwowy. Studenci poza szerokimi możliwościami rozwoju naukowego, który przebiega m.in. w oparciu o praktyki i staże zagraniczne, rozwijają własną działalność dydaktyczno-kulturalną na Uczelni. Skupiają się w stowarzyszeniach, które umożliwiają im rozwój własnych zainteresowań.

Mają możliwość działania w: Samorządzie Studenckim, Studenckim Towarzystwie Naukowym, Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego MŁODA FARMACJA, Teatrze ACME oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA - POLAND, którego krajowym prezydentem jest student kierunku lekarskiego Collegium Medicum UMK. Elastyczność proponowanej oferty edukacyjnej daje doskonałe możliwości dostosowania toku nauczania do indywidualnych potrzeb, co niejednokrotnie daje efekty w postaci spektakularnych sukcesów studentów Collegium Medicum UMK. Przykładem jest zdobycie w 2011 r. złotego medalu w skoku o tyczce na Uniwersjadzie w Shenzhen przez studenta kierunku lekarskiego, aktualnie przygotowującego się do Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2012 roku w Londynie. W 2010 r. w strukturach Collegium Medicum UMK ruszył pionierski projekt pomocy humanitarnej pod nazwą Medici Homini, umożliwiający uczestnictwo w misjach humanitarnych do krajów rozwijających się.

Collegium Medicum UMK realizuje działalność badawczą i dydaktyczną w dwóch szpitalach uniwersyteckich, dla których uczelnia jest podmiotem tworzącym. Szpitale stanowią bazę dla nauczania i prowadzenia badań naukowych kadry uniwersyteckiej. Z roku na rok powiększają się możliwości dydaktyczne i badawcze obiektów stanowiących integralną część Collegium Medicum, czego przykładem są powstające na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy: nowy budynek Kliniki Psychiatrii, Zespół Sal Operacyjnych z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej, Centralna Sterylizatornia oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy.


Collegium Medicum UMK bierze udział w wielu międzynarodowych programach naukowych i dydaktycznych. Jest też organizatorem krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Poza działalnością dydaktyczną Collegium Medicum UMK podejmuje inicjatywy ukierunkowane na kontakt z lokalnymi społecznościami, czego przykładem jest cykl wykładów naukowych „Medyczna Środa” czy Dzień Nauki "Medicalia" organizowane corocznie.

Oferta Kształcenia

Kierunki studiów w Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy:

Rekrutacja na studia

Szczegółowe zasady rekrutacji na studia dostępne są na stronie internetowej Collegium Medicum:

https://rekrutacja.cm.umk.pl/

II Nabór na studia:

https://www.cm.umk.pl/aktualnosci-2/4260-ii-nabor-na-studia.htmlStudia podyplomowe i doktoranckie

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oferuje bogatą ofertę studiów podyplomowych:

https://www.cm.umk.pl/ksztalcenie-podyplomowe.html

Obok studiów I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich Collegium Medicum w Bydgoszczy realizuje studia doktoranckie.

Szczegółowe informacje na studiów doktoranckich znajdują się TUTAJ

Wirtualny spacer

Wszystkich kandydatów na studia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy zapraszamy na wirtualny spacer po Uczelni:

http://cm.umk.pl/o-collegium-medicum/wirtualny-spacer.html

Skontaktuj się z nami

Dział Dydaktyki Collegium Medicum
ul. Jagiellońska 13-15
85-067 BYDGOSZCZ
budynek A, II piętro, pok. nr 11, 12

Dział Promocji i Informacji Collegium Medicum
ul. M. Curie Skłodowskiej 9
85-094 BYDGOSZCZ
budynek audytoryjny (w którym mieści się również Biblioteka Medyczna), parter, pok. nr 6

tel. 52/ 585 37 75, 52/ 585 38 19
e-mail: dydaktyka@cm.umk.pl

www.cm.umk.pl
GG: 28429964
http://www.youtube.com/user/CollegiumMedicum?featu...
http://www.facebook.com/pages/Collegium-Medicum-w-...

Artykuły dotyczące uczelni
Total 4 items.
Trwa rekrutacja na studia w Collegium Medicum UMK - wybierz kierunki medyczne

Trwa rekrutacja na studia w Collegium Medicum...

Jeszcze nie jest za późno, byś studiował w Bydgoszczy kierunki medyczne, takie jak: dietetyka, fizjoterapia,…
​Dietetyka w Bydgoszczy

​Dietetyka w Bydgoszczy

Ile razy rozpoczynałeś dietę i wracałeś do dawnych przyzwyczajeń? Chciałbyś jeść smacznie, ale przede wszystkim…
Studia podyplomowe w CM UMK w zakresie  żywienia w aktywności ruchowej

Studia podyplomowe w CM UMK w zakresie żywie...

Celem studiów w zakresie żywienia klinicznego, zbiorowego oraz wspomagania żywieniowego w aktywności ruchowej jest podniesienie…
Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy - inżynieria biomedyczna

Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszc...

Inżynieria biomedyczna to interdyscyplinarna dziedzina z pogranicza nauk technicznych i medycznych. Od roku akademickiego 2014/2015…
Lokalizacja