Jakiego artykułu szukasz?

​Życie studenckie w Łodzi

Energia Łodzi i jej mieszkańców to siła, która przyciąga do tego wielokulturowego miasta. Poznajcie bliżej magiczną Łódź.

​Życie studenckie w Łodzi

Łódź to prężny ośrodek akademicki. O Łodzi marzą kandydaci na gwiazdy ekranu – co roku setki potencjalnych aktorów, reżyserów, operatorów walczą o pojedyncze miejsca poszczególnych kierunków studiów łódzkiej Filmówki. Miasto zbudowane na przemyśle włókienniczym do dzisiaj pozytywnie kojarzone jest z tą branżą – Akademia Sztuk Pięknych kształci artystów designu, projektowania tkanin, ubioru i biżuterii. Na Politechnice można studiować włókiennictwo i przemysł mody. Łącznie 13 wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, ASP i Politechnika Łódzka oraz kilkanaście niepublicznych szkół wyższych dają sumę ok. 100 tys. studentów.

To właśnie dla części z nich (bo rodowici łodzianie znają każdy kąt tego miasta) przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, gdzie mieszkać, jak się poruszać po mieście i gdzie bywać w Łodzi.

O urokach architektury Łodzi i jednocześnie możliwościach zamieszkania na czas studiów pisaliśmy już w artykule, który możecie przeczytać TUTAJ

Komunikacja w Łodzi

Dobrze rozbudowana sieć komunikacji miejskiej - ponad 20 linii tramwajowych i blisko 100 autobusowych (w tym nocnych), obsługujących ponad 2000 przystanków - pozwala na sprawne poruszanie się po mieście. Najbardziej ekonomiczne są bilety okresowe, np. 30-dniowe czy 90-dniowe. Zapisywane są na tzw. migawkach - kartach elektronicznych, które trzeba okazać w razie kontroli.

Przykładowe ceny: ulgowy imienny bilet 30-dniowy na wszystkie linie kosztuje 45 zł, analogiczny 90-dniowy - 112,5 zł

Ekologiczna alternatywa - Łódzki Rower Publiczny. Do dyspozycji cyklistów blisko 160 stacji i 1600 rowerów. Pierwsze 20 minut przejażdżki nic nie kosztuje. Jeśli podróż zajmie do 1 godziny - zapłacimy 1 zł, druga godzina to 3 zł, trzecia i kolejna - 5 zł. Przy sprzyjającej pogodzie - zdrowo dla nas i dla środowiska.

Mówiąc o komunikacji w Łodzi nie sposób pominąć riksze. To oczywiście bardziej turystyczny środek transportu, taki lokalny smaczek ulicy Piotrkowskiej. Przejazd kosztuje 5 zł, do dyspozycji jest 25 pojazdów.

Gdzie kulturalnie bywać w mieście?

Studia to czas nie tylko nauki, ale okres w życiu, kiedy chcemy się bawić, zawierać znajomości, korzystać z kultury, rozrywki. Co oferuje w tym zakresie Łódź?

Manufaktura i ul. Piotrkowska to najbardziej rozpoznawalne miejsca na mapie współczesnej Łodzi.

Zrewitalizowana XIX-wieczna fabryka włókiennicza, zachwycająca swoim ogromem, jest obecnie największą przestrzenią handlu, kultury i rozrywki z plażami w okresie lata, lodowiskiem zimą. Rajem dla smakoszy, mekką dla łowców promocji znanych marek odzieżowych, miejscem spotkań, odpoczynku, nauki. W Manufakturze znajduje się kino, teatr, muzea, kluby fitness, kręgielnia, place zabaw, setki butików, dyskoteki, dziesiątki kawiarni i restauracji, centrum nauki Eksperymentarium, Arena Laser Games. Centralnym punktem jest ponad trzyhektarowy Rynek Włókniarek Łódzkich, gdzie organizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe. Manufaktura to właściwie miasto w mieście.

Ulica Piotrkowska stanowi kręgosłup Łodzi. Obecnie zrewitalizowana, ponad 4-kilometrowa ulica zachwyca swoim klimatem. Niezniszczona w czasie II wojny zabudowa kamieniczna to prawdziwe secesyjne perełki. Ukwiecone latem ogródki piwne przyciągają spacerowiczów do ponad 100 pubów, kawiarni i restauracji. Pietryna – bo tak nazwali ją łodzianie, to miejsce tętniące życiem. Przy numerze 138/140 w murach dawnej fabryki bawełny Ramischa powstał projekt OFF Piotrkowska. Skupia pracownie projektantów mody, designu, architektów, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store i klubokawiarnie. W weekendowe przedpołudnia przyciąga Eko Targ, można zjeść przepyszne śniadania w Drukarni czy Spółdzielni.

Atlas Arena w Łodzi to istotny punkt na mapie Łodzi dla amatorów sportu i rozrywki. W hali organizowane są koncerty artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne, spektakle kabaretowe, widowiska, rewie. Gośćmi Areny byli czy będą Andre Rieu, Lenny Kravitz, Il Divo, Chór Aleksandrowa, Procol Harum, Sylwia Grzeszczuk, Patrycja Markowska.

W bardziej kameralnej atmosferze można niemal codziennie spotkać się z muzyką na żywo w dawnych halach zdjęciowych Wytwórni Filmów Fabularnych. To przestrzeń, która jest klubem muzycznym, sceną teatralną, salą koncertową gwiazd światowego formatu, salą kinową, innego wieczoru - pubem. Wytwórnia transmituje także wybrane wydarzenia kulturalne odbywające się w innych miejscach i z racji wcześniejszego przeznaczenia - gwarantuje doskonałą akustykę wnętrz.

Coroczną atrakcją przyciągającą nie tylko łodzian jest Light Move Festival. Dziesiątki zachwycających świetlnych instalacji, projekcji, iluminacji i mappingówpodkreślają piękno i niespotykany charakter łódzkiej zabudowy. To wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzu kulturalnym Łodzi.

Młodzi w Łodzi

Legitymacja studencka to furtka do wielu zniżek począwszy od podróży PKP, korzystania z komunikacji miejskiej, po bilety do kina, teatru. Urząd Miasta Łodzi promuje studentów swojego miasta i oferuje im Kartę Rabatową Młodzi w Łodzi. Wystarczy zarejestrować się on-line i odebrać na podstawie posiadanej legitymacji studenckiej kartę, która gwarantuje dodatkowe zniżki w objętych programem szkołach językowych, wybranych instytucjach kultury, obiektach gastronomicznych, sportowych, usługowych i wielu innych.

Energia Łodzi i jej mieszkańców to siła, która przyciąga do tego wielokulturowego miasta. Niech tej energii i Wam nie zabraknie, aby wypełniając studenckie obowiązki, móc jednocześnie zakosztować jak najwięcej atrakcji, które oferuje Łódź.

„Łódź uwielbiam za parki i całą zieleń, którą widać niemal z każdego tramwaju. Dzięki temu nie czuję się przytłoczona wielkimi wieżowcami, mogę złapać oddech i zwolnić tempo na co dzień. Szczególnie piękny jest park im. Klepacza, który mogę podziwiać studiując na Politechnice Łódzkiej. Najpierw studiowałam transport, gdzie zdobyłam tytuł inżyniera, a teraz kończę studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, też na Wydziale Mechanicznym. PŁ to świetne miejsce, wspaniali ludzie i atmosfera jakiej pozazdrościć nam mogą studenci z innych uczelni. To również dobry start do kariery zawodowej. Na każdym wydziale znajdują się tablice informacyjne pełne ogłoszeń o pracy, praktykach i stażach. Dzięki działalności w Samorządzie Studenckim poznałam wiele osób, które do Łodzi przyjechały na studia i szybko odnalazły się w nowej rzeczywistości. Wszystkie zajęcia prowadzone są bowiem na dwóch kampusach, w sąsiedztwie których znajdują się akademiki”.

Marta Lach, studentka Mechaniki i Budowy Maszyn PŁ


Powiązane treści

Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Rzeszowie
Życie studenckie w Rzeszowie
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Poznaniu
​Życie studenckie w Poznaniu

Komentarze (1)

Sylwek
Niestety nie udało mi się dostać miejsca w państwowym akademiku, ale nie chciałem rezygnować ze studiów. Ceny wynajmu małego pokoju blisko uczelni, bardzo mnie zawiodły. Kolega zaproponował mi pokój dwuosobowy w prywatnym akademiku Łódź (https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/). Na początku pomagali mi rodzice, potem znalazłem pracę dodatkową i obecnie opłacam sobie pokój sam. Z prywatnego akademika jestem bardzo zadowolony.
16.10.2019
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu