Jakiego artykułu szukasz?

​Życie studenckie w Białymstoku

Planujesz studia w Białymstoku? Może już dostałeś się na którąś z białostockich uczelni? Jeśli tak, poniżej garść informacji o studenckim życiu w stolicy Podlasia.

​Życie studenckie w Białymstoku

Czy zostaliście szczęśliwymi posiadaczami zawiadomienia o przyjęciu na studia w Białymstoku? Od października będziecie studentami Uniwersytetu Białostockiego, Politechniki, Uniwersytetu Medycznego lub jednej z niepublicznych szkół wyższych? Gratulacje! To nowe doświadczenie, nowe obowiązki. Aby już teraz oswoić i przybliżyć pewne sprawy, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Gdzie mieszkać w Białymstoku?

Dylemat ten dotyczy osób, które ze względu na odległość uczelni od domu, na czas studiów muszą przeprowadzić się do Białegostoku. Szerzej na temat oferty akademików i wynajmu mieszkań pisaliśmy TUTAJ.

Po pierwsze formalności

Miejscem, które często będziecie odwiedzać załatwiając większość spraw związanych ze swoim studiowaniem jest dziekanat. To tam podpiszecie umowę z uczelnią i już w pierwszych dniach października otrzymacie ważny dokument – legitymację studencką. Upoważnia do zniżek w wielu instytucjach kultury, rozrywki, transporcie miejskim, kolejowym.

Każdy student ma prawo wnioskować o przyznanie stypendium. Zasady przyznawania, wnioski, terminy – te wszystkie informacje uzyskacie w odpowiednim dziale uczelni. To najczęściej Dział Spraw Studenckich, Dział Socjalny czy właśnie dziekanat. Każda uczelnia przewiduje również finansową gratyfikację dla najlepszych studentów. Warto więc przyłożyć się do egzaminów – odpowiednio wysoka średnia może mieć przełożenie na całkiem miły comiesięczny przelew na konto.

Studenci objęci są ubezpieczeniem,któremu podlegają rodzice czy opiekunowie. Aby jednak skorzystać z usług służby zdrowia w miejscu studiowania, trzeba zapisać się do konkretnego lekarza w przychodni studenckiej lub innej przychodni. W razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej, formalności z tym związane będą już załatwione. Dodatkowo warto wykupić nieobowiązkową polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków – większość uczelni współpracuje z ubezpieczycielami i oferuje takie polisy na preferencyjnych warunkach.

Dla aktywnych

Wkuwanie, zarwane noce, zaliczenia, sesje to tylko wycinek życia żaków. Studia to również czas rozwijania zainteresowań, poszukiwania pasji. Uczelnie oferują wiele form aktywności, pozwalających na zaangażowanie się w różnorodne przedsięwzięcia. Na stronach poszczególnych wydziałów znajdziecie ofertę kół naukowych, które pozwalają poszerzyć wiedzę z określonej dziedziny, nawiązać znajomości z praktykami czy instytucjami z określonej branży, współorganizować konferencje naukowe, zdobywać cenne doświadczenia.

Zainteresowania niezwiązane ze studiowaną dziedziną można rozwijać, angażując się w działalność innych uczelnianych organów, organizacji, stowarzyszeń, zrzeszeń. Warto wymienić najpopularniejsze z nich: Parlament Studencki, chór akademicki, Akademicki Związek Sportowy, AIESEC, Niezależne Zrzeszenie Studentów, czy Radiosupeł przy Uniwersytecie Medycznym.

Kluby studenckie

Uczelnie mają swoje miejsca rozrywki. Klub CoNieCo przy Uniwersytecie Medycznym czy Gwint Politechniki Białostockiej to obowiązkowe adresy żaków. Na mapie miasta warto oznaczyć Hary Motorcycle Pub, Zmianę Klimatu, Jazzon Live Jazz Club, czy Anty Pub.

Gdzie zjeść za grosze

Popularnością nieustająco – jak przed laty – cieszą się bary mleczne. Choć ich nazwa jest myląca, bo najczęściej oferują dania mięsne, śniadania, zestawy obiadowe. Jeśli szybko i tanio, to koniecznie w Topolance. Dania może nie są wysublimowane, ale smaczne, domowe i na studencką kieszeń. Bar Słowiański zaskoczy barszczem ukraińskim, na długiej liście menu są też kartacze, naleśniki, pierogi. Ciepły pożywny posiłek można zjeść nawet za 10 zł. W Barze Merino codziennie do wyboru są zestawy dnia, ich koszt to 12-15 zł. Bywalcy barów polecają również Mleczaka – smacznie, tanio i z miłą obsługą.

Mamy nadzieję, że pierwsze kroki w nowym mieście i nowej społeczności żaków będą łatwiejsze dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi. Zapewne już wkrótce oswoicie gmachy uczelni, znajdziecie swoje ulubione miejsca w mieście, a czas spędzony w Białymstoku będzie niezapomnianym etapem Waszego życia.

Życzymy miłego studiowania w stolicy Podlasia.

Powiązane treści

Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Rzeszowie
Życie studenckie w Rzeszowie
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Poznaniu
​Życie studenckie w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…