Jakiego artykułu szukasz?

​Życie studenckie w Bydgoszczy

Wśród polskich ośrodków akademickich Bydgoszcz nie jest może jednym z największych, ale oferuje bogatą ofertę kształcenia na niemal wszystkich typach studiów. Planujesz studia w Bydgoszczy? To artykuł dla Ciebie.

​Życie studenckie w Bydgoszczy

Bogata oferta kierunków studiów oferowanym przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Collegium Medicum UMK, Akademię Muzyczną oraz kilka niepublicznych szkół wyższych powoduje, że w tym ośrodku akademickim kształci się ponad 30 tysięcy studentów.

Przyjrzeliśmy się, w jaki sposób mogą oni zorganizować sobie czas wolny od zajęć, wkuwania, zaliczań, robienia projektów, gdzie znaleźć jedzenie na studencką kieszeń i jak podróżować po mieście.

Jak można dotrzeć do Bydgoszczy?

Pytanie może wydać się niestosowne w dobie smartfonów, aplikacji prowadzących nas krok po kroku. Ale odpowiedź może zaskoczyć, bowiem oprócz tradycyjnych środków transportu, udając się do Bydgoszczy można wybrać drogę wodną! Bydgoszcz leży na Międzynarodowej Drodze Wodnej, jest połączona siecią rzek i kanałów z Kłajpedą i aż z Antwerpią.

Rowerem przez miasto?

Tak, nawet wodnym! Może w ten sposób raczej turystycznie. Na tradycyjny rower można liczyć przez większą część roku. Bydgoski Rower Aglomeracyjny dysponuje ponad 50 stacjami. Korzystanie do 20 minut jest bezpłatne, jazda do godziny to koszt 1 zł, za podróż do 120 minut zapłacimy 4 zł.

Bydgoszcz jest dobrze skomunikowana przez sieć autobusów i tramwajów. Stali użytkownicy mogą skorzystać z Bydgoskiej Karty Miejskiej, na której zapisywane są bilety okresowe. Semestralny bilet sieciowy kosztuje 205 zł, bilet 90-dniowy - 128 zł.

Uczelniane organizacje, kluby i koła naukowe

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego działa kilkadziesiąt kół naukowych. Ich zadaniem jest pogłębianie wiedzy w określonej dziedzinie, rozwijanie pasji i zainteresowań. Ponadto studencki mogą zrzeszać się w licznych organizacjach studenckich.

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym studencki mogą rozwijać swoje zainteresowania w Akademickim Klubie Badań Podwodnych Arius, Akademickim Klubie Krótkofalowców, Studenckim Forum Business Center Club czy uczelnianym klubie AZS.

Medyków z bydgoskiego Collegium Medicum zainteresuje zapewne Koło Filmowe Camera Anterior, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA albo chór Collegium Medicum.

Przy Wyższej Szkole Bankowej prężnie działa samorząd studencki – główny organizator wielu uczelnianych imprez, w tym cyklicznych otrzęsin, połowinek, Juwenaliów. Studenci zdobywają nowe doświadczenia w licznych kołach naukowych, realizują często duże projekty.

Kulturalnie w Bydgoszczy

W Bydgoszczy organizowanych jest wiele cyklicznych, corocznych imprez o przeróżnej tematyce, wśród których można znaleźć coś dla swoich upodobań. Wybrane z nich to: Bydgoski Festiwal „Podróżnicy”, festiwal muzyki etnicznej Ethniesy, festiwal filmów animowanych Animocje, bydgoski festiwal wodny Ster na Bydgoszcz, impreza łącząca świat żeglarzy, artystów i podróżników, Busker Fest - kuglarze, klauni, akrobaci, muzycy, połykacze ognia, mimowie a nawet malarze angażują w swoje działania przechodniów, aby zaraz potem zniknąć na cały rok, Mózg Festiwal – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych, Bydgoszcz Jazz Festival, a także Jarmark Świętojański, Jarmark Kujawsko-Pomorski czy Bydgoski Festiwal Nauki. Ciekawostką i lokalnym smaczkiem są Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę – to święto amatorów balansowania na wysokości, odbywające się nad Brdą, w sąsiedztwie słynnej bydgoskiej rzeźby.

Gdzie smacznie zjeść w Bydgoszczy?

I nie zbankrutować? – w barze mlecznym. Bary, pomimo swojej nazwy, oferują tradycyjne, domowe obiady za naprawdę niską cenę. To i Owo, Kaprys, Bar Niebieski, Krokus, Jagienka czy Tempo oferują zestawy śniadaniowe, przepyszne zupy, naleśniki, pierogi, gołąbki, żeberka, zrazy, sznycle. Wykwintne i bardzo urozmaicone naleśniki można zjeść w Ten Tego, wybór pierogów znajdziecie w Pierogarni pod Aniołami lub Starym Młynie.

Na amatorów nocnego życia, muzyki na żywo, dobrego piwa czy drinka czekają liczne puby i kluby. Według popularnego portalu podróżniczego miejsca, do których warto wieczorem zajrzeć w Bydgoszczy to Pub Jack, Klub Masq, SODA 2.0 club & longue bar, Savoy, Awangarda czy Prolog9.

Jeśli rozpoczynacie swoją studencką przygodę w Bydgoszczy, to niewielkie miasto zaskoczy Was wieloma niezwykłymi zakątkami, zachwyci przepięknymi, artystycznymi muralami na budynkach. Wędrując wybranymi uliczkami spotkacie np. Sierotkę Marysię, krasnoludki, kobietę w gołębiach i inne postaci zaklęte w pniach drzew przez artystów rzeźbiarzy. To będzie na pewno niezapomniany czas.

Powodzenia na studiach!

Powiązane treści

Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Rzeszowie
Życie studenckie w Rzeszowie
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Poznaniu
​Życie studenckie w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…