Jakiego artykułu szukasz?

​Życie studenckie w Gdańsku

Jeśli jesteś jednym z kilkunastu tysięcy szczęśliwców, których nazwisko znalazło się na liście studentów i w październiku rozpoczniesz naukę na jednej z gdańskich uczelni – przede wszystkim wielkie gratulacje. Zaczynasz nowy etap życia w zupełnie innej społeczności – żaków. Przygotowaliśmy mini przewodnik, który ułatwi Ci wejście w uczelnianą rzeczywistość.

​Życie studenckie w Gdańsku

Najpierw formalności

Większość spraw formalnych można załatwić w dziekanacie – to nic innego jak sekretariat konkretnego wydziału czy całej uczelni. Tam na początku swojej studenckiej przygody odbierzesz indeks oraz legitymację – to ważny dokument, dzięki któremu możesz liczyć na wiele zniżek przysługujących osobom mającym status studenta. Zanim rozpoczniesz zajęcia, musisz również podpisać umowę ze swoją uczelnią - z niej wynikają wzajemne prawa i obowiązki stron.

Sprawy socjalne

Każdy student może wnioskować o stypendium. Podstawą jego przyznania jest określona sytuacja materialna w rodzinie, niepełnosprawność, a także dobre wyniki w nauce. Warto na początku studiów zapoznać się z kryteriami i warunkami przydzielania pomocy finansowej. Może się okazać, że trochę więcej zakuwania przerodzi się całkiem niezły zastrzyk gotówki każdego miesiąca.

Osoby, które rozważają zamieszkanie w domu studenckim powinny zadbać o złożenie stosownego wniosku w tej sprawie odpowiednio wcześnie – akademiki przyznawane są w trakcie wakacji. Może się okazać, że w ostatniej chwili po prostu nie ma już miejsc.

Zdrowie żaka

Ciężka sesja egzaminacyjna może pobawić sił witalnych nawet najwytrwalszych. Studenci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu swoich rodziców czy opiekunów. Zmieniając miejsce zamieszkania na czas studiów warto jednak wcześniej zapisać się do konkretnej przychodni – niekoniecznie studenckiej. W razie konieczności skorzystania ze świadczenia opieki zdrowotnej formalności będą już załatwione.

Dodatkowe ubezpieczenie, które lepiej wykupić, to polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Najczęściej uczelnie współpracują z ubezpieczycielami i oferują takie ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach. Lepiej się zawczasu zabezpieczyć, sytuacji losowych nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Organizacje studenckie

Jeszcze przed nastaniem października zetkniecie się z prężnie działającymi strukturami uczelnianymi. Parlamenty studenckie wielu szkół wyższych organizują wakacyjne wyjazdy integracyjne dla pierwszoroczniaków. To fajna inicjatywa, pozwalająca poznać w swobodnych okolicznościach osoby, z którymi wkrótce zasiądziecie w sali wykładowej.

Na uczelniach funkcjonuje wiele zrzeszeń, stowarzyszeń i organizacji, których celem jest rozwijanie pasji, działalność w określonej sprawie, przykładowo chóry akademickie, kluby sportowe (morski, wspinaczkowy, kajakowy), Rowerem na PG, Studencka Agencja Radiowa, Studencki Klub Wrażeń Ekstremalnych – to oczywiście nieliczne wybrane z nich. Wydziałowe czy ogólnouczelniane studenckie koła naukowe skupiają osoby zainteresowane poszerzaniem wiedzy w określonej dziedzinie. Ich oferta dostępna jest na wydziałowych stronach internetowych.

Poza salą wykładową

Strudzony jarzmem obowiązków student gdańskiej uczelni ukojenie i relaks znajdzie w szumie morza spacerując po nadbałtyckiej plaży. Taki przywilej wakacyjnego krajobrazu mają - z racji położenia miasta – mieszkańcy Gdańska czy Trójmiasta. Ale w samym mieście nie brakuje innych atrakcji. Niemal przez cały rok Gdańsk tętni życiem i wśród wielu wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie. Coroczny festiwal teatrów ulicznych FETA przyciąga amatorów spektakli plenerowych. Gdański Teatr Szekspirowski co roku organizuje spektakle z udziałem wykonawców z całego świata, którym towarzyszą koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, seminaria. Baltic Sail to święto żeglarzy, pokazy żaglowców, szanty na świeżym powietrzu i stoiska marynistyczne.

Zapełniony kalendarz imprez hali widowiskowo-sportowej ERGO Arena potwierdza, że w Gdańsku nie można się nudzić. Amatorzy muzyki na żywo w bardziej kameralnym gronie zadowoli bogata oferta licznych klubów i pubów, zlokalizowanych głównie w obrębie śródmieścia. Polecamy niektóre z nich: Pixel, Flisak’76, Craft Coctails, Pub Red Light, Mała Sztuka, Pub Polskie Kino, Pub Crawl Gdansk, Miasto Aniołów.

Niezaprzeczalny klimat miasta, z charakterystyczną ceglaną zabudową, mnóstwem zabytków, a także jego urokliwe położenie powodują, że Gdańsk jest miejscem magicznym. To prężny ośrodek akademicki, jednocześnie – z racji powiązań portowych – również biznesowy. Miasto, w którym miały miejsce przełomowe wydarzenia dla losów Polski. To wszystko powoduje, że niewątpliwie będziecie mieli poczucie, że jesteście w miejscu szczególnym.

Powodzenia na studiach!

Powiązane treści

Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Rzeszowie
Życie studenckie w Rzeszowie
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Poznaniu
​Życie studenckie w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…