Jakiego artykułu szukasz?

​Życie studenckie w Krakowie

Kraków to miasto z historią, miasto kultury, młodych ludzi, których stolica Małopolski mami swoimi atrakcjami. Zanim poznacie każdy krakowski zakątek, podpowiadamy, jak rozpocząć życie studenckie w Krakowie.

​Życie studenckie w Krakowie

Wybierasz się na studia do Krakowa? To świetny wybór.

Kraków jest drugim co do wielkości, zaraz po Warszawie, ośrodkiem akademickim. Kilkanaście uczelni publicznych i niemal tyle samo niepublicznych szkół wyższych, w tym Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Górniczo-Hutnicza, AWF, ASP czy Akademia Muzyczna powoduje, że liczba krakowskich studentów oscyluje w granicy 200 tysięcy, co czyni z nich społeczność sporego miasta.

Niezaprzeczalnie Kraków jest liderem jeśli chodzi o tradycję edukacji – to tutaj mieści się najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński, który dodatkowo w corocznych rankingach uczelni wymienia się od czasu do czasu z Uniwersytetem Warszawskim zaszczytnym pierwszym miejscem.

Kraków to miasto z historią, miasto kultury, młodych ludzi, których stolica Małopolski mami swoimi atrakcjami. Zanim poznacie każdy krakowski zakątek, podpowiadamy, jak rozpocząć życie studenckie w Krakowie.

O tym gdzie i za ile zamieszkać w Krakowie pisaliśmy TUTAJ. Znajdziecie tam przewodnik po krakowskich akademikach i kosztach wynajmu mieszkania.

Najdostojniej byłoby przemieszczać się białą dorożką zaprzęgniętą w parę rumaków, ale tą atrakcję spod krakowskich Sukiennic pozostawmy turystom. Najlepiej zaopatrzyć się w Krakowską Kartę Miejską, na której zapisywane są m.in. imienne bilety okresowe. Ma ona na celu zintegrować wiele usług dostępnych w aglomeracji krakowskiej - komunikację miejską, parkowanie w strefie ograniczonego postoju, instytucje kulturalne, itp. Ulgowy bilet sieciowy na jeden miesiąc kosztuje 36 zł, semestralny – 147 zł.

Bądź eko

W Krakowie, jak w większości dużych miast rzucających wyzwanie zanieczyszczonemu powietrzu, funkcjonuje system rowerów miejskich. Wavelo ma do dyspozycji ponad 1500 rowerów i ponad 160 stacji rowerowych. Każdy zarejestrowany (w Internecie lub aplikacji)użytkownik otrzymuje numer konta i PIN, którymi posługuje się wypożyczając rower. Każdy może wybrać dowolny abonament, zgodny z własnymi potrzebami korzystania. Przykładowo jazda do 60 min. dziennie, to miesięczny koszt 19 zł, za 1,5 godziny korzystania z roweru zapłacimy 24 zł miesięcznie. Do wyboru wiele planów taryfowych, wszystkie dostępne na wavelo.pl.

Kulturalnie pod wawelem

Corocznie w mieście Kraka organizowane są setki mniejszych i większych imprez kulturalnych. Kraków słynie z festiwali znanych w całej Polsce i Europie. To przeglądy twórczości z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych, czy literatury. Wymieńmy choćby Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwal Teatrów Ulicznych, Krakowskie Miniatury Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Unsound Festiwal, Festiwal Muzyki Polskiej, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Krakowski Festiwal Filmowy, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Live Music Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, Festiwal Audio Art, Festiwal Shanties, Theatrum Musicum czy Jarmark Świętojański.

Wielką popularność zyskały Krakowskie Noce, na które składają się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Muzyki, Noc Jazzu, Cracovia Sacra, Noc Poezji, odbywające się tak na scenach teatralnych, w salach muzealnych, jak plenerach.

Poznając kulturalne życie Krakowa nie można pominąć legendarnej Piwnicy pod Baranami, przyciągającej nieprzerwanie od ponad 60 lat repertuarem kabaretowym, koncertowym, recitalowym.

Na miłośników muzyki połączonej z tańcem czekają liczne kluby, zdecydowanie dominujące w obrębie krakowskiego Śródmieścia i Rynku Głównego. Wskażmy wybrane z tych, które uzyskały wysokie noty w rankingu znanego portalu turystycznego: Cafe Philo, Wodka Cafe Bar, Mercy Brown Bar, Alchemia, Mojito Caffe, Strefa Piwa, Eszeweria Bar, Harris Piano Jazz Bar, Jazz Rock Cafe, Klub Społem Deluxe, Absynt Cafe & Drink Bar, Coctails &Songs i wiele, wiele innych.

Kraków od kuchni

Studenci liczący każdą złotówkę wydaną na jedzenie z pewnością ucieszy fakt, że kultowe bary mleczne mają się dobrze. W dodatku wbrew nazwie, zjeść w nich można rybę, klopsa czy fasolkę po bretońsku. Ceny naprawdę atrakcyjne, jedzenie bardzo przyzwoite, a nawet pyszne. W Górniku ogromną porcję pierogów można zjeść za 6 zł. Najlepsze śniadanie w Kwadransie na Grodzkiej. W Krakusie na Limanowskiego danie dnia (zupa, drugie danie i kompot) za ok. 15 zł. W Miłej na Łąkowej klienci chwalą…miłą obsługę. Jedzenie również godne polecenia.

Kraków to tygiel kultur, więc smaki i zapachy kuchni z całego świata przeplatają się w mieście. Jednak mówiąc o Krakowie nie sposób pominąć kuchnię żydowską. Chętnych na zdegustowanie czulentu, cymesu, gęsich pipek czy humusu kierujemy na krakowski Kazimierz, gdzie czas się miejscami zatrzymał, zachowując atmosferę przedwojennego Krakowa.

Na dobry początek

Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego na portalach społecznościowych powstają grupy skupiające studentów określonego kierunku studiów. Już wtedy można się wstępnie poznać, zanim ruszy machina otrzęsin i imprez integracyjnych czy wyjazdów adaptacyjnych, organizowanych przez samorządy studenckie.

Integracji młodych osób przybywających na studia często z różnych części Polski czy nawet świata pomagają inicjatywy i imprezy typowo studenckie. Corocznym świętem żaków są z Juwenalia z kolorowym pochodem na Rynek Główny, koncertami, kabaretonami i wydarzeniami sportowymi.

Otrzęsiny pierwszoroczniaków, wstępujących w szeregi braci studenckiej obfituje w niezapomniane (dla nowych żaków) atrakcje.

Typowo krakowski Babski comber i Karczma Piwna to tradycja AGH, ostatkowa impreza organizowana przez studentów uczelni.

Student zrzeszony

Możliwości rozwijania swoich pasji w ramach uczelnianych inicjatyw jest wiele. Przy każdej uczelni działają organizacje, w których można rozwinąć swoje talenty czy zainteresowania. Wymieńmy choćby chóry akademickie, orkiestry uczelniane, koła studenckie, AZS-y, kluby taneczne czy pieśni i tańca, organizacje studenckie (AIESEC, NZS).

Czas spędzony na studiach w Krakowie na pewno będzie niezapomniany. Pomoże w tym atmosfera miasta, jego niezaprzeczalny urok i moc atrakcji, sprawiających, że to prawdziwa europejska metropolia.

Powodzenia na studiach!

Powiązane treści

Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Rzeszowie
Życie studenckie w Rzeszowie
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Lublinie
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Poznaniu
​Życie studenckie w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Uniwersytet Szczeciński
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku