Jakiego artykułu szukasz?

​Życie studenckie w Lublinie

Od października rozpoczynacie studia na jednej z lubelskich uczelni? Przed Wami czas, kiedy oprócz zaliczeń i sesji będziecie rozwijać swoje pasje, nawiązywać nowe znajomości, zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

​Życie studenckie w Lublinie

Jako że początki życia studenckiego bywają czasem trudne, mamy nadzieję, iż nasze porady będą pomocne, zanim na dobre wejdziecie w szeregi braci studenckiej.

W nowym miejscu - życie w Lublinie

Jeśli rozpoczęcie studiów wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, przed Wami bardzo ważna decyzja – wybór nowego lokum. O możliwościach zakwaterowania w Lublinie i kosztach z tym związanych pisaliśmy TUTAJ.

Przeprowadzając się do nowego miasta warto zadbać o kwestie dotyczące opieki zdrowotnej. Studenci objęci są ubezpieczeniem swoich rodziców lub opiekunów. Istotne jednak jest, aby zapisać się do konkretnego lekarza pierwszego kontaktu w przychodni studenckiej lub innej – w momencie konieczności skorzystania z pomocy medycznej, formalności będą już załatwione.

Uczelnie oferują swoim studentom ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków. Warunki są korzystniejsze niż przy polisie indywidualnej, warto zainwestować w taką ochronę, nie sposób przewidzieć zdarzenia losowe.

Jak dojadę - komunikacja w Lublinie

Zanim bez trudu będziecie umieli dotrzeć w każdy zakątek miasta, przydatne w przemieszczaniu się będą aplikacje dostępne na smartfony. Szczegółowo zaplanują podróż, wskażą przystanek początkowy, końcowy, ewentualne przesiadki, czas dojazdu.

Po Lublinie poruszać się można autobusami i trolejbusami. Jednorazowy bilet ulgowy kosztuje 2 zł. Na codzienne dojazdy bardziej ekonomiczny będzie 30-dniowy bilet na wszystkie linie – kosztuje 46 zł. Płacąc z góry za 90 dni koszt wyniesie 120 zł.

Ekologiczny student

Od marca do późnej jesieni dostępny jest Lubelski Rower Miejski. Po zarejestrowaniu się w odpowiedniej aplikacji i zasileniu konta wymaganą kwotą można wypożyczać rowery dostępne w kilkudziesięciu stacjach rozmieszczonych w strategicznych miejscach Lublina. 20 minut jazdy nic nie kosztuje. Przez pierwszą godzinę można jeździć za złotówkę. Druga godzina wypożyczenia to 3 zł, każda kolejna - 4 zł.

Pierwsze kroki na uczelni

Dziekanat jest miejscem, które często będziecie odwiedzać. Dobra rada - warto żyć w zgodzie z pracownikami dziekanatu! Tam załatwia się większość formalności związanych z tokiem studiów. Pierwszą z nich będzie umowa z uczelnią, którą podpiszecie w pierwszych dniach studiów. W dziekanacie odbierzecie legitymację - bardzo cenny dla studenta dokument, uprawniający do wielu zniżek, darmowych wejściówek do wybranych klubów.

Każdy student może również wnioskować o pomoc finansową. Jej przyznanie jest zależne od spełnienia określonych warunków. Stypendium socjalne otrzymają osoby spełniające kryterium dochodowe, stypendium naukowe przewidziane jest dla studentów, którzy sesję zakończą z określoną średnią ocen. Zasady przyznawania, wnioski, terminy - te wszystkie informacje uzyskacie w odpowiednim dziale uczelni.

Dla zaangażowanych

Czas studiów to możliwość rozwijania swoich pasji, poszukiwanie nowych zainteresowań. Na uczelniach działa wiele organizacji, stowarzyszeń, w których szeregach każdy może znaleźć coś dla siebie. Wymieńmy wybrane z nich. Przy większości uczelni działają chóry akademickie, zespoły tańca, Akademickie Związki Sportowe. Przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej działa Yacht Club UMCS, DKF „Bariera”. Studenci Politechniki mogą zaangażować się w działalność Studenckiej Agencji Fotograficznej, czasopismo studentów Politechniki „Plagiat”, klub Szermierka Historyczna. Na KUL-u, podobnie jak na innych uczelniach, działa kilkadziesiąt kół naukowych. Ich celem jest skupianie pasjonatów określonej dziedziny naukowej, osób, które chcą poszerzać wiedzę z danej tematyki, współorganizować konferencje tematyczne, poznać osoby z interesującej branży.

Między sesjami

Nie samymi kolokwiami i zaliczeniami żyje student. Uczelnie mają swoje miejsca rozrywki, na amatorów nocnego życia czekają liczne kluby, gdzie przy lampce wina czy drinku można posłuchać ulubionej muzyki na żywo. Każdy bywalec jednym tchem wymieni takie nazwy jak Blues Brothers Pub, NOC, Placyk, ShotBar U-Boot.

A jeśli na małe co nie co to najlepszego śledzia można zjeść w Bistro Tancereczka, Nóż - Kuchnia i Bar to burgery, żeberka oraz kanapki na ciepło podawane z domowymi frytkami, a do tego kilkanaście butelek piw rzemieślniczych. W Bistro Ugryź Przegryź posmakujecie kuchni polskiej i amerykańskiej. Jeśli macie ochotę na spaghetti – wybierzcie Makarun Lublinna, a jeśli na naleśniki – idźcie do Allo Allo Naleśnikarnia.

Bogate życie kulturalne Lublina nie pozwoli się nudzić. Coroczne imprezy, przyciągające wielu sympatyków. Lublin Blues Session to całoroczny projekt, obejmujący koncerty i warsztaty muzyczne. Bitwa o kulturę stanowi cykl spotkań z pisarzami osobistościami lubelskiej kultury. Studenckie Konfrontacje Filmowe są przeglądem najciekawszych osiągnięć światowego kina. Cykl Koncertów „Harmonie Starego Miasta” promuje twórczość muzyczną Henryka Wieniawskiego w mieście urodzin genialnego skrzypka i kompozytora. „Metamorfozy Sentymentalne” – Lubelski Festiwal Piosenki Aktorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego to festiwal obejmujący, oprócz wydarzeń muzycznych, spotkania autorskie, dyskusje panelowe, wystawy, projekcje filmów oraz inne formy artystyczne.

Mamy nadzieję, że pierwsze kroki w nowym mieście i nowej społeczności studenckiej będą łatwiejsze dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi. Zapewne już wkrótce oswoicie gmachy uczelni, znajdziecie swoje ulubione miejsca w mieście, a czas spędzony w Lublinie będzie niezapomnianym etapem Waszego życia.

Życzymy miłego studiowania w stolicy Lubelszczyzny.

Powiązane treści

Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie we Wrocławiu
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Olsztynie
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Zielonej Górze
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Radomiu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Opolu
Życie studenckie w Rzeszowie
Życie studenckie w Rzeszowie
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Kielcach
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Białymstoku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Gdańsku
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Szczecinie
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Bydgoszczy
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Toruniu
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Krakowie
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Łodzi
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Warszawie
​Życie studenckie w Poznaniu
​Życie studenckie w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…