​Gdzie na studiach mieszkać w Lublinie?

Z myślą o przyszłych studentach uczelni w Lublinie przygotowaliśmy mały przewodnik.

Przyjrzeliśmy się, co miasto oferuje swoim studentom.


Akademiki w Lublinie

Wszystkie publiczne uczelnie mają swoje domy studenckie. Liczba miejsc jest oczywiście ograniczona, aby uzyskać miejsce w DS, trzeba spełnić określone przez uczelnię kryteria. Decydująca jest odległość stałego miejsca zamieszkania, a także dochód przypadający na członka rodziny. Istotnym kryterium jest posiadanie dzieci, niepełnosprawność studenta. W późniejszych latach studiów uwzględniana jest także średnia ze studiów.


Dla kogo dom studencki?

Wiele osób twierdzi, że mieszkanie w akademiku to esencja życia studenckiego. Ta teoria ma też swoich przeciwników. Akademik to miejsce szczególne. Nie kojarzy się z ciszą, intymnością, spokojem. Sukces takiej opcji zakwaterowania zależy też w dużej mierze od współlokatorów w pokoju. Mieszkanie w domu studenckim na pewno gwarantuje ożywione kontakty towarzyskie. Obecnie standard akademików jest znacznie lepszy, są lepiej wyposażone, gwarantują dostęp do Internetu, wiele z nich oferuje sale sportowe, sale cichej nauki, kluby, kawiarnie, rowerownie.

Zobaczcie co odnośnie zakwaterowania proponują wybrane lubelskie uczelnie. Szczegóły znajdziecie w poniższych linkach:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – do wyboru Amor, Babilon, Femina, Grześ, Helios, Ikar, Jowisz, Zana i Kronos, pokoje 1-, 2- lub 3-osobowe. Ceny wahają się od 300 zł do 640 zł. Dodatkowo płatny Internet.

Politechnika Lubelska – do dyspozycji 4 domy studenckie, wszystkie zlokalizowane przy ul. Nadbystrzyckiej.

Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II posiada w Lublinie dwa męskie domy studenckie oraz jeden żeński. Pokoje 1-, 2- lub 3-osobowe połączone są w segmenty. Ceny w przedziale 300 zł – 520 zł.

Uniwersytet Medyczny w czterech domach studenckich pomieści blisko 1000 osób. Akademiki zlokalizowane są blisko głównych budynków dydaktycznych. Do wyboru pokoje 1-, 2- lub 3-osobowe, koszt miesięczny: 310 zł – 650 zł.

Uniwersytet Przyrodniczy: Eskulap, Cebion, Dodek umiejscowione w miasteczku akademickim, Broadway i Manhattan znajdują się w dzielnicy Felin. Miesięczny koszt: od 310 zł.


Jeśli nie akademik - to co?

Alternatywą dla domu studenckiego jest wynajem mieszkania lub pokoju. Zachęcamy, aby tej sprawy nie zostawiać na ostatnią chwilę. Najciekawsze oferty rozchodzą się w miesiącach wakacyjnych. Wtedy mieszkania opuszczają lokatorzy kończący studia, łatwiej wybrać ciekawszą ofertę.

Największą popularnością cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe.

Poszukiwanie mieszkania najlepiej rozpocząć od przeglądu ofert w portalach z nieruchomościami. Zaznaczając odpowiednie kryteria otrzymamy propozycje w satysfakcjonującej lokalizacji, cenie, standardzie.

Pamiętajcie, że koszt najmu mieszkania jest powiększony o koszty eksploatacji: czynsz, rozliczenie zużycia wody, gazu, prądu, dodatkowe opłaty za media (telewizja kablowa, Internet). Zapoznajcie się, na jakim poziomie one się kształtują, aby ostateczna kwota do zapłaty nie była niemiłym zaskoczeniem. Wybierając mieszkanie zwróćcie uwagę na wyposażenie – czy obejmuje minimum niezbędne do codziennego funkcjonowania. Musicie się też liczyć z dodatkowym wydatkiem na początku – to kaucja wpłacana na poczet ewentualnych zniszczeń i długów, najczęściej w wysokości jednomiesięcznego najmu.


Ile kosztują mieszkania w Lublinie?

Przyjrzeliśmy się kosztom, z jakim wiąże się wynajem mieszkania w wybranych lokalizacjach Lublina. Niewielką kawalerkę w Śródmieściu można wynająć już za 780 zł. Kawalerka dalej od ścisłego centrum, ale o dużo większym metrażu to koszt 950 zł.

Dwupokojowe, nowoczesne mieszkanie z aneksem kuchennym można wynająć za 1200 zł. Bardziej komfortowy układ w przypadku kilku lokatorów, to mieszkanie z oddzielną kuchnią – takie mieszkanie o powierzchni 50 m2 to koszt 1100 zł.

To oczywiście dolne granice kosztowe dla bardzo ciekawych ofert, jakie udało się nam upolować. Mieszkania w nowoczesnych apartamentowcach, o wyższym standardzie wykończenia wiążą się już z innymi opłatami za wynajem.

Tańszą wersją wynajmu mieszkania jest stancja, czyli pokój w mieszkaniu czy domu przy rodzinie. Współdzielenie kuchni i łazienki z właścicielami nie zawsze przebiega w pełnej symbiozie, ale są zwolennicy takiej opcji i niższa cena zakwaterowania rekompensuje ewentualne niedogodności i ograniczenia.

Liczymy, że uda Wam się znaleźć satysfakcjonujące lokum w tym pięknym mieście.

Życzymy powodzenia na studiach w Lublinie!