Jakiego artykułu szukasz?

Gdzie i za ile mieszkać we Wrocławiu

Gdzie mieszkać we Wrocławiu, gdy dostaniesz się na studia? Co wybrać - akademik, mieszkanie studenckie czy może zainwestować w zakup własnego lokum. O rynku nieruchomości dla studentów wrocławskich - czytaj poniżej.

Gdzie i za ile mieszkać we Wrocławiu

Wrocław jest dynamicznie rozwijającym się prozachodnim miastem, prężnym ośrodkiem akademickim przyciągającym każdego roku tysiące żaków z różnych zakątków Polski a nawet świata. Przed każdym z nich staje zadanie uwicia sobie nowego gniazdka choćby na czas studiów, a może na dłużej.

Możliwości osiedlenia się jest kilka.

Dla studenta – akademik

Większość uczelni publicznych, ale również wiele niepublicznych posiada własne domy studenckie. Atmosfera mieszkania w akademiku bywa niezapomniana,jednak nie wszystkim odpowiada rytm życia domu studenckiego. Mieszkanie z przypadkowym współlokatorem może się okazać znajomością na całe życie, albo udręką i nieustającą walką o swój kawałek podłogi. Dodajmy, że standard obecnych akademików nie ma już nic wspólnego z prysznicem za brudną zasłonką, jednym krzesłem w 4-osobowym pokoju czy jedną lodówką na korytarzu.

Żeby zamieszkać w „Kredce”, „Ołówku”, „Parawanowcu”, „Przegubowcu” czy „Strasznym Dworze” trzeba spełnić określone kryteria naboru. Kluczowe z nich to odległość od miejsca zamieszkania, status materialny rodziny, stan zdrowia, ale też wyniki uzyskiwane w trakcie studiowania czy rekrutacji. Miesięczny koszt mieszkania w pokoju dwuosobowym to przeciętnie 400 zł – 560 zł.

Mieszkanie dla studenta

Wyjazd syna czy córki na studia do Wrocławia to już inwestycja sama w sobie. Ale to też często moment na decyzję o kupnie mieszkania w tym mieście. Perspektywy pracy po ukończeniu studiów są duże, to zatem inwestycja na lata. W okresie sierpnia i września notuje się gigantyczne ożywienie na rynku nieruchomości. Najlepiej sprzedają się kawalerki i nieduże, ok. 40-metrowe mieszkania dwupokojowe.

Jednak wynajęcie stacji czy mieszkania to ciągle najczęstsza forma osiedlenia się na czas studiów.

Przyjrzyjmy się, jak wygląda rynek najmu nieruchomości we Wrocławiu.

Najpopularniejsze są nieduże, 2-pokojowe mieszkania o powierzchni ok. 40 - 45 m2., wynajmowane przez 2-3 osoby. Koszty rozkładają się na kilku lokatorów, kwitnie życie towarzyskie. O cenie najmu decyduje standard i wyposażenie mieszkania, ale też jego lokalizacja. Trzeba więc zdecydować, czy niższa cena zrekompensuje niedogodności dojazdu, większą odległość od uczelni, mniej atrakcyjną okolicę.

Ścisłe centrum przyciągnie amatorów klubowego życia, wieczornego gwaru. We Wrocławiu dużo się dzieje, bycie na stałe w środku tych wydarzeń może na dłuższą metę męczyć. Tu krzyżuje się większość linii tramwajowych, od strony komunikacyjnej to miejsce idealne. W centrum miasta znajduje się wiele wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego czy Politechniki Wrocławskiej. Koszt najmu umeblowanego 2-pokojowego mieszkania to średnio 2200 zł.

Prestiżowa dzielnica Krzyki oferuje zarówno ekskluzywne apartamenty, jak i mieszkania na studencką kieszeń. 2-pokojowe mieszkanie można tu wynająć nawet za 1600 zł - 1800 zł. To spokojna, zielona dzielnica z terenami rekreacyjnymi, centrami handlowymi i nowoczesnymi osiedlami mieszkaniowymi, dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta.

Na typowych blokowiska jak Tarnogaj czy Szczepin można upolować mieszkanie nawet za 1300 zł. Tam też znajdują się wydziały Uniwersytetu Ekonomicznego czy Wrocławskiego a także uczelnie niepubliczne.

Miłośników ciszy przyciągną takie miejsca jak Biskupin, Sępolno. Dużo zieleni, brak dyskotek, jednocześnie dobra komunikacja z centrum miasta. Ceny 2-pokojowych mieszkań zaczynają się od 2000 zł.

Z kolei na Psim Polu można znaleźć mieszkania w bardzo atrakcyjnej cenie w nowym budownictwie, kosztem odległości od centrum. To osiedla na północy Wrocławia, komunikacja z nimi dla niezmotoryzowanych studentów może być prawdziwym wyzwaniem.

Wynajmując mieszkanie warto zwrócić uwagę na wysokość czynszu za mieszkanie (na który wpływ ma np. ilość zużycia wody – stałe waletowanie koleżanki czy kolegi w potrzebie może mieć bolesne skutki w postaci kwoty na rachunku), opłatę za prąd, ewentualnie gaz, internet itp. Koniecznie trzeba poznać wcześniej te kwoty, żeby ustalić faktyczny miesięczny koszt wynajmu.

Powiązane treści

Gdzie i za ile mieszkać w Zielonej Górze
Gdzie i za ile mieszkać w Zielonej Górze
Gdzie i za ile mieszkać w Olsztynie?
Gdzie i za ile mieszkać w Olsztynie?
Gdzie i za ile mieszkać w Radomiu?
Gdzie i za ile mieszkać w Radomiu?
Gdzie i za ile mieszkać w Opolu?
Gdzie i za ile mieszkać w Opolu?
Gdzie i za ile mieszkać w Rzeszowie?
Gdzie i za ile mieszkać w Rzeszowie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Kielcach?
​Gdzie i za ile mieszkać w Kielcach?
​Gdzie na studiach mieszkać w Lublinie?
​Gdzie na studiach mieszkać w Lublinie?
Gdzie mieszkać w Białymstoku
Gdzie mieszkać w Białymstoku
​Gdzie i za ile mieszkać w Gdańsku?
​Gdzie i za ile mieszkać w Gdańsku?
​Gdzie i za ile mieszkać w Szczecinie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Szczecinie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Bydgoszczy?
​Gdzie i za ile mieszkać w Bydgoszczy?
​Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?
​Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?
​Gdzie i za ile mieszkać w Krakowie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Krakowie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Łodzi?
​Gdzie i za ile mieszkać w Łodzi?
​Gdzie i za ile mieszkać w Warszawie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Warszawie?
​Gdzie mieszkać w Poznaniu - poradnik studenta
​Gdzie mieszkać w Poznaniu - poradnik studenta

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Politechnika Łódzka
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie