Jakiego artykułu szukasz?

​Gdzie i za ile mieszkać w Łodzi?

Co roku studia w łódzkich uczelniach rozpoczyna kilkadziesiąt tysięcy żaków. Wielu z nich przyjedzie do tego pięknego, pofabrykanckiego miasta z różnych części kraju i świata.

​Gdzie i za ile mieszkać w Łodzi?

Z myślą o wszystkich studentach, którzy przyjadą do Łodzi by kształcić się w publicznych i niepublicznych łódzkich uczelniach, przygotowaliśmy poniższy mini przewodnik po rynku nieruchomości. Doradzamy, gdzie znaleźć lokum na studia, pokazujemy z jakimi kosztami wiąże się wynajęcie mieszkania w Łodzi. Będą to propozycje na studencką kieszeń.

Dla kogo akademik w Łodzi?

Życie w domu studenckim jest specyficzne. Trudno tam mówić o ciszy, intymności. Mieszkanie z przypadkowymi współlokatorami może się stać prawdziwą udręką, ale też oczywiście przerodzić w przyjaźń na całe życie.

Standard akademików jest różny, aczkolwiek coraz więcej DS-ów oferuje takie udogodnienia jak światłowodowy internet, siłownie, sale fitness, bilardowe, salki do ping-ponga. Wspólne łazienki na korytarzu przechodzą do przeszłości. Najczęściej 2-3 pokoje łączone są w aneksy ze wspólną kuchnią i łazienką.

O miejsce w akademiku mogą starać się osoby przyjęte na studia. Muszą spełniać wyznaczone przez uczelnię kryteria, jak odpowiednia odległość od rodzinnej miejscowości, konkretny dochód na członka rodziny. Warto wiedzieć, że na początku października wygasają terminy skierowań. To oznacza, że jeśli ktoś do konkretnej daty nie zameldował się w akademiku, jego miejsce się zwalnia – warto na takie miejsca zapolować. To informacja dla tych, którzy do ostatniej chwili zwlekali z decyzją o wyborze lokum.

Łódzkie kampusy

Uniwersyteckie Lumumbowo (od nazwy ul. Lumumby, przechodzącej przez środek osiedla) – miasteczko akademickie, zlokalizowane na obrzeżach Śródmieścia. Znajduje się tam stołówka, klub studencki, przychodnie lekarskie, biblioteka, sklepy spożywcze, poczta. Oprócz uniwersyteckich Balbiny, Pretora, Olimpu, Wieży Babel czy Hadesu na Lumumbowie zlokalizowane są DS-y innych uczelni. 2-osobowy pokój w zależności od akademika waha się w granicach 330 zł - 440 zł.

Więcej informacji: http://cos.uni.lodz.pl/akademiki

Osiedle Akademickie Politechniki Łódzkiej to 9 akademików z prawie 3 tysiącami miejsc noclegowych. Zlokalizowane jest niedaleko centrum miasta, doskonale skomunikowane, położone w sąsiedztwie terenów sportowo-rekreacyjnych. Na terenie kampusu znajdują się kluby studenckie, stołówka, biblioteka miejska, poczta, punkty ksero, zakłady fryzjerskie, salon kosmetyczny, przychodnie lekarskie, punkty gastronomiczne. Miesięczne koszty mieszkania w 2-osobowym pokoju to 330 zł -350 zł.

Czytaj więcej: https://www.p.lodz.pl/pl/osiedle-akademickie-politechniki-lodzkiej

Akademiki Uniwersytetu Medycznego znajdują się w sąsiedztwie szpitali klinicznych, ale też na wspomnianym Lumumbowie. Miesięczny koszt zamieszkania w pokoju 2-osobowym to w zależności od domu studenckiego 300 zł – 510 zł.

Dodatkowe szczegóły: https://umed.pl/student/stypendia-i-akademiki/

Akademia Sztuk Pięknych: https://www.asp.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=319&Itemid=117&lang=pl

Akademia Muzyczna: http://www.amuz.lodz.pl/pl/dla-studenta/akademiki

Jeśli nie akademik – to co?

W okresie lipca i sierpnia biura nieruchomości przeżywają oblężenie. Na rynek wracają mieszkania zwolnione przez osoby, które skończyły studia. Wiele osób podpisuje umowy na 10 miesięcy, w okresie wakacji następują roszady i zmiany najemców. To dobry moment, żeby poszukać fajnych, wolnych jeszcze wtedy mieszkań. Wszystkie oferty oczywiście są dostępne w internetowych portalach nieruchomości.

Największą popularnością wśród studentów cieszą się kawalerki i mieszkania 2-pokojowe.

Ceny różnią się oczywiście w zależności od standardu mieszkania. Decydująca jest także lokalizacja. Lepiej skomunikowane miejsca przekładają się na wyższe koszty najmu.

Śródmieście przyciągnie bywalców klubów, gwarnego życia, miłośników przedwojennych kamienic. Tu zachwycają odrestaurowane XIX-wieczne manufaktury, zaadaptowane na galerie handlowe, hotele czy ekskluzywne lofty. Ulica Piotrkowska to niemal same smaczki architektoniczne, podobnie, jak zachowane w doskonałym stanie pałace łódzkich fabrykantów. W Śródmieściu mieszczą się wydziały Politechniki, Uniwersytetu Łódzkiego, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna. W Śródmieściu kawalerkę można wynająć za 1300-1400 zł, ale trafiają się okazje nawet za 900 zł. 2-pokojowe mieszkanie kosztuje 1200-1500 zł.

Zachodnia część Łodzi czyli Polesie to z kolei sieć wąskich uliczek zabudowanych kamienicami, które stopniowo przechodzą w typowe blokowisko – dzielnicę Retkinia. Osiedla są bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Sąsiedztwo ogrodu botanicznego i zoologicznego może być atrakcją na osób lubiących obcować z naturą, miłośników innej aktywności ucieszy bliskość Atlas Areny, aquaparku, stadionu. Kawalerkę w tej okolicy można wynająć nawet za 900 zł, 2-pokojowe mieszkanie za 1200-1300 zł.

Łódź północna, czyli Bałuty to znowu sieć kamieniczek (z czego niewątpliwie słynie to miasto), ale też typowe blokowiska. Dzielnica uchodząca za mniej bezpieczną, o gorszym standardzie. Ceny, również ze względu na oddalenie od centrum, mogą być nieco niższe. Kawalerka to koszt ok. 1000 zł, dwu-pokojowe mieszkanie: 1200-1400 zł.

Wschodni Widzew to typowe blokowiska, dobrze skomunikowane z centrum Łodzi. Ceny najmów 2-pokojowych mieszkań zaczynają się od 1200 zł.

To nie koniec wydatków. Koszt najmu zostanie powiększony o kwotę czynszu, w tym opłaty za zużycie wody, prądu, gazu i opłatę za dodatkowe media (telewizja kablowa, internet) - warto o tym pamiętać, negocjując cenę najmu.

Mia100 kamienic

W Łodzi powstał program, którego celem jest rewitalizacja kamienic, podniesieniu standardu znajdujących się w nich mieszkań. Co roku ich część przeznaczona jest na wynajem dla najzdolniejszych, pracujących studentów, oczywiście na preferencyjnych, niekomercyjnych warunkach.

Mówiąc o mieszkaniach w Łodzi nie sposób nie wspomnieć o samej architekturze miasta. Niezniszczona w czasie II wojny zabudowa kamieniczna to prawdziwe secesyjne perełki. O dawnej świetności i bogactwie mieszkańców miasta świadczą zlokalizowane w samym centrum pałace i wille z przepięknymi ogrodami. Ekskluzywne lofty tworzone w rewitalizowanych fabrykach łódzkich XIX-wiecznych przemysłowców to z kolei gratka dla zamożnych miłośników nowoczesności. W tym tyglu różnych stylów na szczególną uwagę zasługują łódzkie murale – gigantyczne malowidła na budynkach, wkomponowane w styl otoczenia, nadające miastu niepowtarzalny klimat.

Powiązane treści

Gdzie i za ile mieszkać w Zielonej Górze
Gdzie i za ile mieszkać w Zielonej Górze
Gdzie i za ile mieszkać w Olsztynie?
Gdzie i za ile mieszkać w Olsztynie?
Gdzie i za ile mieszkać w Radomiu?
Gdzie i za ile mieszkać w Radomiu?
Gdzie i za ile mieszkać w Opolu?
Gdzie i za ile mieszkać w Opolu?
Gdzie i za ile mieszkać w Rzeszowie?
Gdzie i za ile mieszkać w Rzeszowie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Kielcach?
​Gdzie i za ile mieszkać w Kielcach?
​Gdzie na studiach mieszkać w Lublinie?
​Gdzie na studiach mieszkać w Lublinie?
Gdzie mieszkać w Białymstoku
Gdzie mieszkać w Białymstoku
​Gdzie i za ile mieszkać w Gdańsku?
​Gdzie i za ile mieszkać w Gdańsku?
​Gdzie i za ile mieszkać w Szczecinie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Szczecinie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Bydgoszczy?
​Gdzie i za ile mieszkać w Bydgoszczy?
​Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?
​Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?
​Gdzie i za ile mieszkać w Krakowie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Krakowie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Warszawie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Warszawie?
Gdzie i za ile mieszkać we Wrocławiu
Gdzie i za ile mieszkać we Wrocławiu
​Gdzie mieszkać w Poznaniu - poradnik studenta
​Gdzie mieszkać w Poznaniu - poradnik studenta

Komentarze (0)

brak komentarzy…
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Politechnika Łódzka
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie