Jakiego artykułu szukasz?

​Gdzie i za ile mieszkać w Krakowie?

Kiedy opadł już kurz rekrutacyjnej zawieruchy i wiesz, że w październiku odbierzesz wymarzony indeks krakowskiej uczelni, czas zmierzyć się z nowym zadaniem – znaleźć lokum na czas studiów.

​Gdzie i za ile mieszkać w Krakowie?

Jeśli z racji odległości miejsca zamieszkania codzienne dojazdy do uczelni nie wchodzą w grę, musisz zdecydować, gdzie zamieszkać. Nie ma sensu czekać z poszukiwaniem dachu nad głową na ostatnią chwilę, bo im bliżej października, tym możliwości wyboru mniej. Doradzamy, gdzie można na czas studiów zamieszkać w Krakowie.

Akademik – nie dla wszystkich

Po pierwsze dlatego, że to nie miejsce dla szukających ciszy introwertyków. Nie wszystkim służy życie w komunie. O imprezach studenckich odbywających się w akademikach krążą legendy.

Po drugie - aby otrzymać miejsce w DS-ie trzeba spełnić określone kryteria. Kluczowy jest dochód netto na członka rodziny oraz odległość miejsca stałego zamieszkania od uczelni.

Większość publicznych szkół wyższych, ale też wiele niepublicznych uczelni ma do zaoferowania swoim studentom miejsca w domach studenckich. Prezentujemy wybrane z nich.

Uniwersytet Jagielloński dysponuje sześcioma akademikami. Miesięczna opłata za pokój wynosi 400 zł.

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej mogą zamieszkać w Miasteczku Studenckim. To kampus liczący 20 domów studenckich, mogący pomieścić 7000 mieszkańców. Oddalony od uczelni ok. 1,5 km. i ok. 25 minut spacerem od Rynku Głównego. Dobrze skomunikowany, z doskonałą infrastrukturą usługowo-kulturalną. Do dyspozycji studentów AGH m.in. Maraton, Itaka, Arkadia, Filutek, Strumyk, Bratek, Omega, Hajduczek, Straszny Dwór, Babilon, Akropol, Kapitol. W zależności od standardu pokoju miesięczny koszt wynosi 365 zł - 425 zł.

Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej to kampus na Czyżynach przy ul. Skarżyńskiego oraz ul. Bydgoskiej. Blisko Wydziału Mechanicznego, wydziałów Politechniki przy ul. Warszawskiej. Do dyspozycji pokoje 1, 2 i 3-osobowe. Cena w pokoju 2-osobowym waha się w zależności od standardu od 340 zł do 450 zł.

Uniwersytet Ekonomiczny dysponuje dwoma domami studenckimi. Merkury i Fafik to doskonale skomunikowane akademiki, położone blisko uczelni. Pokój 2-osobowy w Merkurym kosztuje od 420 zł do 650 zł, w Fafiku 370 zł – 500 zł.

Wynajęte mieszkanie

To dobra alternatywa dla akademika, szczególnie jeśli mamy ekipę lokatorów, którzy dzieląc wspólną przestrzeń, dzielą miesięczne koszty najmu mieszkania. Kraków jest drogim miastem, ale oczywiście o cenie w dużej mierze decyduje lokalizacja, na którą się decydujemy. Oferty mieszkań najlepiej przeszukiwać w znanych portalach nieruchomości. Warto dokładnie ustalić z właścicielem wszystkie elementy wyposażenia, czyli czy jest pralka, sprawna lodówka, odkurzacz, itp. – wszystko to, czego brak będzie dla nas dodatkowym kosztem.

Przyjrzeliśmy się przykładowym cenom najmu 2-pokojowych mieszkań o powierzchni ok. 40 m2 i więcej. Takie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem wśród studentów, chociaż jest popyt na większe 3-4 pokojowe, mogące pomieścić zdecydowanie więcej lokatorów, zmniejszając jednostkowo czynsz. W końcu mówimy o Krakowie – tu centusie liczą każdy grosz. Kto jeszcze nie liczy, to niedługo zacznie, przecież kto z kim przystaje … itd.

Na Czyżynach, uchodzących za jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Krakowa, gdzie zlokalizowana jest Politechnika Krakowska czy AWF, małe 2-pokojowe mieszkanie można wynająć za 1350 zł. Kawalerka ok. 35 m2 to koszt od 1500 zł.

W dzielnicy Krowodrza zlokalizowana jest AGH i Uniwersytet Pedagogiczny. Stąd blisko na Błonia i do Parku Krajobrazowego. Można tu upolować mieszkanie za 1500 zł, choć ceny najczęściej zaczynają się od 1600 zł - 1800 zł.

Kazimierz oferuje niepowtarzalny klimat. Kamieniczna zabudowa, liczne puby, kawiarnie, kluby – tu jak ryba w wodzie poczują się amatorzy życia towarzyskiego, gwaru miejskiego i miejsca, które nie śpi. Mieszkanie w przeciętnym standardzie można wynająć za 1500 zł. Jednak w zrewitalizowanych mieszkaniach czynsz zaczyna się od 2000 zł.

W Nowej Hucie 2-pokojowe mieszkanie kosztuje 1100 zł, w wyższym standardzie – 1500 zł.

Dzielnica Ruczaj jest świetną lokalizacją dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego – tam znajduje się kampus tej uczelni. Przeciętny koszt najmu w tym rejonie to 1600 zł.

Koszt najmu jest praktycznie zawsze powiększony o czynsz, opłatę za prąd, gaz, ewentualnie dodatkowe media – Internet, kablówka. Warto te kwoty znać wcześniej, negocjując ostateczną cenę. Dodatkowo właściciele pobierają zwrotną kaucję na zabezpieczenie ewentualnych zniszczeń w mieszkaniu.

Niezależnie od wybranej dzielnicy, ewentualnych niedogodności związanych z dotarciem na uczelnię, nieuniknionych korków czy smogu w mieście studia w Krakowie to będzie niezapomniany czas.

Powiązane treści

Gdzie i za ile mieszkać w Zielonej Górze
Gdzie i za ile mieszkać w Zielonej Górze
Gdzie i za ile mieszkać w Olsztynie?
Gdzie i za ile mieszkać w Olsztynie?
Gdzie i za ile mieszkać w Radomiu?
Gdzie i za ile mieszkać w Radomiu?
Gdzie i za ile mieszkać w Opolu?
Gdzie i za ile mieszkać w Opolu?
Gdzie i za ile mieszkać w Rzeszowie?
Gdzie i za ile mieszkać w Rzeszowie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Kielcach?
​Gdzie i za ile mieszkać w Kielcach?
​Gdzie na studiach mieszkać w Lublinie?
​Gdzie na studiach mieszkać w Lublinie?
Gdzie mieszkać w Białymstoku
Gdzie mieszkać w Białymstoku
​Gdzie i za ile mieszkać w Gdańsku?
​Gdzie i za ile mieszkać w Gdańsku?
​Gdzie i za ile mieszkać w Szczecinie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Szczecinie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Bydgoszczy?
​Gdzie i za ile mieszkać w Bydgoszczy?
​Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?
​Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?
​Gdzie i za ile mieszkać w Łodzi?
​Gdzie i za ile mieszkać w Łodzi?
​Gdzie i za ile mieszkać w Warszawie?
​Gdzie i za ile mieszkać w Warszawie?
​Gdzie mieszkać w Poznaniu - poradnik studenta
​Gdzie mieszkać w Poznaniu - poradnik studenta

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu