Gdzie mieszkać w Białymstoku
Co roku tysiące młodych ludzi rozpoczynają studia w Białymstoku. Większość z nich kształci się na Uniwersytecie Białostockim, Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie Medycznym, ale też w szkołach niepublicznych.
Jeśli jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy w październiku otrzymają indeks wybranej białostockiej uczelni - gratulacje!!!
Dla tych z Was, dla których rozpoczęcie studiów wiąże się z przeprowadzką do Białegostoku, przygotowaliśmy krótki poradnik. Przeczytajcie, jakie są możliwości zamieszkania w stolicy Podlasia.
Dom studenta
Akademik to na pewno szkoła życia dla osób, które opuszczają rodzinne gniazdko z serwowanym codziennie ciepłym obiadem. To zrozumiałe, że wszyscy, którzy tam mieszkają, przyjechali do nowego miasta uczyć się, ale w końcu skąd biorą się anegdoty o studenckim życiu w akademiku? Parówki podgrzewane w czajniku, jajko sadzone na żelazku, imprezy do rana… - nie straszmy! Wspólne życie to też wspólna nauka, możliwość pożyczenia notatek od sąsiada, niejednokrotnie przyjaźnie nawiązane na całe życie.
Jak dostać miejsce w akademiku
Przyznanie miejsca w domu studenckim wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, wymaganych przez uczelnię. Najczęściej decydująca jest odległość szkoły wyższej od miejsca zamieszkania, status materialny rodziny – określony dochód przypadający na członka rodziny, pierwszeństwo mają małżeństwa, osoby posiadające dzieci, osoby niepełnosprawne. W kolejnych latach studiów nie bez znaczenia są wyniki uzyskiwane podczas sesji.
Terminy składania wniosków o przyznanie miejsca w domu studenckim wskazuje uczelnia. Osoby, które z jakiegoś powodu nie zostały zakwalifikowane, powinny w październiku śledzić sytuację – jeśli ktoś w odpowiednim terminie nie zakwateruje się w DS-ie, jego miejsce zwalnia się.
Szczegóły odnośnie zasad przydzielania miejsc oraz opłat związanych z zakwaterowaniem w konkretnym domu studenckim znajdziecie na stronach konkretnych białostockich uczelni publicznych:
Uniwersytet w Białymstoku – akademiki są doskonale skomunikowane z centrum miasta i kampusem uczelnianym oraz innymi wydziałami, rozmieszczonymi w innych częściach miasta.
Politechnika Białostocka ma do dyspozycji 4 akademiki: Alfa, Beta, Gamma Delta. Pokoje połączone są w segmenty ze wspólną łazienką.
Uniwersytet Medyczny – dwa domy studenckie zlokalizowane są na terenie kampusu uczelnianego, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie budynków dydaktycznych, szpitala, głównej biblioteki.
Jeśli nie akademik to co?
Alternatywą domu studenckiego może być wynajem mieszkania. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i niewielkie dwupokojowe lokale. Niekiedy wynajęcie większego mieszkania w więcej osób znacząco obniża miesięczne koszty. Dobrze w takiej sytuacji mieć zgraną ekipę znajomych, żeby uniknąć rozczarowań wynikających z nietrafionego współlokatora.
Decydując się na wynajem mieszkania najlepiej pomyśleć o tym już nawet w lipcu. Wtedy lokale zwalniają osoby kończące studia, wiele osób zmienia miejsce zakwaterowania – podaż mieszkań znacząco wzrasta.
Zwróćcie uwagę, czy mieszkanie, na które się decydujecie zawiera wszystkie meble i sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania. Zakup łóżka czy pralki to spory wydatek – o to powinien zadbać właściciel. Dopytajcie również o koszty związane z eksploatacją lokalu: miesięczny czynsz, szacunkowe opłaty za prąd, gaz, ewentualnie dodatkowe media jak Internet czy kablówka – one znacznie powiększą kwotę samego najmu. Przygotujcie się również na zapłacenie na początku kaucji na pokrycie ewentualnych zniszczeń – najczęściej jej wysokość to jednomiesięczny najem. Kaucja jest oczywiście zwrotna, o ile nie ma konieczności sfinansowania uszkodzeń w mieszkaniu.
Gdzie szukać ofert?
Przede wszystkim na portalach z nieruchomościami – tam możecie przeglądać oferty pod kątem lokalizacji, wielkości mieszkania, kosztu jaki poniesiecie. Koniecznie dokładnie obejrzyjcie oferowany lokal. Zwróćcie uwagę na skomunikowanie z uczelnią, aby codzienne przemieszczanie nie okazało się kłopotliwe i bardzo czasochłonne. Jeśli zdecydujecie się na pomoc pośrednika nieruchomości, wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale macie wówczas wsparcie doświadczonej osoby, która dopilnuje wszystkie szczegóły zawarte w umowie.
Mamy nadzieję, że czas spędzony w Białymstoku będzie niezapomniany, do czego w znacznym stopniu przyczyni się przyjazne miejsce, w którym zamieszkacie.
Życzymy miłego studiowania!