Jakiego artykułu szukasz?

​Rynek pracy w Łodzi

Żadne chyba polskie miasto nie kojarzy się tak bardzo z pracą, jak Łódź, która w XIX w. z niewielkiej osady stało się ziemią obiecaną dla tysięcy ludzi ze wsi, małych miasteczek i zagranicy, którzy w poszukiwaniu pracy w rozwijającym się przemyśle włókienniczym osiedlali się w Łodzi.

​Rynek pracy w Łodzi

Łódź w kolejnych dziesięcioleciach podwajała liczbę mieszkańców, na początku XX w. to już półmilionowe miasto. Miasto przemysłowców, fabrykantów, milionerów, zdobywców niewyobrażalnych fortun, właścicieli manufaktur i oszałamiających swoim przepychem pałaców, które na stałe wpisały się w krajobraz Łodzi.

Obecnie po dawnych fabrykach zostały muzea, mieszkalne lofty, hotele, przestrzenie skupiające biznes, handel, kulturę. Duch sukcesu jednak pozostał. Łódź przyciąga inwestorów, tam swoje biznesy lokują przedstawicielstwa światowych koncernów.

Łódź to również prężnie działający ośrodek akademicki z takimi uczelniami, jak: Uniwersytet, Politechnika, Szkoła Filmowa, ASP, Akademia Muzyczna i Uniwersytet Medyczny oraz kilkunastoma niepublicznymi szkołami wyższymi. Co roku też mury tych uczelni opuszczają dziesiątki tysięcy absolwentów, którzy mają jeden cel – znaleźć dobrą pracę.

Praca dla studenta w Łodzi

Uroczyste absolutorium i otrzymanie dyplomu to nie moment na szukanie pracy. Myślący perspektywicznie student zdobywa doświadczenie i pierwsze szlify zawodowe jeszcze w trakcie nauki.

To mogą być oczywiście dorywcze prace, ratujące budżet. Pomysłów jest nieograniczona liczba. Studenci mogą zarobkować jako korepetytorzy, telemarketerzy, kelnerzy w kawiarniach, pubach, restauracjach, recepcjoniści w hotelach, centrach sportowych, gabinetach lekarskich, magazynierzy, osoby sprzątające. Wszystkie te aktywności pozwalają elastycznie dopasować czas pracy i nie powinny kolidować z uczelnianymi obowiązkami.

Coraz częściej studenci szukają zatrudnienia w dziedzinach pokrewnych ich studiom, dzięki czemu zgłębiają studiowane zagadnienia od strony praktycznej, a przede wszystkim zdobywają bezcenne doświadczenie.

Gdzie szukać pracy?

Internet to oczywiście nieograniczona skarbnica informacji na każdy temat. Znane portale pracy publikują na bieżąco oferty. W wielu ofertach wyraźnie podkreśla się zainteresowanie pracodawcy studentami ostatnich lat studiów. Zatrudnienie studenta po prostu bardziej się opłaca, pracodawca nie ponosi kosztów, jakie pociąga za sobą umowa o pracę - popularne na tym etapie współpracy są umowy zlecenie.

Biura karier w Łodzi

Działają praktycznie przy każdej uczelni. Współpracują z partnerami biznesowymi i instytucjonalnymi, umożliwiając studentom uczestnictwo w programach, skorzystanie z usług i aktywności, które zwiększają szansę na satysfakcjonujące życie zawodowe. Biura karier organizują targi pracy, szkolenia w zakresie uczestnictwa w procesach rekrutacyjnych, warsztaty planowania ścieżki kariery, powadzą doradztwo zawodowe, monitorują kariery absolwentów rodzimych uczelni, pośredniczą w organizowaniu praktyk, staży zawodowych, gromadzą aktualne informacje z rynku pracy o zapotrzebowaniu na specjalistów z określonych dziedzin.

Młodzi w Łodzi

W ramach programu „MwŁ” organizowanego przy Urzędzie Miasta powstał portal praktyk i staży: https://www.praktyki.lodz.pl/, przeznaczony dla studentów i absolwentów. To internetowa platforma, na której spotykają się pracodawcy z Łodzi i okolic oraz studenci i absolwenci łódzkich uczelni, zainteresowani odbyciem praktyk związanych z określoną branżą lub działem firmy.

Co Łódź oferuje absolwentom?

Nie będzie zaskoczeniem, że branża IT ma się dobrze. Zapotrzebowanie na specjalistów z szeroko pojętej informatyki i technologii informatycznych jest i będzie. Dotyczy to stanowisk w firmach stricte informatycznych, jak i działów informatyki w przedsiębiorstwach branży usługowej, produkcyjnej, handlowej itp.

Ale sektor usług biznesowych (centra usług wspólnych i outsourcing procesów biznesowych) to również dziedzina z perspektywami. Obecnie zatrudnionych jest w tym sektorze ponad 18 tys. pracowników, z czego połowa to ludzie przed 30 rokiem życia. Na pracę mogą liczyć osoby, posiadające umiejętności językowe, wiedzę w zakresie bankowości, programowania, zarządzania, doświadczenie zawodowe i specjalistyczną wiedzę. W Łodzi w tym sektorze działalność prowadzą m.in. EY Poland, Nordea Bank AB SA, Infosys Poland, Takeda SCE, IDES Consultans Polska.

Światowe korporacje mają swoje przedstawicielstwa w Łodzi. Fujitsu wraz z rozbudową firmy i otwarciem drugiego biura sukcesywnie zwiększa zatrudnienie.

Bosch w trzech łódzkich fabrykach (pralek, suszarek i zmywarek) zwiększa produkcję. Taka decyzja przekłada się na zatrudnianie pracowników w każdym obszarze działalności. To obecnie jeden z większych pracodawców. Drugi gracz w branży AGD – Whirlpool, to kolejny spory wolumen wakatów. W przypadku produkcji AGD, około 20 proc. ogółu pracowników stanowi kadra biurowa, ale wraz ze wzrostem produkcji rośnie zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych, inżynierów specjalistów, kontrolerów jakości.

Rossmann ze względu na rozbudowę sieci sklepów rozwija też swoją logistykę. Firma szuka pracowników do pracy w centrali, centrum technologicznym, magazynie i sklepach. Zatrudnia studentów do tworzenia rozbudowanych aplikacji mobilnych, firmowych stron internetowych, systemów programów lojalnościowych.

TomTom specjalizujący się w technologiach geolokalizacyjnych potrzebuje przede wszystkim informatyków, zajmujących się budowaniem systemów wykorzystywanych przez nawigacje satelitarne.

Łódzkie Monari z branży odzieżowej zatrudnia technologów, kontrolerów jakości, kupców i sprzedawców.

O atrakcyjności Łodzi jako miejsca lokowania biznesu przesądza centralne położenie w kraju i dobre skomunikowanie. Tu przecinają się dwie autostrady z kierunków wschód-zachód i północ-południe. Zakup łódzkich gruntów pod inwestycje takich firm jak Ghelamco Poland, Skanska Property Poland, HB Reavis (który wybrał Łódź na swoją pierwszą inwestycję poza Warszawą), Echo Investment oraz innych świadczy, że rynek szybko się nie nasyci i miejsc pracy będzie przybywać.

Powiązane treści

Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Gdyni
​Rynek pracy w Gdańsku
​Rynek pracy w Gdańsku
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Toruniu
Rynek pracy w Bydgoszczy
Rynek pracy w Bydgoszczy
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Praca w Warszawie
​Praca w Warszawie
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
Uniwersytet Szczeciński
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach