Jakiego artykułu szukasz?

Rynek pracy w Gdyni

Dorywcze sposoby zarobkowania nie kolidują z zajęciami na uczelni i choć często nie mają wiele wspólnego z przyszłą pracą, stanowią doskonałą możliwość zdobycia pierwszych szlifów zawodowych.

Rynek pracy w Gdyni

Podjęcie pracy jeszcze w trakcie studiów to obecnie bardzo częsta praktyka. Dotyczy również studentów stacjonarnych. Z jednej strony to dobry sposób na podreperowanie budżetu, ale jednocześnie zdobywanie doświadczenia.

Na większości kierunków studiów obowiązkowym elementem programu kształcenia są praktyki zawodowe, organizowane najczęściej przez przedsiębiorstwa czy instytucje współpracujące z uczelnią, związane ściśle ze studiowaną dziedziną. Odbyte praktyki weryfikują predyspozycje zawodowe – może się okazać, że to, co na sali wykładowej wydawało się interesujące, w praktyce nie do końca nas satysfakcjonuje. Praktyki to także możliwość zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy i zdobycia referencji, przydatnych podczas aplikowania na inne stanowisko.

Wiele firm organizuje wakacyjne staże i praktyki dla studentów ostatnich lat konkretnych kierunków. Takich ofert najlepiej szukać w ogólnopolskich portalach pracy.

Zacznij od biura karier

W każdej niemal szkole wyższej funkcjonuje uczelniane biuro karier. To jednostka, której zadaniem jest ułatwienie studentom i absolwentom wejścia na rynek pracy. Biura karier świadczą doradztwo w zakresie efektywnego poszukiwania pracy, przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, pomyślnego odbycia rozmowy kwalifikacyjnej. Gromadzą oferty pracy, staży, praktyk, organizują warsztaty, targi pracy, współpracują z lokalnymi przedsiębiorcami. Analizują losy absolwentów swojej uczelni.

Poniższe linki przekierowują na strony biur karier poszczególnych gdyńskich uczelni. Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć w kwestii wejścia na rynek pracy w swojej Alma Mater:

Akademia Marynarki Wojennej

Uniwersytet Morski w Gdyni

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni

Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni

Prognozy zatrudnienia

Wg portalu barometrzawodow.pl w najbliższych latach pracy nie powinno zabraknąć w takich zawodach jak: analityk, tester i operator systemów teleinformatycznych, grafik komputerowy, projektant i administrator baz danych, programista, inżynier budownictwa, przedstawiciel handlowy, specjalista ds. PR, marketingu, reklamy i sprzedaży, specjalista ds. organizacji produkcji, specjalista ds. finansowych, spedytor czy logistyk.

Kto zarobi najwięcej?

Warto uwzględnić te prognozy wybierając ścieżkę kształcenia. Deficyt pracowników w powyższych zawodach przekłada się automatycznie na wysokość zarobków. Z analiz portalu pracuj.pl wynika, że przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. wynosiło w Gdyni 4900 zł brutto. Zdecydowanie większe zarobki otrzymywali pracownicy branży IT zajmujący się oprogramowaniem, administrowaniem systemami informatycznymi – to kwoty 7100 zł – 8300 zł brutto. Branża transportowa, logistyczna, finansowa odnotowała średnie zarobki w przedziale 5100 zł – 5500 zł brutto, szeroko pojęta inżynieria to z kolei wynagrodzenia ok. 5900 zł brutto.

Z racji położenia Trójmiasta i możliwości uzyskania aż na kilku uczelniach tu zlokalizowanych wykształcenia przygotowującego do pracy na morzu przyjrzeliśmy się zarobkom, jakie można uzyskać na statkach. Według analiz przeprowadzonych przez Gazetę Wyborcza, pierwsza pensja na statkach przemysłu wydobywczego ropy i gazu, obsługi morskich elektrowni wiatrowych i morskich sieci przesyłowych (offshore) wynosi miesięcznie 2 - 4 tys. euro brutto. Wraz ze wzrostem stażu pracy, a tym samym umiejętności, wynagrodzenie może osiągnąć 10 tys. euro. Zarobki zależą od wielkości i typu statku, pełnionej na nim funkcji.

Nie wolno zapominać, że praca na morzu łączy się z rozłąką z najbliższymi na wiele tygodni i obcowaniem z tą samą grupą ludzi na ograniczonej przestrzeni podczas rejsu.

Nadbałtyccy pracodawcy

Gdynia i Gdańsk to miasta portowe, ważny węzeł komunikacyjny, przeładunkowy, handlowy, jednocześnie duży potencjał jeśli chodzi o miejsca pracy w szeroko rozumianej gospodarce morskiej: flocie handlowej, transportowej, pasażerskiej, przemysłowej, usługowej. Głównie dotyczy to absolwentów uczelni morskich – to oni kształcą się do pracy na specjalistycznych statkach hydrograficznych, badawczych, obsługujących pola naftowe i farmy wiatrowe czy w przedsiębiorstwach administracji morskiej, służbach technicznych i eksploatacyjnych, instytucjach klasyfikacyjnych czy służbach SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa).

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni czy Gdański Terminal Kontenerowy to miejsca pracy dla absolwentów kierunków technicznych, biznesowych, finansowych, logistycznych, administracyjnych, związanych z zarządzaniem i marketingiem.

O sukcesie zawodowym w ogromnej mierze decyduje dobra czy bardzo dobra znajomość języków obcych. Dynamicznie rozwijający się region przyciąga firmy z kapitałem zagranicznym, powstają centra usług wspólnych, outsourcingowych.

Wierzymy, że po uzyskaniu dyplomu znajdziecie pracę odpowiadającą Waszym kwalifikacjom i otrzymacie satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Powiązane treści

Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Gdańsku
​Rynek pracy w Gdańsku
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Toruniu
Rynek pracy w Bydgoszczy
Rynek pracy w Bydgoszczy
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Łodzi
​Praca w Warszawie
​Praca w Warszawie
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…