Jakiego artykułu szukasz?

Rynek pracy we Wrocławiu

Przedsiębiorczy, myślący perspektywicznie studenci rozpoczynają pracę zanim otrzymają dyplom ukończenia studiów. Nie chodzi tu o studentów studiów niestacjonarnych, którzy dysponują większą ilością wolnego czasu i muszą dodatkowo na swoje płatne studia po prostu zarobić.

Rynek pracy we Wrocławiu

Każda aktywność zarobkowa czy na zasadzie wolontariatu to bezcenne doświadczenie, które może podnieść wartość przyszłego cv, zweryfikować własne wyobrażenia o charakterze określonej pracy czy utwierdzić w przekonaniu, że właśnie coś takiego chcielibyśmy robić.

Pierwsze kroki – na uczelni

Każda uczelnia posiada własne biuro karier. Jego zadaniem jest współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami i firmami, które organizują staże i praktyki dla studentów. Śledzą też losy absolwentów, zbierają oferty pracy na stanowiskach przewidzianych dla osób posiadających status studenta. Organizują szkolenia i warsztaty, spotkania z pracodawcami.

Z kolei Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, funkcjonujące przykładowo na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym czy Wyższej Szkole Bankowej zajmują się aktywizowaniem, wspieraniem i promowaniem przedsiębiorczych studentów zamierzających prowadzić działalność gospodarczą, tworzących start-upy i mikro przedsiębiorstwa.

Gdzie szukać pracy?

Propozycje stażu czy pracy pochodzące od współpracujących z uczelniami firm udostępniają wspomniane biura karier. Pełną ofertę prezentują portale czy aplikacje, jak pracuj.pl, olx.pl, gumtree.pl. W znalezieniu zatrudnienia pomagają agencje pracy: Randstad, Workservice czy Jobmangroup.pl.

Branże z potencjałem we Wrocławiu

Polska Dolina Krzemowa, tygrys outsourcingu – tak bywa nazywany Wrocław. Nie bezpodstawnie. Jest siedzibą międzynarodowych koncernów, zatrudniających kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ich nieustający rozwój jest gwarantem znalezienia pracy przez kolejne roczniki absolwentów z dziedziny technologii IT, finansów.

Firmy z branży IT od lat mają się dobrze. Zarobki są satysfakcjonujące. Liderem wśród pracodawców jest Nokia. Zdecydowana większość z ponad 3 tysięcy pracowników to programiści języków C++ oraz Java, a także testerzy. Średnia wieku kadry to około 30 lat. Na dobrze wykształconych specjalistów czekają również firmy Atos – lider transformacji cyfrowej, Google, Hewlett Packard czy IBM.

Credit Suisse, zatrudniające ponad 4 tysiące osób, oferuje doskonałe możliwości rozwoju oraz perspektywę międzynarodowej kariery absolwentom wyższych uczelni specjalizujących się w finansach, biznesie, IT oraz innych dziedzinach.

Specjalistów logistyki zatrudniają DTS Transport Sp. z o.o., Dachser, Solvachem, DSR Sp. z o.o.

Wrocławski Amazon zatrudnia pracowników biurowych w działach np. HR, logistyki, kontrolingu, ale też osoby do pracy w magazynie.

Mocno rozwijające się we Wrocławiu sektory to również motoryzacja, elektronika, chemia, farmaceutyka czy sektor spożywczy.

W stolicy Dolnego Śląska działa Wrocławski Park Technologiczny. Skupia ponad 200 firm. Spotyka się tam nauka, biznes i innowacje, dzięki czemu każdy pomysł i każdy biznes ma szansę na realizację.

Warto zwrócić uwagę, że z racji położenia blisko granicy z Niemcami, w cenie jest doskonała znajomość języka niemieckiego. Gros firm we Wrocławiu to przedstawicielstwa niemieckich koncernów, ale też przedsiębiorstwa prowadzące współpracę z naszymi zachodnimi sąsiadami. Germaniści znajdą zatrudnienie jako nauczyciele języka, ale również - w połączeniu z dodatkowymi kwalifikacjami i umiejętnościami - na stanowiskach, gdzie wymagana jest biegłość w posługiwaniu się niemieckim.

Podsumowując - praca we Wrocławiu jest. Praca dobrze płatna, rozwojowa, atrakcyjna, dla osób o różnych profilach wykształcenia.

Powiązane treści

Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Gdyni
​Rynek pracy w Gdańsku
​Rynek pracy w Gdańsku
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Toruniu
Rynek pracy w Bydgoszczy
Rynek pracy w Bydgoszczy
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Łodzi
​Praca w Warszawie
​Praca w Warszawie
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu
Co studiować, żeby dostać pracę? Jacy absolwenci zarabiają najlepiej?
Co studiować, żeby dostać pracę? Jacy absolwenci zarabiają najlepiej?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej

Komentarze (0)

brak komentarzy…