Jakiego artykułu szukasz?

​Rynek pracy w Gdańsku

Gdańsk, to duży ośrodek akademicki. Co roku na rynek pracy wchodzi kilkanaście tysięcy absolwentów szkół wyższych, opuszczających mury 15 gdańskich uczelni (w tym uniwersytet, politechnika, uniwersytet medyczny czy kilka uczelni niepublicznych).

​Rynek pracy w Gdańsku

Zdobywanie kwalifikacji zawodowych przez studentów jeszcze w trakcie nauki to już właściwie standard. Drobne dorywcze prace, nie kolidujące z rozkładem zajęć to dobra szansa na podreperowanie studenckiego budżetu. Te zajęcia często nie mają powiązania z przyszłą pracą zawodową, jednak ich podejmowaniu świadczy o zaradności, zorganizowaniu, odpowiedzialności, nawet jeśli mówimy o korepetycjach, myciu okien czy roznoszeniu ulotek.

Pierwsze poważniejsze szlify zawodowe studenci mogą zdobyć na praktykach, będących obowiązkowym elementem programu studiów. Najczęściej odbywają się w przedsiębiorstwach czy instytucjach współpracujących z uczelniami czy wydziałami.

Warto niezależnie zapoznać się z ofertami praktyk i staży, publikowanymi w portalach pracy. Wielu przedsiębiorców poszukuje studentów ostatnich lat – ich zatrudnienia jest dla nich bardziej opłacalne ze względów prawno-finansowych. Praktyki odbywają się najczęściej w miesiącach wakacyjnych lub są tak zorganizowane, aby nie kolidować z zajęciami na uczelni.

Miejscem, gdzie warto zasięgnąć informacji odnośnie kwestii zawodowych są uczelniane biura karier. To instytucje, których zadaniem jest pomaganie studentom w wejściu na rynek pracy. Organizują szkolenia, warsztaty, prowadzą doradztwo w zakresie efektywnego poszukiwania pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji, udostępniają oferty pracy, staży czy praktyk, współpracują z pracodawcami, organizują targi pracy.

Poniższe linki przekierowują do stron biur karier wybranych uczelni. Zobaczcie, co mają do zaoferowania, na jaką pomoc możecie liczyć w zakresie aktywizacji zawodowej.

Uniwersytet Gdański

Wyższa Szkoła Bankowa

Politechnika Gdańska

Gdańska Szkoła Wyższa

Wyższa Szkoła Zdrowia

Ateneum-Szkoła Wyższa

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna

Akademia Wychowania Fizycznego.

Ile można zarobić w Gdańsku?

Według portalu pracuj.pl przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Gdańsku w 2018 roku wynosiło 5150 zł brutto.

Najlepiej można ciągle zarobić w branży IT. Tu stawki wynagrodzenia różnią się zależnie od stanowiska. Przykładowo senior software engineer miał pensję w wysokości 14000 zł, projektant – 7500 zł, test engineer – 9200 zł.

Dobrze opłacane branże to również energetyka, przemysł ciężki, media, reklama, bankowość i ubezpieczenia.

Prognozy Wojewódzkiego Urzędu Pracy sugerują, że pracy nie zabraknie w branży offshore i portowo-logistycznej, technologiach interaktywnych, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw, budownictwie, ale także technologiach medycznych w zakresie chorób cywilizacyjnych.

Okazuje się, że kluczowym czynnikiem różnicującym zarobki jest znajomość języka angielskiego. Osoby biegle posługujące się tym językiem zarabiają nawet 2000 więcej od tych, którzy nie znają angielskiego wcale.

Dynamiczny rozwój regionu, wysoki wskaźnik rejestracji nowych przedsiębiorstw to dobry prognostyk dla osób wchodzących na rynek pracy w Gdańsku. Powstają tu centra usług wspólnych i outsourcingowych, lokuje się kapitał zagraniczny. Prężnie działający port z terminalem kontenerowym, terminalem dla promów pasażerskich, bazą do przeładunku towarów masowych i drobnicowych to miejsca pracy dla absolwentów politechniki, kierunków związanych z biznesem, zarządzaniem, marketingiem.

Wybrane gdańskie firmy, będące jednymi z większych pracodawców, to przykładowo: LPP SA – projektant i dystrybutor odzieży marek Reserved, House, Cropp, Mohito czy Sinsay, Stocznia Remontowa Shipbuilding SA, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory Sp. z o.o. – zakład z ponad 100-letnią tradycją.

Dla młodych przedsiębiorców

Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej warto skorzystać z pomocy tzw. inkubatorów przedsiębiorczości. To instytucje, których celem jest promowanie i wspieranie samozatrudnienia. Ich wsparcie polega opiece specjalistów, doradztwie, udostępnieniu narzędzi wirtualnych, zaplecza technicznego, pomieszczeń biurowych, pomocy w nawiązywaniu współpracy gospodarczej, poszukiwaniu partnerów gospodarczych. Dzięki takiemu wsparciu, mając fajny pomysł na biznes, bez wielkich nakładów finansowych można z sukcesem rozwinąć własną firmę.

Optymistyczne prognozy

Niska stopa bezrobocia, wynosząca dla Pomorza nieco ponad 4%, to optymistyczny parametr. Wysokie zarobki, ustępujące jedynie porównywalnym stanowiskom w Warszawie to też magnez i powód, dla którego wiele osób wybiera studia w stolicy Pomorza, mając w perspektywie związanie życia zawodowego właśnie z tym miastem.

Mamy nadzieję, że po ukończeniu studiów w Gdańsku znajdziecie pracę odpowiadającą Waszym oczekiwaniom finansowym i zgodną z Waszymi kwalifikacjami.

Powiązane treści

Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Toruniu
Rynek pracy w Bydgoszczy
Rynek pracy w Bydgoszczy
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Łodzi
​Praca w Warszawie
​Praca w Warszawie
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Politechnika Łódzka
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie